Ana sayfa Beslenme/Tarifler Otizm Otizmde Beslenme Sağlık Sağlıklı Beslenme Sindirim Sistemi

Amerikan Pediatri Dergisi Otizmde Sindirim Sistemi Bozukluğuna Dikkat Çekti

amerikan padiatriAmerican Academy of Pediatrics’te yayımlanan bir meta analiz sonucu, otizmli ailelerinin yıllardır dikkat çekmeye çalıştığı sindirim sistemi sorunlarına, artık profesyonellerin de eğilmeleri gerektiğinin bir itirafı oldu diyebiliriz.

Yayında dikkat çeken noktalara bakacak olursak:

  • “Pediatrik hastalarda genellikle ebeveynler olası sindirim sistemi sorunlarını iyi tespit ederler. Otizmli çocuklarda ailelerden bu yönde kaygılar vardı. Bu nedenle hakemli dergiler olan Pub Med, Medline ve PsycINFO da 1980-2012 yılları arasında  otizm ve gastrointestinal sistemle ilgili yayınlanmış tüm makaleleri taradık ve ilişkili olabilecek 15 makale bulduk “diyorlar.
  • Yayınlardaki verileri analiz ettiklerinde, karşılaştırma grubu ile otizmli çocuklar arasında bu konuda anlamlı farklılıklar bulduklarını belirtiyorlar. (kabızlık, ishal, karın ağrısı  gibi)
  • Yapılan değerlendirmenin sonucuna dayanarak, birçok değişkenlikler de göz önünde bulundurularak (diyet vb) otizmli çocuklarla ilgili daha ileri sistematik araştırma ve klinik faaliyetlerin gerekliliğine işaret ediyorlar.

 

 

Sağlık ve umutla…

Serpilgül Vural

Kaynak:

http://pediatrics.aappublications.org/content/early/2014/04/22/peds

Published online April 28, 2014 (doi: 10.1542/peds.2013-3995)

 

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!