Ana sayfa Bağırsak Sağlığı Beslenme/Tarifler Otizm Sağlık Sağlıklı Beslenme

Dokuz Sızıntılı Bağırsak belirtisi ve İyileşme Tüyoları

leaky gut Bağırsak, sağlığın kapısıdır. Bağırsaklarınız sağlıklı ise, hem sağlıklı hem de şanslısınız.

Artık birçoğumuzun da bildiği gibi Otizm de bağırsak sorunları ile birlikte anılır oldu. Bu sebeple otizmli yakınlarının da bu makaleyi okumalarında yarar olduğunu düşünüyorum.

Daha önceki Leaky Gut başlıklı yazımda ayrıntılı olarak bahsetmiş olsam da  “Sızdıran bağırsak nedir ? “ kısaca hatırlatmakta yarar görüyorum.

Yediğimiz her gıda maddesi bildiğimiz gibi ağız ve mide yolu ile ince barsaklarımıza ulaşırlar. Bu arada birçok enzim ve diğer vücut salgılarımızla karışırak yediklerimiz farklı kimyasal yapılara ulaşırlar. Sonuç olarak ta ince barsaklarımızdan emilip, kan yolu ile vücudumuzda gereken yerlere dağılırlar.

İnce barsaklarımızın iç dokusu bir halıya benzer. Nasıl halıların uzun tüyleri varsa bizim bağırsaklarımızın iç yüzeyi de milyonlarca tüycüklerle kaplıdır. Fakat bizim tüycüklerimizin sindirilmiş gıda maddelerini emmek ve kana karıştırmak gibi bir görevleri vardır. Bazı nedenlerle bu tüycüklü yapı bozulabilir. Nasıl eskiyen halıların tüyleri dökülürse bizim tüycüklerimizde bozulur veya yok olurlar.

Halının zemininin yıpranarak delik , delik tıpkı bir elek gibi olur. İşte bizim bağırsak duvarlarımız da benzer şekilde bozulabilir. Gıdaları emen tüycükler olmadığı için  gıdalar düzgün emilemez ya da genişleyip açılan yerlerden daha büyük moleküllü istemediğimiz maddeler kanımıza karışır. Bu istemediğimiz oluşuma Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu (sızıntılı bağırsak ya da Leaky gut ) deriz.

Sızıntılı bağırsak probleminin varlığında , toksinler , mikroplar , sindirilmemiş gıda parçacıkları , ve daha bir çok istenmeyen madde bağısaklardan geçip, kan yoluyla vücutda seyahat edebilirler.

Dolayısı ile beynimiz dahil tüm organlarımıza gitmesi gereken maddeler farklı maddeler şeklinde ulaşırlar. Bu da tüm vücut sistemimizin bozulmasına ve düzgün çalışmamasına neden olur.

Bağışıklık sistemimiz bu istenmeyen maddeleri “yabancı işgalciler ” olarak algılar ve onlara saldırır .

Bu işgalcilere karşı verilen bağışıklık yanıtımız da aşağıdaki dokuz maddede yer alan hastalıklar olarak bize dönebilir.  Sızıntılı bağırsağımız varsa bunlardan biri veya birkaçı bizde bulunabilir ya da ilerde bulunabilecektir.

Sızıntılı bağırsak neden olur?

Ana sanıklar;

* Gıdalar ,

* Enfeksiyonlar

* Toksinlerdir.

 Gıdalar:

Mesela başlıbaşına Gluten bile  sızıntılı bağırsağın bir numaralı nedeni olabilmektedir. Süt ya da zehirli gıdalar, aşırı şeker ve alkol tüketimi ve diğer inflamatuar besinler de diğer şüphelilerdendir.

Enfeksiyonlar:

En  yaygın bulaşıcı nedenler; Candida gibi mantarlar, bağırsak parazitleri ve ince bağırsaklarda aşırı bakteri üremesidir(çoğalımı ).

Toksinler:

Motrin ve Advil gibi NSAID ilaçlar , steroidler , antibiyotikler ve antiasitler de dahil olmak üzere ilaç şeklinde aldığımız toksinler olabildiği gibi plastiklerden aldığımız BPA maddesi, böcek ilaçları ve Cıva gibi çevresel toksinler de sorumlular arasında yerlerini almaktadırlar.

Stres ve yaşa bağlı nedenlerle de sızıntılı bağırsağımız olabilir. Bunların katkıları , ürettiğimiz biyolojik maddelerimizdeki farklılaşma yoluyla olmaktadır.

