Ana sayfa Beslenme/Tarifler Otizm Sağlık

Bitkisel Bir Lipid Olan Fosfatidilserin’in Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Semptomlarını Azaltmada Etkili Olduğu Açıklandı..

PS PE PC

Japonya Okayamadaki Kurashiki City College’in erken çocukluk eğitimi ve bakımı departmanının yaptığı klinik çalışmada Fosfatidilserin (PS) olarak bilinen bitkisel fosfolipid takviyesinin DEHB’li çocuklar üzerindeki etkileri araştırılmış.

Okul çağındaki çocukların % 3-5 ‘ini etkileyen, çocukluk çağının en sık görülen davranış bozukluğu olarak bilinen dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu. (DEHB) ile ilgili bu bilimsel çalışma geçtiğimiz aylarda Pub Med’de yayınlandı.

Daha önce DEHB ile ilgili herhangi bir ilaç tedavisi almamış 4-14 yaş arası otuz altı çocukta (plasebo, randomize ve çift kör olmak üzere) yapılan çalışmada  Wechsler, DSM-IV-TR  gibi ölçekler kullanılarak ölçüldüğünde  DEHB belirtilerinde azalma, kısa süreli işitsel bellek ve zihinsel performansta önemli artış ve dürtüsellikte azalma saptanmıştır.

PS kullanmayan kontrol grubundaki çocuklara göre oldukça olumlu gelişmeler göstermeleri, PS’nin  deneklerce iyi tolere edilmesi ve hiç bir yan etki göstermemesi üzerine uzmanlar,fosfatidilserin’in DEHB hastası küçük çocuklarda zihinsel performansı artırmak için güvenli ve doğal besin stratejisi olabileceğini  belirttiler.

Serpilgül Vural

Yazar’ın notu: www.otizmdunyasi.com sitemde PS.PC,PE nin DEHB ‘nun semptomlarını azaltmada yararlı olduğuna dair bir yazım var. Özellikle BHMT mutasyonu olan çocuklarda fosfolipidlerin katkısı daha önceden de bilinmekteydi. Ancak bu çalışma tüm bilimsel kriterlere uygun olarak gerçekleştirildiği için oldukça anlamlı ve değerli.

Kaynak:

PMID: 23495677 [PubMed ]

J Hum Nutr Diet. 2013 Mar 17. doi: 10.1111/jhn.12090. [Epub ahead of print]

Hirayama STerasawa KRabeler RHirayama TInoue TTatsumi YPurpura MJäger R.

About the author

admin

2 Comments

Click here to post a comment

    • Doktorunuza danışmalısınız. Benim ilaç önermem uygun olmaz. Biz doktor kontrolünde PHOSPHATIDYL SERINE COMPLEX 500 MG (PS/PE/PC) 60 SOFTGELS kullanmıştık.

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!