Ruh Sağlığı Sağlık Şizofreni

Bilim Adamlarına Göre; Beyinin Kendini Kurtarma Yeteneği ile Şizofreniden Kurtulmak Mümkün Olabilir

 

cortical-thickness-schizophreniaBilim adamlarından oluşan bir ekip, şizofreni hastalarının,  beyinlerini yeniden düzenleme ve hastalıkla mücadele kapasitesine sahip olduğunu gösterdi.

Yapılan bu çalışma; beyin görüntüleme yöntemi ile beyinin şizofreni etkilerini tersine döndürme yeteneğine sahip olabileceğini gösteren ilk çalışma oldu.

Şizofreni genellikle beyin dokusunun hacminde yaygın bir azalma ile ilişkili bilinmektedir. Ancak, bu yeni çalışma ile zamanla bazı beyin bölgelerindeki dokularda hafif bir artışın meydana gelebildiğini tespit etti..

Çalışmada 98 şizofreni hastası ve 83 sağlıklı bireyi çalışmaya dahil edilerek takip edilmiş ve karşılaştırmalı olarak incelendi. Beyin dokusu artışı miktarını tespit edebilmek ve kaydedebilmek için MRG ile kovaryans analizi yapıldı.

Lawson Sağlık Araştırmaları Enstitüsünün Dr. Lena Palaniyappan;

“Uzun süredir tıp şizofrenin, çok erken beyin gelişimi sırasında ekilen hasar tohumları ile oluşan dejeneratif bir hastalık olduğunu kavramına yatkın durumdaydı. Elde ettiğimiz sonuçlar doku hasarının şiddetine rağmen, şizofreni hastasının beyinin sürekli kendini kurtarmak ya da hasarı sınırlamak için, muhtemelen kendini yeniden onarma girişiminde bulunduğunu vurgulamaktadır. Çalışma takımın bir sonraki hedefleri; çok sayıda erken şizofreni hastalarını tarayarak beyin dokusunun yeniden yapılanma sürecinin evrimini açıklamak ve onların iyileşme ve yeniden yapılanma etkisini incelemektir.” diyor.

Dr Jeffrey Reiss de;

“Bu bulgular tedavilerin geliştirilmesi için yol işaretidir.” demekte.

Serpilgül Kınacı

Kaynak: Guo, S., Palaniyappan, L., Liddle, P., & Feng, J. (2016). Dynamic cerebral reorganization in the pathophysiology of schizophrenia: a MRI-derived cortical thickness study Psychological Medicine, 1-14 DOI: 10.1017/S0033291716000994

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!