Eğer aşağıdaki durumlardan herhangi birinden muzdaripsek sızıntılı bağırsak (Leaky gut) sorunumuz olması muhtemeldir.leaky gut 2

Bu 9 problemden biri veya birkaçından muzdaripsek Leaky Gut (sızıntılı Bağırsak) yönünden araştırma yapmamızda yarar var.

1.  Gaz , şişkinlik , ishal veya irritabl bağırsak sendromu ( IBS ) gibi sindirim sorunları .

2 . Mevsimsel alerji veya astım .

3 . PMS ( adet öncesi gerginlik sendromu) veya PCOS gibi hormonal dengesizlikler .

4 . Romatizmal artrit, Hashimoto tiroidit, lupus , sedef hastalığı ya da çölyak hastalığı gibi bir otoimmün hastalık tanısı .

5 . Kronik yorgunluk ya da fibromiyalji tanısı .

6 . Depresyon , anksiyete , ADD veya DEHB gibi ruh hali ve zihin sorunları.

7 . Akne , rozasea veya egzama gibi cilt sorunları, sça dökülmesi, tırnaklarda beyaz çizgiler.

8 . Kandida mantarında artış.

9 . Gıda alerjileri veya bazı gıdalara karşı aşırı duyarlılık .

Sızıntılı bağırsak Nasıl iyileşir ?

Dr. Myers’a göre:

Bir süre için toksik ve inflamatuar gıdalar kaldırılır. Yani , kapsamlı eliminasyon diyeti takip edilir. Bağırsakları iyileştirmek için buna ek olarak bir 4 adımdan oluşan en az 3 aylık bir  program uygulanır .

1. Uzaklaş:

Bağırsak enfeksiyonlarından kurtulmak için kötüler çıkarılır. Amaç , iltihaplanma ve zehirli gıdalar gibi olumsuz gastrointestinal sistemi etkileyen şeylerden uzaklaşmaktır. Dolayısıyle zararlı gıda ve maddelerden uzaklaşılır.

2 . Sindirim enzimleri kullan.

Sindirimin iyi olması ve yararlı gıdaların iyi emilmesi için sindirim enzimleri gibi yararlı bileşenler eklenir .

3 . Bağırsakların doğal bakteriyel florasını yeniden sağla.

Yararlı bakterilerin sağlıklı dengesini yeniden kurmak için Probiotik Kullanılır. Kefir vb gıdalrla da desteklenebilir.

4 . Onar.

Bağırsağın kendi kendini tamir etmesine yardımcı olmak için gerekli besinleri sağlamak önemlidir . Dr. Myers’in önerdiği favori takviyesi L –glutamin: bağırsak duvarının astarını tazelemek için yardımcı olan bir amino asittir.

Yukarıdaki önerileri izledikten sonra bile hala sorunlar devam ediyorsa kapsamlı bir dışkı testi önerilir.

Gluten intoleransı , sızıntılı bağırsak , Candida mantarında artış , parazitler ya da benzer bir şeyden muzdarip olmuş muyuz bakılır. (Bu durum GIF ve Comp.Stool Analiz testleri ile ayrıntılı olarak gözlenebilmektedir.) Eğer bağırsak üzerinde çok  tahribat olduğuna dair sonuçlar alınmışsa tamir etmeye çalışılır.

Öncelikle, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek, sızdıran bağırsak sorununun iyileşme sürecini hızlandırmakta şüphesiz çok yararlıdır. Ama çoğunlukla tek başına yetmemektedir.

Myers’e göre, bu iyileşme sürecinde çoğunlukla; Probiyotikler, L –Glutamin, Sindirim Enzimleri, Betain hidroklorik asit ( HCL),

Deglycyrrhizinated Meyan ( DGL ), Hatmi kökü, Kaprilik asit, Slippery Elm gibi takviyelerden de yararlanılarak bağırsağın daha fazla zarar görmesi durdurulmaya çalışılır.

Bu makale sadece bilgilendirme amacı taşımaktadır. Lütfen doktorunuza danışmadan kendi kendinize herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Umarım ilgilenenlere yardımcı olabilmişimdir.

Sağlık ve umutla..

