Ana sayfa Otizm

Arda’mın da Vatandaş Olduğu Seçimde mi Aklınıza Geldi ?

seçimArda artık 18 yaşında. 18 yıl, acısı bol yıllar, yalnızlığın en koyusu, bilinmezliğin en derini, çaresizliğin çaresizliği. İtilmişliğin, dışlanmışlığın, sahipsizliğin daniskası 18 yıl. Otizmin,salt psikiyatri doktorları tarafından bilindiği, içe dönüklük kavramı olarak bize izah ettikleri, amansız, tedavisi olmayan, nedeni bilinmeyen bir olgu olduğunu öğrendiğimden beri geçen acımasız yıllar…

Doktorların bile,bana Allah’tan yardım diledikleri, otizm denen illet ile baş başa geçen ve geçecek olan uzun yıllar. Kendimi, oradan oraya attığım, ayaklarımın yere basmadığı, uçan balon gibi havada olduğum onca yılda, Milli eğitim Bakanlığının, Arda gibi çocuklara, okul açma konusunda bir girişimde bulunduğunu görmedim.

Kanun gözünde, her birey vatandaştır ve vatandaşlık haklarından yararlanmalıdır…Benim çocuğum,eğitim hakkından yararlanamadı,çok ihtiyacı olmasına rağmen. Sağlık bakanlığı bünyesinde hizmet veren kuruluşlar,otizmli çocukları, farklı gelişen bireyler olarak incelemedi,hala da incelemiyor. Hatta normal bir muayene ve analiz bile,çocuk izin vermedi diye yapılmıyor,sağlık görevlileri ,uzay yaratığı gibi bakıyorlar çocuklarımızın davranışlarına.

Maddi olarak destek verilmedi,verilmiyor, 2022 den yararlanabilir mi diye başvuruda bulundum. Eve giren gelir baz alınıyormuş,benim gelirim çokmuş! (Bir tane emekli öğretmen geliri)  Gidere bakmıyorlarmış.Oysa çocuğumun, çok daha fazla maddi desteğe ihtiyacı var…

Hiç kimsenin umurunda olmayan çocuğum, konuşmayı, öz bakımı öğrenememiş zira %80 otizmli, vücudunda oluşan olumsuzluklardan dolayı davranış bozukluğu geliştirmiş, ellerinde ısırmadık yer bırakmamış, garip çığlıklar atarak yaşıyor ve hala geleceği konusunda, bir arpa boyu yol alınmamış, kendi kaderine terk edilmiş.

Çocuklarımızı ve bizi hiç düşünmemiş devletimiz ama Ardam için,seçimde,sandık ve sıra numarasını belirlemiş..! Vatandaşını,sadece nüfustaki yaşından takip eden devlet büyüklerimiz. Siz; Arda’nın ne halde olduğunu biliyor musunuz?  Arda nasıl yaşar,bir fikriniz var mı? Hiç sağlamadığınız gerekli koşulları olmadığı için; okulsuz, parksız, plajsız ve hatta havasız, kapalı kapılar ardında hapis yaşadığını düşündünüz mü?

Arda’nın annesinin, ne kadar bezgin, yılgın ve ne kadar yorgun olduğu konusunda söyleyecek sözünüz var mı? Arda’nın ağabeyinin hayatının karabasana döndüğünü,onu nasıl etkilediğini, feleğini şaşırttığını bir an olsun aklınızdan geçirdiniz mi?

Yok,size oy gerek, iki sene sonra da askere çağırırsınız. Siz Arda için kılınızı bile kıpırdatmayınız… O,sandık ve sıra numarasını belirlemekle beni yüreğimden hançerlediğinizi de biliniz.Yaşanmamış kaç ömür Arda’da duruyor, hem de, hiç yol almadan…

Zehra Puyan

About the author

admin

6 Comments

Click here to post a comment

 • Ya,ben yazarken değil de,okurken daralıyorum.Biz hiç bir şeyi hak etmedik mi?Bu kadar itilmek niye?…Bundan sonra bir şeyler düzelir umudu ile yazıyorum,insanlar benim kadar mağdur olmasınlar istiyorum.Arda ve Arda gibi nice ağır otizmli ve ailesi,kalan ömürlerini bitirmeye çalışıyorlar,hiç biri aslında yaşamıyor.Yayınladığınız için teşekkürler,sağ olun var olun.

  • Zehra hanımcığım, bunu okuması gerekenler devlet büyüklerimiz elbette. Ama onlar da hep kendi siyasi ikballerinin peşinde. Yalnız kör oldukları bir konu var ve farkında değiller. Otizm hızla artıyor. Dolayısıyle bu hızla giderse etkilenen aile sayısı da oldukça yüksek olacak ve oy verirken kim bizi düşünüyor diye oturup tartacaklar. Şahsen bu seçimde olmazsa diğer seçimde kesinlikle bu kıstasa göre hareket edeceğim.

 • Merhaba benim size bir sorum olacak belki bir yon gosterirsiniz.ben kendimi bildim bileli icine kapanik,arkadaslik. İliskisi kuramayan,oz ailemin bile disladigi hatta oyle ki kendimibu dunyadan degilmisim gibi hisetmeme sebeb olacak kadar yalnizligima cekilmis bir anneyim.hayatim karabasan takintilarim cok

  • İs dunyasinda bu yuzden cok dislandim.kakabaliklara tuhaf sesslere kokulara ne bilyeyim iste sanki duyularim asiri algilda
   Konusma sorunu eskiden yoktu simdi arada arada bir kekelemelerim oluyo tv izleyemiyorum mesela dinliyorum goztemasi ile ayni anda dinlemek karmasik geliyo ve yillarca radyo basucumda uyudum.sanki sesleri degil ardindaki tinilari dinliyorum ne bileyim uyum problemi yasiyorum cocuklarim haric herkesle otizm li bir yetiskin miyim ben yoksa yillarca icinden cikamadigim kabus kalabaliklarda bile yalnizlik.arkadassizlik ellerim sanki baskakerina gore fazka hareketli ve becerili.ve duygusuz bir durumdayim sadece cocuklarimi ve hayvanlari sevebiliyorum merhamet duygusu agir bir insanim.yalnizligim bile vasima jalkan bir ailede yetismis olmak anlatilamaz.yinede onlari cooook seviyorum.kisacasi otizmliler sadece cocuk mu yetiskin insanlar da otizmi yasiyor mu yoksa yasilerleyince geciyor mu.en otizmli bir anne miyim acaba bunu nasil aydinliga kavusturabilirim yardim eder misiniz.

 • Tesadufen izledigim otizmli bir cocugun dilinden video ile sanki butun hayatim film seridi gibi gozumden gecti.artisi var eksisi yok tanimlarla kendimde.otizmli miyim acaba dedim ki acaba si yok sanirim cocukken yilkarca gecmeyen allerjik kasintinin sebebi bile bugday allerjisi nden ve otizmle bagliymis ssnirim ne yapmaliyim nereye basvurmaliyim sosyal guvencem bile yok ki bi yon gosterin lutfen

  • Fadima hanımcım öncelikle bir an önce huzura kavuşmanızı dilerim. Yazdıklarınızdan anladığım kadarı ile sorununuz ilerliyor. Bence en azından gluten ya da kazein diyetlerinden birine başlayarak deneme yapabilirsiniz. Özellikle hangisini tükettiğinizde sizde rahatsızlıklar oluyor bunu belirleyip beslenmeznizden onu çekmeyi deneyin. Muhtemelen gluten diyorsunuz isterseniz ondan başlayın. Bu arada kekelemeye başladım diyorsunuz ki bu hadisenin ilerlemeye başladığının göstergesi olabilir.Gluten sorununuz var ise ve bunu hastanelerde tespit ettirebilirseniz devlet glutensiz ürünlerin ücretini ödüyor diye biliyorum. Bazen vücutta biriken ağır metallarin bir etkisi ile de bile bu yaşadıklarınız olabiliyor. Bunun da bir testi var. Ancak sigortanız olsa bile bu testi devlet ödemiyor. Test ücreti 140 tl gibi bir rakam. Cerrahpaşa adli tıp Enstitüsünde yapılıyor ve idrar numunesi önce oraya banka havalesi ile ödeme yapıp dekontla birlikte göndererek bakılabiliyor. Şayet toksik birikim tespit edilirse size ücretsiz yol gösterecek hekim önerebilirim. Sevgiler ve geçmiş olsun….

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!