Ana sayfa Beslenme/Tarifler Otizm Ruh Sağlığı Sağlık Sağlıklı Beslenme

Şeker Sağlıklı Bireylerin Beyinlerini Bile Bozuyor

şeker beyin

Geçtiğimiz günlerde açıklanan nörolojik bir çalışma, fazla şeker ve karbonhidrat tüketiminin sağlıklı bireylerin beyin yapısı ve fonksiyonları  üzerinde bile tehlike oluşturabileceğini düşündürmektedir.

Kötü beslenme ile beyin sağlığımıza zarar verebildiğimiz pek çok çalışma ile ispatlanmış durumda.  Şeker’in bünyeye zararı, hiperaktiviteyi tetiklemesi zaten bilinmekteydi.  Özellikle otizm ve benzeri problemleri olan bireylerin bağırsak yapısı ve fonksiyonlarına şekerin verdiği dolaylı zararı neredeyse bilmeyenimiz yok.

Berlin Charite Üniversitesi’nden bazı bilim adamları, hastalığı bulunmayan sağlıklı bireylerde şekerin hafıza üstündeki etkisini araştırmışlar. Diyabetik olmayan 141 sağlıklı  yaşlı yetişkinin hem kısa hem de uzun vadeli glikoz seviyelerini ölçüp, beyin görüntüleme yöntemi ile hipokampus bölgelerini değerlendirmişler. Aynı zamanda  hafıza testleri de uygulanan bu deneklerin yüksek glikoz seviyeleri olanlarında kötü bellek ve  küçük hipokampus tespit edilmiş..

Bilim adamları, glikozun bu etkilerini nasıl oluştuğu ve diyet ya da yaşam tarzı müdahaleleri ile patolojik değişikliklerin tersine döndürülmesi mümkün mü gibi sorulara gelecekteki araştırmalarla cevap bulunmaya çalışacaklarını bildiriyorlar. Yaşını başını almış bireyler için geri dönüş mümkün mü bilemesek de yeni nesil için daha dikkatli beslenme programları uygulamamız gerektiği ortada…

Daha önce şeker ve sağlık konusunda çokça makale paylaşmıştım. O makaleleri okuyanlar bilirler, şeker sadece hafızayı bozmuyor, hormonlarımızı bile etkileyebiliyor.
Daha ayrıntılı okumak  için tık tık ve tık tık

Sağlık ve huzur bizlerle olsun…

Serpilgül Vural

http://www.scientificamerican.com/article/sugar-may-harm-brain-health/

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!