Genel Sağlık Sağlık

Polikistik over sendromu’nun sebebi sonunda bulundu!

Kadınlarda kısırlığa en çok sebebiyet veren hastalıklardan birisi olan polikistik over sendromu’nun meydana gelme sebebinin, anne karnında iken hormon dengesizliklerine maruz kalmak olduğuna işaret gösteren sonuçlar bulundu.

Bu sonuçlar göz önüne alınarak fareler üzerinde yapılan tedaviler başarılı oldu ve bu tedavi, 2018 sonuna doğru kadınlar üzerinde denenmeye başlanacak.

Polikistik over sendromu dünyada her beş kadından birini etkilemektedir, bu kişilerin %75’i hamile kalmakta güçlük çekmektedir. Bu sendromun semptomları genellikle yüksek testesteron, over kistleri, düzensiz regl ve kan şekeri problemlerinden oluşuyor, fakat sendromun sebepleri uzun süredir bulunamıyordu.

Araştırmacılar, anne karnında iken yüksek miktarda anti müller hormonuna maruz kalan dişilerin polikistik over sendromuna sahip olma şanslarını büyük oranda arttırdığı sonucuna vardı. Bunu test etmek için hamile farelere yüksek miktarda anti müller hormonu verildi ve yavrularının büyüdüklerinde polikistik over semptomlarını gösterdiklerini fark ettiler. Bu hormon beyindeki bazı hücreleri stimüle ederek testesteron seviyelerini yükselttiğinin farkına varıldı.

Araştırmacılar, bu semptomları cetrorelix kullanarak normal hale çevirmeyi başardılar. Kadınların hormon dengeleri için kullanılan bir ilaç olan cetrorelix bu sene içerisinde klinik denemelerde kullanılmaya başlanacak.

Serpilgül Vural Kınacı

 

Kaynak: https://www.newscientist.com/article/2168705-cause-of-polycystic-ovary-syndrome-discovered-at-last/?utm_campaign=Echobox&utm_medium=SOC&utm_source=Twitter#link_time=1526663924

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!