Otizm Sağlık

Nedir Bu Otizm’deki Hızlı Artışın Sebebi ?

575173_354484531327633_1387019627_nSitem yenilenirken oluşan link hatası nedeni ile yazımı tekrar yayınlıyorum. Takipçilerime verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Center for Disease’in (CDC) 2008 tarihli açıklamasına göre Amerika Birleşik Devleterinde dünyaya gelen her 88 çocuktan biri Otizm tanısı alıyor. Otizm ve gelişim bozukluğu izleme merkezleri  eğitim ve sağlık kaynaklarına dayandırdıkları bu istatistiki bilgileri belirlerken ABD nüfusunun % 8.4 ünü temsil eden 8 ile 13 yaş arası çocukları baz almışlar.

Yine California Üniversitesinin son araştırma verilerine göre son yıllarda otizm görülme oranı 7 kat artış göstermiştir.

Otizmin salgın boyutundaki bu artışını bir kaç yıl önce bazı uzmanlar görmezden gelmiş ve artan teşhis imkanlarına bağlamışlardı. Geçen zamanla birlikte artışın tırmanışta olması korkarım ki onları haksız çıkarmış görünüyor.Keşke onlar haklı olsalardı….

Çok değil 10 yıl önce Otizm gerçekte nedir bilen kişi sayısı oldukça sınırlıydı. Bunlardan biri de benim. Otizmin bir çeşit deha göstergesi olduğunu zannediyordum.Taaaki otizm kapımızı çalana kadar….

Evet Otizm bize Otizm gerçekte nedir ? Neden hızla artıyor olabilir? Otizmin altında yatan biyolojik ve ona bağlı olarak da psikolojik neden sonuç ilişkisi nedir? gibi soruların cevabını öğretti.

Öğretti demek çok iddialı bir söylem olur farkındayım. Öyleyse araştırmak zorunda bıraktı diyelim….

Ben  bir uzman değilim,bunun farkındayım. Konunun uzmanları susarken bana bu konuda konuşmak düşmez diye düşünenleriniz olacaktır. Ancak şöylede bir gerçek var; Otizm ve benzeri gelişim bozuklukları adeta bir salgın halini aldı.

Otizmli annesi olarak çocuğumuzun durumunu her ne kadar kabullensek, gereken eğitsel terapilerden yararlansak da bir yandan nedenleri ve altında yatabilecek biyolojik problemleri araştırmadan duramıyoruz. Günceli takip etmeye çalışıyor,elimizden geldiğince bilimsel makaleleri, yapılan bilimsel araştırmaları incelemeden duramıyoruz.

devamı

http://alternatifanne.com/nedir-bu-otizmdeki-hizli-artisin-sebebi/  Serpilgül Vural

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz