Ana sayfa Kalp Damar Hastalıkları Kolesterol Sağlık Sağlıklı Beslenme Toksisite

Kalp ve Damar Hastalıkları İle Yüksek Kolesterol (LDL) İlişkisiz mi?

Kolesterol (LDL) yüksekliği eşittir kalp damar hastalığı olarak biline gelmekte olsa da 2015 yılında yapılan bilimsel araştırma verileri; Kolesterol, yaşlılarda kalp hastalığına neden olur inancı ile statin türevi ilaçlarla kolesterolü düşürmeye çalışmak zaman kaybı olabilir demişti.

68.094  kişiyi kapsayan  araştırma ile 60 yaşın üzerinde olup da  kardiyovasküler hastalıktan ölüm vakaları ile  “kötü” kolesterol olarak kabul edilen LDL  arasında  bağlantı olmadığı iddia edildi.

BMJ  dergisinde yayınlanan yeni çalışma, yüksek kolesterol seviyesine sahip kişilerin yüzde 92’sinin daha uzun yaşadığını gösterdi.

Çalışmanın yazarı Malcolm Kendrick, ” Ayrıntılı sistematik derlemede bulduğumuz ; yüksek  kötü kolesterol (LDL) seviyesine sahip yaşlı insanların, daha uzun yaşadıkları ve daha az kalp hastalığı geçirdikleri” dedi.

Çalışmaya da katılan İrlanda Üniversitesi’nden Profesör Sherif Sultan da  ” kolesterol vücuttaki “en hayati” moleküllerden biri  ve yaşlılarda enfeksiyon, kanser, kas ağrısı ve diğer sağlık problemlerini  önlüyor” dedi.

Ancak aynı görüşü paylaşmayan bir çok uzaman da mevcut. Bunun yanı sıra ortak konsensus olarak yaşam şekli değişikliği ve sağlığı etkileyebilecek sigara gibi faktörlerin hayattan çıkarılması hala önemli olarak ele alınmakta. Özellikle sigara ve kurşun toksisitesi damarlarda plak oluşmasına zemin hazırladığından da bazı çalışmalarda söz edilmektedir.

2015 yılındaki bu çalışmanın ardından, 11.Ocak 2018 tarihinde kabul edilen açık çalışma ile LDL ve CVD (Kardio Vasküler  Hastalık ) bağı araştırılmış.  (https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17512433.2018.1519391)

Dr Diamond, ABD, İsveç, Birleşik Krallık, İtalya, İrlanda, Fransa ve Japonya’dan kardiyologların da dahil olduğu bir düzineden fazla doktorla birlikte, LDL’nin CVD’ye yol açtığı şu anki anlatının yanıltıcı istatistiklere dayanıp dayanmadığını araştırmış. Onlara göre yapılan eski çalışmalarda  çok sayıda çelişkili gözlem mevcut.

Bu son çalışmayla, son  50 yıllık araştırmaları gözden geçirmişler ve LDL ile kalp hastalığı arasındaki bağlantı,  Kardio Vasküler hastalıkların önlenmesi için statinlerin önemli olduğunu gösteren  çalışmaların iddialarını çürüten üç inceleme yayınlamışlar.

Diamond herhangi bir tıbbi tavsiye vermemeye dikkat ederken, ” Amacım bu bilgiyi insanlarla paylaşmak, böylece insanlar kolesterol düşürücü ilaç alıp almama kararını bilinçli verebilirler” diyor.

Çalışmayı yapan Dr Diamond, ilk olarak on yıl önce diyet ve kalp hastalığı araştırmalarını incelemeye başlamış. Çünkü, CVD gelişimi için yüksek risk altında olduğu teşhis edilmiş ve doktoru statin almasını önermiş. Ardından Kalp Hastalıkları ile ilgili araştırması üzerinde çalışmaya başlamış ve LDL’nin CVD’nin  nedeni olarak gösterilmesini destekleyen araştırmanın güvenilir verilere dayanmadığını fark etmiş.

Diamond, CVD hakkında yarım düzine makale yayınladı ve kendisi bir Statin karşıtı olmaya devam ediyor. Diamond, kilo aldığını ve statin almak yerine düşük karbonhidrat diyeti uygulayarak kalp hastalığı risk belirleyicilerini önemli ölçüde düşürdüğünü belirtiyor.

 

https://bmjopen.bmj.com/content/6/6/e010401

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17512433.2018.1519391

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!