Ana sayfa Bipolar Bozukluk İz Bırakanlar Otizm Ruh Sağlığı Sağlık Şizofreni

ABD, Risperdal, Zyprexa, Seroquel ve Abilify gibi Antipsikotiklerin Yersiz kullanımını masaya yatırmış.

Bizim Otizm Hikayemiz (2)Amerikan Psikiatri Birliği’ne göre;

Risperdal, Zyprexa, Seroquel ve Abilify gibi Anti-psikotiklerin yersiz ve sık kullanımı mevcut. 

Araştırmacı Doktorların görüşü;  davranış problemi ya da uyku sorunu olan çocuklarla, demans hastası yaşlı insanlarda ilk tercihin antipsikotikler olmaması gerektiği yönünde…

APA (Amerikan Psikiatri Birliği),  gereksiz kullanılan ve muhtemelen zararlı olan ilaçların ve testlerin listesini yayınladı ve bunu özellikle hastaları uyarmak ve hekimleri eğitmek amacıyla yaptıklarını bildirdiler.

Şimdiye kadar  akıllı seçim adıyla düzenlenen kamanyalarda;

Çok sık kolonoskopi önerilmesi ve soğuk algınlığı için gereksiz antibiyotik kullanımı gibi 50 den fazla konu hakkında liste ve uyarı mahiyetinde ipuçları veren grubun yeni kampanya konuları özellikle tartışmalı olan bir başka alana odaklandı;

Anti-psikotik ilaçların potansiyel yanlış kullanımı.

 

Bu ilaçlar arasında, geleneksel olarak şizofreni, bipolar bozukluk , dikkat eksikliği ve hiperaktivite problemleri için kullanılan eski ilaçlar bulunmakta.

Ancak bunların yanısıra, atipik antipsikotikler olarak adlandırılan yeni tip, yanlış ve yan etkileri ile ilgili artan endişeler barındırmasına rağmen geniş bir kullanım alanı bulan antipsikotikler de incelemeya tabi tutulmuş durumda.

 

Huzurevleri sakinlerinin  saldırgan davranışlarından tutunda  dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklara kadar geniş bir alanda kullanılan bu ilaçlar da gözlem altında.

Colorado-Boulder Üniversitesi, psikiyatri profesörü Joel Yager diyorki;

 

Risperdal, Zyprexa, Seroquel ve Abilify  gibi ilaçlar ve markaların da dahil olduğu gereğinden fazla kullanılan ilaçlar, daha güvenli ya da daha etkili alternatifleri denenmeden hastalara sunuluyor. Hastalara daha fazla nasıl yardımcı olabilirim diye düşünülüp araştırılmadan gereğinden fazla ve gereksiz kullanılım yaygın.

Tam değerlendirme ve sürekli izleme yapmadan, özellikle  tek bir ilacı denemeden bir kaç ilaç kombinasyonunu birden öneren  doktorları uyarmak gerekiyor.dedi.

Ayrıca;  “ Davranışsal sorunlar  ve psikolojik demans belirtileri için rutin veya ilk seçenek tedavi olarak kullanmak şüpheli. Bu, bakımevlerinde yaygın olan bir uygulamadır. Ama yan etkileri konfüzyon, sedasyon ve ölüm içerebilir.

Çocuklar ve gençler için psikotik bozukluk dışında herhangi bir durumda kullanımı özellikle yoksul ve  azınlık çocukları arasında hızla yükselmiş olan bu ilaçların; kilo alımı, kalp-damar değişiklikleri ve tip 2 diyabet riski  taşıma olasılığı da araştırmalara göre hayli yüksek. Yetişkin uykusuzluğunda uyku sorunu ve  psikiyatrik gruplar için  yeterli kanıt var ve ek  çalışmalar da hala devam etmektedir. “ diye ekledi.

ABD de ulusal bir koalisyon tarafından bakım evlerinde  anti-psikotik kullanımını azaltmak için bir kampanya başlatıldı.  Tüketici ve devlet kurumları personelinde kullanımının ilk yıl

% 9 düşmesi de sağlandı.

Wall Street Journal Ağustos bildirisine göre; ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bölümü Genel Müfettiş Ofisi Tıbbi bakım  ve Tıbbi bakım  Hizmetleri Merkezleri (CMS) kapsamında

çocuklar arasında ilaç kullanımı araştırmaları  hala devam ediyor.

Bu akıllı kampanya, kar amacı gütmeyen bir grup tarafından yönetiliyor. Amaç sadece sağlığı  geliştirmek  ve tıbbi profesyonellikte  ilerleme sağlamak. Bu amaçla da bir takım eğitim materyalleri kullanılıyor, listeler düzenliyorlar.

Yager ;

“APA uygulama kılavuzları doğrultusunda tüm yeni öneriler mevcut . Ama daha fazla doktor ve hastaya ulaşımı önemli. Daha fazla insana  mesaj vermek  için kampanya en  sağlıklı  yoldur.” diyor.

Ne diyelim; Darısı bizim başımıza…

Serpilgül Vural

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!