Ana sayfa Eğitim Genel Otizm Özel Eğitim

Part-Time eğitimci ya da oyun ablası-abisi bulmak mümkün mü ?

cemil-eroluni bulÇocuklarımız için eğitimli ve güvenilir oyun ablası ya da abisi ihtiyacı duyduğumuz yıllarda bu alanda büyük bir açık olduğunu gözlemlemiş ve acaba profesyonellerle aileleri bir araya getiren bir oluşum kursam nasıl olur demiştim.  Yaklaşık 10 yıl öncesinde kalan bu fikrimi çeşitli sebeplerle hayata geçiremedim. Ama girişimci gençler, biz dinazor nesillere kıyasla organizasyon konusunda  daha aktif ve becerikliler .

Bu gün girişimci gençlerimizden Unisbul.com’un ortağı Cemil beyle yaptığımız söyleşiyi okuyacaksınız. Dilerim siz okuyucularımın aklına takılabilecek soruların  tümüne cevap verme şansını yakalamışızdır.

* Cemil bey, öncelikle baştan başlayalım, sizi ve kurumunuzu tanıyalım istiyorum. Böyle bir oluşumu kurmak nereden aklınıza geldi kısaca  özetler misiniz?

Üniversiteye başladığımda, part-time bir işte çalışmak istiyordum. Fakat Anadolu’dan üniversite okumak için büyük metropol olan İstanbul’a ilk defa geldiğimden nerede, ne iş var bilmiyordum. Arkadaşlarım part-time çalışırdı, onlara imrenirdim.

Hem harçlık kazanmak, hem de kendimi bir işte çalışıp geliştirmek, yeni insanlarla tanışmak istiyordum. Tam bu dönemde ortağım ve arkadaşım olan Uğur Akkuş’la sohbet ederken, öğrencilerin bildiği bir iş arama sitesi olsa, kolayca iş bulsalar dedik. Ve Unisbul.com’un ilk temellerini Yıldız Teknik Üniversitesi 2.sınıfta okurken attık.

* Peki özellikle çocuklara yönelik çalışma fikriniz, alandaki açığı fark etmenizden mi yoksa bir başka özel sebebi var mı ? 

İlk başta ilkokul çağındaki çocukların ev ödevlerine yardımcı olacak üniversiteli abla-abilere ihtiyaç duyduğunu gözlemledik. Ailelerimizle çalışmaya başladıkça talepler de farklılaşmaya başladı. Yaptığımız işle örtüştüğü için, Oyun Ablası-Abisi hizmeti de vermeye başladık.

İlk ailemiz Kültür üniversitesi dekanının kızı oldu. Dekan, üniversite panolarına torunuma oyun ablası arıyorum diye ilan asıyor. 1 ay geçiyor bulamıyor. Neyse kızı bir gün bizi buluyor. Ertesi gün Unisbul.com’dan bulduğu oyun ablasıyla çalışmaya başlıyor. Bu olay karşısında heyecanlanıyor ve olayı babasına, arkadaşlarına anlatıyor. Sonra tabi talepler de gelmeye başladı.

 * Çalışma alanınızla eğitiminiz arasında bir paralellik var mı?Yoksa kendinizi geliştirmek adına ne tür eğitimlerle desteklediniz?

Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği okurken, pedagojik formasyon eğitimi aldım. 1 yıl boyunca çeşitli okullarda staj yaptım, farklı yaş gruplarındaki çocuklara bilişim teknolojileri eğitimi verdim. TEGEV’de gönüllü olarak çocuklara eğitimler verdim.

Lise dönemimde ders verdiğim öğrencilerim oldu.

Yerel bir dernekte gençlik kolları çatısı altında üniversiteli gençleri bir araya getirdim. Organizasyonlar tertip ettim.

Bir çok şeyi de okuyarak ve yaşayarak öğrendim.

* Verdiğiniz hizmetlerin yelpazesi oldukça geniş görünüyor. Özellikle kişisel ilgi alanım Otizm olduğundan bizim çocuklarımız için ne tür hizmetler veriyorsunuz merak ettim. Sadece oyun ablası hizmeti mi veriyorsunuz yoksa eğitim ve spor aktiviteleri için de bir desteğiniz var mı?

Öncelikle şunu belirtmek isterim, bir danışmanlık firması değil, ailelerle üniversiteli oyun ablaları-abilerini Unisbul.com üzerinden güvenilir bir şekilde bir araya getiren bir kariyer sitesiyiz.

Aday havuzumuz oldukça geniş olduğundan, her iş için destek verebilecek adaylar mevcut. Otizm konusunda Çocuk gelişimi, Okul öncesi öğretmenliği, Zihinsel engelliler öğretmenliği, Psikoloji gibi bölümlerden eğitim almış adaylarla ailelerimizi buluşturuyoruz.

Tabi beden ve spor öğretmenliğinde eğitim almış ya da spora özel ilgisi olan üniversiteli gençlerle de çocuklarımız bir araya gelebiliyor.  Farklı spor dallarında kendini geliştirmek isteyen çocuklara, üniversiteli ablaları-abileri destek oluyor, onlara koçluk yapıyor.

* Bu noktada şöyle bir soru sormak isterim; arz ve talebi bir araya nasıl getiriyorsunuz? Online başvuru dışında aileleri ve profesyonelleri başka ne şekillerde bir araya gelebiliyorlar detaylandırır mısınız?

Üniversiteli gençlere ulaşmak için Türkiye genelinde her yıl 100’ü aşkın üniversiteyi geziyor ve üniversiteli gençleri  “part-time çalış, hayata çabuk alış” sloganımızla part-time iş fırsatlarından haberdar ediyor, çalışmanın öneminden bahsediyoruz.

Ayrıca ailelerimizin vermiş olduğu ilanları en büyük iş arama sitesi ve ortağımız olan kariyer.net’te ve sosyal medyada da yayınlayarak, daha fazla sayıda oyun ablasına-abisine ulaşmalarını sağlıyoruz.

Online başvuru sonrasında ailelerimiz beğendiği adaylarla evinde, işyerinde ya da evine yakın bir cafede yüzyüze görüşüyor. Her iki taraf da anlaşabilirse, oyun ablamız çalışmaya başlıyor.

* Ailelerle buluşturduğunuz profesyonellerin sadece diplomalarına mı bakıyorsunuz yoksa referans ve sertifikaları ya da deneyimleri de etkili oluyor mu? Başvuruları elerken hangi kriterler daha etkili oluyor?

Yaptığımız işte güvenilirlik çok önemli olduğundan her iki tarafı buluşturma konusunda oldukça hassas davranıyoruz. Her iki tarafı da bilgilendiriyoruz.

Unisbul.com’a kayıt olan oyun ablaları-abileri öğrenci belgesini, diplomasını bize iletiyor. Belgesi tasdiklenenlerin cvlerinde “Doğrulandı” ikonu yer alıyor. Ailelerimiz, öğrenci/mezun olduğu tarafımızca doğrulanan adaylara öncelik veriyor.

Cv’lerinde adaylara ait referans ve sertifika bilgileri de yer alıyor. Tabi sonra ailelerimiz adayın tecrübesine ve eğitimine bakıyor. Referansını kontrol etmeyi de ihmal etmiyor. Hatta birkaç yerden referans istiyor.  Üniversite öğrencisiyse hocasını arayıp, kendisi hakkında detaylar alıyor. Özellikle ön yazı kısmında aday kendini iyi ifade edebiliyor mu bu da çok önemli. Ön yazısına bakarak ailelerimiz başvurularda adaylara öncelik verebiliyor.

* Elemanların seçiminde göz önünde bulundurduğunuz kriterleri anladım. Peki, bu elemeyi siz mi yapıyorsunuz ya da bu konuda çalışan profesyonelleriniz mi var? Varsa onların ne tür donanıma sahip olmalarına dikkat ediyorsunuz?

