Ana sayfa Genel Otizm Sağlık

Otizmli Bebekler 9. Ayda Teşhis Edilebilirler…

bebek18 Şubat 2014 tarihinde Pubmed’de yayınlanan araştırmanın verilerine göre, bebekler 12 aylık olmadan otizm şüphesi taşıdıklarını sadece gözlemleyerek bile fark edebiliriz.

Araştırmacılar, otizm spektrum bozukluğu ve gelişimsel öğrenme gecikme riski taşıyan bebekleri 12 aylık olmadan tanımlayabilme amacıyla bir tarama aracı geliştirmeye çalışmışlar.

33 gelişimsel öğrenme gecikme şüphesi ve 14 otizm spektrum bozukluğu riski taşıyan 9 aylık, 1024 bebeğin dahil olduğu araştırmada, kapsamlı standart nörogelişimsel değerlendirme sonuçları ve tam nörolojik ve genetik değerlendirmelerine göre;

9. ayda aniden baş çevresi genişliğinde hızlanma ve baş eğme refleksinin yokluğu otizm spektrum bozukluğu için risk taşıyan bebeklerin tanımlanması için kullanılabilir.

Hepimizin bildiği üzere 12 ay öncesi otizm teşhisi ve gereken tedbirleri almak otizm spektrum bozukluğu ile mücadelede altın değer taşımakta. Bu nedenle bu bilgilerin iyi bir pozitif öngörü değeri taşıdığı yadsınamaz.

Baş çevresindeki hızlı ve ani gelişim daha önceden bilinen bir durumdu ancak bu veriye bir de baş eğme refleksi sorunu eklendi. Otizmli oğlumun bebeklik yılları hayli geride kaldığı için başını eğme sorunu yaşıyor muydu emin değilim. Eski fotoları tek tek incelemeyi düşünüyorum. Bulgularımın elbette ki hiçbir bilimsel değeri olmayacaktır. Benimki sadece merakımı tatmin edecek bir araştırma olacak…

Sevgi ve huzurla…

Serpilgül Vural

 

Kaynak:PMID 24550549 [PubMed – as supplied by publisher]

 

 

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz