Bağışıklık Genel MS Otoimmün Hastalıklar Sağlık

MS Tedavisinde Yeni Buluş

apitope_abzenaBristol Üniversitesindeki araştırmacıları günümüzün yaygınlaşan nörolojik rahatsızlıklarından birisi olan Multiple Skleroz hastalığının tedavisinde önemli bir gelişmeye imza attılar.MS’in dünyada iki milyon beş yüz bin kişiyi etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple bulunan yaklaşımın değeri tartışılmazdır.

Araştırmacılar, Otoimmünite nedeniyle kendi kendine saldıran bağışıklık sistemi hücrelerini eski sağlıklı haline getirebilmenin yolunu buldular. Böylece bağışıklık hücreleri yeniden vücudu hastalıklara karşı korumaya başlıyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan araştırmaya göre; Antijen spesifik immünoterapiye yapılan son yaklaşımla MS (multipl skleroz), Tip 1 diyabet, Graves hastalığı ve sistemik lupus eritematozus (albörüce) gibi otoimmün hastalıkların tedavisinin de önünün açılması umuluyor.

Bu yaklaşımla tedavi, daha önce “alerjik desensitizasyon “ adı ile alerji tedavilerinde kullanılıyordu . Fakat bugüne kadar otoimmün hastalıklar için herhangi bir uygulaması yoktu. Bristol ekibi protein fragmanlarının nasıl yönlendirildiğini açığa çıkararak, saldıran hücreleri hedef alarak, otoimmün tepkilerin düzeltilmesi için kullanabilecek.

İmmünoterapinin nasıl çalıştığını ortaya çıkarmak için, bilim insanları bağışıklık hücrelerini derinlemesine inceleyerek hangi genlerin ve proteinlerin tedavi için açılıp, kapatılabileceğini ortaya çıkardı.
“Gen ifadesindeki değişimlerin bulunmasıyla saldırgan hücrelerin nasıl koruyucu hücrelere dönüştürülebileceği ortaya çıktı. Bu sayede hücrelere kişinin bağışıklık sistemini ihmal ederek, enfeksiyona karşı koruyacak hale getirilebiliyor. İşte sorunlu hücreleri spesifik olarak hedefleyen bu immünoterapik yaklaşım sayesinde, bağışıklık sistemi baskılayıcı ilaçların enfeksiyon, tümör oluşturma , doğal mekanizma bozulmaları gibi istenmeyen yan etkilerinden kaçınılabilir. Bu terapi yaklaşımı sayesinde dünya çapında milyonlarca insanın hayatı iyileştirilebilir” denilmekte. Apitope firması tarafından klinik çalışmalar devam ediyor. 2015 Ağustos’unda tedavinin 2. klinik fazı da geçtiği belirtildi. Progresif MS hastalarında tedavinin pozitif etkileri olduğu ve bağışıklık sisteminin dengeye ulaştığı belirtildi. ATX-MS-1467 ile tedavi edilen hastalarda % 78’e kadar beyin lezyonlarında kontrast azalma görülmüş.

Ülkemizde MS’in tedavisine genetik, toksisite ve immünolojik (bağışıklık tedavisi) yaklaşımla uygulamalarda bulunan Dr.Cem Kınacı’nın holistik yaklaşımı mevcuttu. Dr Cem Kınacı’nın  yaklaşımının doğruluğunu ortaya koyan bu yeni buluş ve yaklaşımla umarız kesin çözüm bulunur.

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!