Serpilgül Vural

 

Kaynak: Http://www.dramymyers.com/2013/05/03/8-supplements-to-heal-a-leaky-gut/ # sthash.7QkyPMxy.dpuf

Video: http://eatlocalgrown.com/article/12052-leaky-gut.html

About the author

admin

10 Comments

Click here to post a comment

 • Bağırsaklarımız sağlığımızın kapısı ve çok önemliler,bu günlere kadar bunu bilmiyordum,bir çoğumuz hala bilmiyoruz.Kirlenen dünyamızda bağırsaklarımızı nasıl koruyacağız meçhul.Anam-babam usulü gıdaları hatırlamalı,üşenmemeli eskiden olduğu gibi hazırlık yapmalı,yoksa bağırsaklarımız iflas edecek.Bu önemli bilgiler için çok teşekkürler.

 • Bu bahsettiginiz GIF ve comp stool testini ve bahsettiginiz destek tedavi ürünlerini nereden bulabiliriz..( betain kaprilil asit) ayrica sizintili bagirsak teshisi icin ozel yapilan bir test varmi lutfen aydinlatin zor durumdayim..tesekkurler

  • Nesrin hanım, bahsettiğim testler yurt dışında yapılıyor. Ancak bu konuyla ilgilenen hekimler mevcut ülkemizde.( Dr. Ahmet Aydın ve Dr. Cem kınacı http://www.cemkinaci.com ) Her ne kadar adı Otizme çözüm var olsa da içerisinde sizin de yararlanabileceğiniz pek çok bilgi var. İalçları bulmak ise çok zor sayılmazya internet adreslerinden getirtiyorsunuz ya da ülkemizdeki distribütörlerinden alıyorsunuz. Çok geçmiş olsun.

 • Benim bagirsaklarimda ve genital bölgede candida sikintilari yasiyorum yillardir..candida tek basina sizintili bagirsak sendromuna yol acarmi…birde kan grubun A grubu ,bu grupta mide asiti düsük oluyormus..yillardir ciddi anlamda probiyotim tüketiyorum diyetle beraber..acaba midr asidi düşüklü varsa bu candidayi tedavi edememin nedeni olabilirmi,yoksa mide asidini düsüren candidamidir..cok caresizim cozum yollari ariyorum kendimce sizde bana yardimci olursaniz tecrubelerinizle memnun olurum..

 • Cok faydali bir site olmus.Sagolun.Ve genckizlari uyaralim ki bu bagrsak sanci ve agrilarim dr hatasiyla verilen fobik antipskotiklerden oldu,yandi bagrsak sanki ve astim da etkisi kaldi.Cok cok magduruz hekim cok nitelikli ,kaliteli degil ama sistem bunu denetleyemiyor.Egtimimle bunu seziyorum ama olan.oldu,adam bize gencligimizs hic acimadi,polipler yaralar refluler icindeyiz,birden coktuk.
  Boyle hassasbagrsak gibi de oldu ,fakat yine depaniklerim gecmedi obur dr da israr ediyorduSsri icmem icin.Dgl dedginiz bitki olarak nedr ve nekadar

 • tedavi yapan doktorlardan Ahmet AYDIN a nasıl ulaşabiliz çok sayıda ynı isimde hekim var zira.

  • Dr Ahmet Aydın maalesef geçen yıl vefat etti. Kendisinin kitabına kitapçılardan ulaşabilirsiniz.

 • Yazınız çok güzel fakat betain hcl Türkiye de yok galiba,ebay da baktim var gibi fakat hala cevabını bulamadım?Neden Türkiye de yok?

 • 4 yas 4aylik oglum var yeni yeni gözkontagi kurmaya basladi dogdugundan beri bağırsak tembelligi sorunu yaşıyoruz 2aydir özel egitim aldırıyoruz hiçbirşeyi unutmuyor ama surekli hareket halinde istedigi zaman cok düzgün konuşuyor ama çoğunluklada belirgin konuşamıyor dr gidiyoruz diyete basladik ne yapmam gerekiyor tamamen iyileşirmi bütün dengem bozuldu 1yildir hayat benim icin durdu

  • Elif hanım yeni gördüm mesajınızı. Evimi taşıyordum ve internet bağlanması vs çok uzun sürdü. Özel eğitime gitmesi çok iyi olmuş. Bu arada ” otizme çözüm var” kitabını okumanızı öneririm. Bağırsakları ile ilgili sizi epey bilgilendirecektir. Kitabın yazarlarına gidebilirsiniz arzu ederseniz. ( Maalesef Ahmet hoca vefat etti ama öğrencileri var veya kitabın diğer yazarıı ile bağlantıya geçebilirsiniz ) Kolaylıklar diliyorum.

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!