Elemanlarla görüşmeleri ailelerimiz yapıyor. Bizim hizmetimiz Unisbul.com üzerinden elemanlarla ailelerimizi buluşturmak. Tabi ailelerimizden aldığımız dönütler karşılığında adayın havuzumuzda bulunup, bulunmamasına karar verebiliyoruz.

* Bu işte çalışanların güvenilirliği önemli bir konu. Beni bu işi yapmaktan alıkoyan da sonuna kadar güvenebileceğim  insanları bulmanın zorluğu ve en ufak bir hatada duyacağım büyük üzüntüdür. Özellikle özel çocukların kendisini ifade sorunu olması aileler için cidden endişe verici oluyor. Siz bu konuyla nasıl baş ediyorsunuz ? Şindiye kadar önemli bir sorunla yüz yüze geldiniz mi?

Bizim çalıştığımız adaylar Türkiye’nin bilindik üniversitelerinde eğitim almış olan kişiler. Bu adaylar belli eğitim ve kültüre sahip olduklarından tamamen çocukların gelişimine odaklı olarak çalışıyorlar. Kendileri de genç olduklarından çocuklarla iletişimleri daha yakın oluyor. İyi diyalog kurup, eğlenceli, eğitici ve keyifli vakit geçiriyorlar.

Adaylarla ilgili referansları ve belgeleri kontrol ettikten, yüz yüze de görüşme yaptıktan sonra adayları olabildiğince tanıyorsunuz. Anneler zaten aday seçme konusunda daha titizler ve onların içlerine de kiminle çalışmak istedikleri doğuyor. Anne iç güdüsü diyelim biz buna.

Bu zamana kadar güvenlik konusunda bir sıkıntı yaşamadık allaha şükür. Bundan sonra da yaşamayız inşallah.

* Ailelerle ilgili araştırmanız da oluyor mu? Oluyorsa nasıl bilmek isterim. Zira karşılıklı güven ve emniyet gerçekten önemli günümüz koşullarında.

Ailelerimizin büyük çoğunluğu bir şirkette çalışan ya da üst düzey yönetici. Tabi biz yine de güvenirliği sağlamak adına ailelerimizden de bilgileri alıyor ve doğruluk kontrollerini yapıyoruz.

* Oluşumunuz kaç yıldır aktif ve şimdiye kadar kaç aile ile profesyoneli bir araya getirdiniz?

2008 yılından beri bu konuda hizmet veriyoruz. 2.000 ailemizle, 5.000’e yakın profesyoneli bir araya getirdik.

* Bu bilgilendirici sohbet için teşekkürler Cemil Bey. Son olarak sizi zor durumda bırakmayacaksa oyun ablası-abisi hizmetinden yararlanmak istesek biz ailelere maliyeti nedir? Bunu nasıl hesaplıyorsunuz?

1-20 Saat            20 TL

21-30 Saat          15 TL

31-50 Saat          10 TL

51 ve üzeri          8 TL

Oyun ablasının ücretini hesaplarken, tabloda da görüldüğü üzere, aylık çalışma sürelerine bakıyoruz.

Eğer Oyun Ablası aylık 20 saate kadar çalışacaksa,

Ortalama 20×20 = 400 TL alır.

20 – 30 saat arası ise, 30×15 = 450 TL alır.

30-50 saat arası ise 50 x 10 = 500 TL alır.

50 ve üzeri ise saati 8 TL‘den hesaplanır.

Bu ücretler ailelere ve oyun ablası olmak isteyenler için bizim kullanmış olduğumuz bir hesaplama sonucu ortaya çıkmaktadır.  Karşılıklı anlaşma ve adayın nitelikleri göz önünde bulundurularak bu ücretler farklılaşabilir.

Tekrar teşekkür eder, çalışmalarınız da başarılar dilerim…

Serpilgül Vural

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

  • Bu ucret hesaplama sistemi kadar sacma birsey gormedim 20 saat calisan insan 400 lira alacak ama ondan 1 saat daha FAZLA calisan insan 315 lira alicak 21.15=315 ne kadar mantiksiz
    Yoksa ben mi yanlis anliyorum? Biri beni aydinlatsin lutfen

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!