PLOS ONE daki araştırmaya göre; CLEC7A geninin kodladığı DECTİN1 bir hastalık belirteci olarak davranıp Otizm Fenotipini etkiliyor.

illustration-of-brainKarmaşık gen ve çevre etkileşimleri Otizm spektrum bozukluğunun (ASD) başlangıcı ve ilerlemesine katkıda bulunmaktalar.
PLOS ONE dergisinde çıkan bir yazıda ; Gastro-intestinal bozuklukların Otizm’de yaygın olduğu göz önüne alınarak, 478 Otizmli ve 351 sağlıklı kontrol grubu üzerinde vaka-kontrol çalışması yapıldığından bahsedilmektedir.
Çalışmada,

“ Otizm ile mikrobiyal dysbiosis eşliğinin etkisi araştırılmış ve CLEC7A genindeki DNA polimorfizmlerinin etkisi tespit edilmiş. Aynı çalışmanın verileri, CLEC7A geninin genetik çeşitliliğinin bir hastalık belirteci olarak davranıp ASD ( Otizm ) fenotipini etkilediğini ve doğuştan gelen doğal immün yanıtın ASD fenotipini belirleyebildiğini düşündürmektedir “ denilmektedir.

serpilgül vural kınacı

Devamı Otizm Dünyasında

Takip Ediniz
E Maille Takip Et56
https://www.facebook.com/Ekemis/0
https://www.facebook.com/Ekemis/
https://aboutme.google.com/u/3/?referer=gplus20
http://ekemis.com/plos-one-daki-arastirmaya-gore-clec7a-geninin-kodladigi-dectin1-bir-hastalik-belirteci-olarak-davranip-otizm-fenotipini-etkiliyor/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial