Ana sayfa Bipolar Bozukluk Genel Sağlık Otizm Ruh Sağlığı Zihin Sağlığı

Yeni Araştırmaya Göre Mevsimler Hafızamızı Etkileyebiliyor

 

FullSizeRender (15)Yeni araştırma, mevsimlerin insanların bilişsel yeteneklerini etkilediğini göstermektedir.

Beyin taramaları, insanların kısa süreli hafızasının ilkbaharda en zayıf iken genellikle sonbaharda en iyi durumda olduğunu göstermektedir.  

İnsanların dikkat becerileri, Aralık ayı ortasında en düşük durumdayken, Haziran ayına kadar tam güce çıkamıyor.

Araştırma yılın farklı zamanlarında 28 kadın ve erkek denek üzerinde çeşitli testler yapılarak gerçekleştirilmiş olup, sonuçlar Beyin görüntüleme yöntemi ve davranışsal testler kullanılarak değerlendirilmiştir.

Araştırma, mevsimlerin beyinin çalışma kapasitesi üzerindeki etkisini, sadece davranışsal testlerin değil, beyin görüntüleme yönteminin de teyit ettiğini belirtilmektedir.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Gilles Vandewalle, bu durumun nedeni olarak birden fazla faktörün olası olabileceğini ancak;

” İnsan vücudu kış aylarında beyin aktivitesini düşürmek için ayarlanmış olabilir ve bu beyin aktivitesinde değişikliklere neden olabilir. Ama günümüz toplumunda insanoğlu yıl boyunca aktif yaşamakta. Ayrıca mevsimsel etkiler, duygu durum bozukluğu deneyimi olan insanları bilişsel değişikliklere karşı daha savunmasız yapabilir. “ demektedir.

Başka faktörler nelerdir bilemem ama benim aklıma ilk etapta; hem duygu durumumuzda hem de beynimizin çalışmasında önemi yadsınamayan nörotransmitterlerin, D vitamini düşüklüğünden etkilendiği gerçeğini getiriyor.

Bu araştırmanın yıl boyu güneşli ülkelerde yaşayan insanlar üzerinde de yapılması, sonucu değiştirebilir kanısındayım. Ayrıca, malumun ilanı gibi bir çalışma esasen ve denek sayısı daha geniş tutulsa ve farklı ülkeler arasında kıyaslamalı olsaydı daha mantıklı veriler elde edilebilirdi.

Serpilgül Vural Kınacı

 

Çalışma the journal PNAS (Meyer et al., 2016) da yayınlanmıştır.

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!