Ana sayfa Depresyon Otizm Ruh Sağlığı Sağlık Sindirim Sistemi

Bazı Antidepresanlar Sindirim Sistemi Enfeksiyonu Riskini Artırabiliyormuş…

 

prozakYeni bir çalışmaya göre bazı tür  antidepresanları kullanmak Clostridium difficile enfeksiyonuna yakalanma  riskini artırıyor.

Bu tür enfeksiyonlardan ölüm sayısı  ABD’de yılda 7.000 ‘den fazla olduğu ve  bazı  antidepresan ilaçların bu enfeksiyon riskini artırdığı düşünülmektedir.

Bu çalışmada, Michigan Üniversitesi araştırmacıları depresyonu olan ve olmayan kişilerde C. difficile enfeksiyonunu incelendi. Majör depresyonu olanların depresyon olmayanlara göre yüzde 36 daha fazla risk taşıdığını tesbit etti.

Ayrıca yaşlı ve dul insanların, yaşlı ve evli insanlardan C. difficile yakalanma oranı olarak yüzde 54 daha yüksek olduğu, tek başına yaşayan insanların başkalarıyla yaşamış olanlara göre yüzde 25 daha yüksek riske sahip olduğu görüldü.

Araştırmacılar daha sonra , Antidepresanlar ve C difficile infeksiyonu arasında bir bağlantı olup olmadığını incelediler. Remeron (mirtazapin) ve Prozac (fluoksetin) adlı ilaçların diğer antidepresanlara göre 2 kat daha yüksek risk taşıdığı saptandı.

BMC Tıp Dergisinde 6 Mayısta yayınlanan bulgulara göre, bu antidepresanları kullanan kişilerde C. difficile enfeksiyonu için erken tedavi geliştirmek gerektiğinden bahsedildi.

Bu antidepresanları alan  kişilerde enfeksiyon riskinin nedeni bilinmemektedir ve ilaç reçete edilmiş insanların doktorlarının aksini  söyleyene kadar ilaçlarına devam etmeleri gerektiği bildirildi. Araştırma antidepresan kullanımı ve enfeksiyon kapma riski arasında bir ilişki olduğunu gösterdi, ama bir neden-sonuç bağlantısı bulunmuş değil.

Çalışma lideri Dr Mary Rogers bir haber bülteninde  “Depresyon tüm dünyada yaygındır, ve uzun depresyonun gastrointestinal sistem değişiklikleri ile ilişkili olduğu bilinmektedir ‘’ dedi.

Rogers  ayrıca “Beyin ve bağırsak, arasındaki etkileşim ve beyin-bağırsak ekseni olarak adlandırılan büyüleyici alanda daha fazla çalışma gerekiyor,” dedi.  “Depresyon ve Clostridium difficile arasındaki bağlantının tesbiti; enfeksiyon riski altında olanları belirlemek ve altta yatan beyin-bağırsak mekanizmalarının keşfinde bizi teşvik edecek ,yardımcı olacaktır.” diye ekledi.

Kaynak: SOURCE: BMC Medicine, news release, May 6, 2013

Serpilgül Vural

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!