Ana sayfa Anne-Çocuk Bağışıklık Hamilelik

Gebelikte D Vitamininden Zengin Beslenmek Çocuklarda Allerjileri Önler

 

 

d vit 3Allerji ve Klinik İmmünoloji Dergisi’nde (The Journal of Allergy and Clinical Immunology) yayınlanan araştırmaya göre, gebelik sırasında D vitamininden zengin beslenmek çocuklarda alerji gelişme riskini düşüren bir unsur olduğu tespit edilmiş. Çalışmada 1248 gebe kadın ve doğan çocukları 7 yaşına kadar takip edilmiştir.

Hamilelikte D vitamini eksikliğinin 3 nesile kadar uzanan mental sorunlara neden olabildiği artık bildiğimiz bir konu.

Hatırlarsanız; Mount Sinai Tıp Okulu’ndan bir araştırmacı tarafından yönetilen bir diğer araştırmada da; 1248 gebe kadın ve doğan çocukları ile yapılan çalışma sonuçları değerlendirilmişti. Çalışmada yer alan çocuklar, gebeliğin ilk üç ayından 7 yaşına kadar takip edilmiş ve gıda sıklığı anketi ve kan testleri ile D vitamini ve alerji sonuçları incelenmişti. Sonç olarak ; D vitamininin, bağışıklık sistemini modüle ettiği, astım ve alerjilerde potansiyel rolünün bulunduğu tespit edilmişti.

D vitaminin bağışıklık sistemimizle direkt bağlantılı olduğu diğer başka yayınlarca da gösterilmiş ve vücudumuzu patojenlerden koruyan Makrofajların çalışmasında da D vitaminin yeterli seviyelerde olmasının önemi belirtilmişti.

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!