Genel Sağlık MS Sağlık

Bağırsak Bakterileri İle Multipl Skleroz İlişkisi Saptandı

Bilim adamları, bağırsakları beyne bağlayan yeni bir moleküler yol keşfettiler ve eğer bunu nasıl kontrol edebileceğimizi öğrenebilirsek, Multipl Skleroz ve diğer nörolojik bozukluklar yavaşlatabilir, hatta durdurulabilir.

Bu araştırmanın, beyin ve bağırsakların birbirine nasıl bağlandığı, duygularımızdan, nörolojik sağlığımıza ve daha fazlasına kadar her şeyi etkileyen yeni keşifler dalgasının son hali olduğu düşünülmekte. Ancak yıllardır bu bağlantının olduğunu bağışıklık sistemi ile beynin direkt lenfler kanalı ile ilişkili olabileceğini tahmin ederek 1996 dan bu yana bu yönde tedaviler planlayan doktor da   bulunmaktaydı.

Harvard Üniversitesi’nden araştırmacı ve nörolog Francisco Quintana, Forbes’a verdiği demeçte, “Esasen bağırsak florasının vücudun en uzak bölgesinde olup biteni bir uzaktan kumanda gibi kontrol edebileceğini  keşfettik.” diyor.

Bu uzaktan kumanda, merkezi sinir sistemimizin nasıl çalıştığına bağlı iki farklı hücre tipine dayanır: mikroglia ve astrositler.

Microglia, merkezi sinir sistemi yoluyla atılım yaparak ve iltihabı artırabilen eski ve hasarlı hücreleri yutmak suretiyle beyin sağlığında hayati bir rol oynayan bağışıklık hücreleri demektir. Astrositler olarak adlandırılan başka bir beyin destek hücresi de iltihabı önleyebilir. İşin aslı, astrositler iltihaplanmayı da teşvik edebilir ve bu alternatif davranış üzerindeki kontrol anahtarı hiçbir zaman tam olarak anlaşılamamıştır.

2016 yılında aynı ekibin üyeleri tarafından yapılan önceki araştırmalarda astrosit işlevinin bağırsak bakterileri üzerindeki diyet etkisinden etkilenebileceği görülmüştür – özellikle amino asit triptofandan türetilen metabolit molekülleri, inflamasyonu azaltan astrositlere  bağlanmıştır.

Araştırmacılar, mikrogliyanın astrosit davranışını bu sürecin bir parçası olarak düzenlediğini zaten biliyorlardı, fakat bilmediğimiz, düzenlemenin doğasının nasıl belirlendiğiydi. Şimdi, yeni araştırma bunu anlamayı başardı..

Araştırmacılar yeni çalışmalarında farelerde diyet değişikliklerinin  skurosisli bir fare formu ile etkilerini araştırdılar.

Elde ettikleri triptofan düzeyinin TGF alfa ve VEGF-B adı verilen iki proteinin mikroglial üretimini etkilediğini gözlediler.  TGF alfa  astrositlerdeki reseptörlere bağlanıp inflamasyona neden olmalarını önlediğini VEGF-B nin ise  astrositlerin patojenik veya proinflamatuvar yanıtlarını artırdığını buldular.” Ancak ellerindeki en büyük cevapsız sorulardan biri: mikroglia ve astrositler arasındaki karışıklığa aracılık eden nedir?

Araştırmacılar, triptofan keşfinin sadece başlangıç ​​olabileceğinden, bu alanda deşifre edilmesi gereken daha çok şeyin olduğunu düşünüyorlar.

Quintana, Forbes’a yaptığı açıklamada, “Çoklu bakteriyel metabolitler, gidişatı aktive edebilir ama şu anda sadece bir metabolite odaklandık. Gelecekteki araştırmalar, diğer metabolitlerin de dahil olup olmadığını, diğer astrosit reseptörlerinin de bağırsak bakterileri tarafından salınan moleküller tarafından da etkilenip etkilenmediğini araştıracaktır. Sonuç olarak ekip, metabolizmamızdaki bu iltihap önleme kanalını aktive etmek için hedeflenen kimyasalları kullanarak bu süreci terapötik olarak kontrol edebilmeyi ümit etmektedir . Bu da bir gün, multipl sklerozlu hastalara ve diğer birçok nörolojik hastalara yardımcı olabilir. ”

Bulgular Nature Dergisinde yayınlanmıştır.

 

Serpilgül Vural Kınacı

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!