Beslenme/Tarifler Genel Kanser Sağlık Sağlıklı Beslenme Toksisite

Nedir Bu Detoks Detoks Dedikleri?

 
Yıllardır Bir Detokstur gidiyor.Peki nedir bu detoks dedikleri?
Özellikle sosyete arasında yaygın olarak yer bulan ‘’detoks’’ ile tıbbi manada kullanılan detoks aynı şey mi?
Yola çıkışta belki benzer olsalar da yöntem farklılıkları olduğu açık. Kısa süreli detoksun vücuda ne gibi bir katkısı var bence tartışılır. Ben bir uzman değilim ancak özel durumlarımız nedeni ile tıbbi kaynaklardan okuduğum yayınlardan yola çıkarak diyorum ki; gerçek anlamda faydası tartışılır.
Fakat hiç birşey yapmamaktan da iyi olabilir.
Bazen okuyorum detoks yapılan spa merkezlerinde yüksek miktarda sebze ve  meyve püreleri ya da suları,bitkiler kullanılıyor.
Oysa her nimetin denge ile tüketilmesi esas değil midir? Mesela çok faydalı diye hep yeşil sebzeye yüklenemeyiz. Yüksek oranda oksalat içerdikleri için oksalat seviyeniz yükselebilir. Detoks yapacağım derken böbrek ve safra taşlarına neden olabilir hatta barsak çeperlerinize hasar verip barsak emilimlerinizi bozabilirsiniz.
Barsak emilimlerinde yaşanan sorunlar ise onarması zor sorunlara yol açabilir. Sonuç da tükettiğiniz gıdaların vitamin ve minerallerinden yeterince yararlanamaz hale gelebilirsiniz. O da depresyondan tutun da kansere kadar uzayıp giden bir sürecin ilk adımı olabilir. Kaş yapalım derken göz de çıkarmamak lazım.
Ayrıca unutmamak lazımdır ki yediğimiz sebze ve meyvelerin de pestisid denilen böcek ilaçları içermemesi,su ve toprak yolu ile bulaşan zararlı metaler barındırmaması da gereklidir. Tedavi olalım derken daha beter de olabiliriz.
Bu gidişle şehirleri terkedip dağ başlarında yaşayacağız.Kendi bahçelerimizi kendimiz ekip biçeceğiz o olacak…
Tabi burada sözüm SPA merkezlerinde yapılan detoksa değil.Yanlış anlaşılmasın.Eminim bu tür hizmetler doktor kontrolünde düzenleniyordur. Aksini düşünmek bile istemiyorum.Fakat yine de kısa süreli detoksların vücudu rahatlatmaktan öte yük bindirmesinden korkarım.
Ayrıca kanser,ototimmün hastalıklar vb durumlarda baş şüpheli konumundaki toksik maddelerin vücuttan atılımı çok uzun süren bir iştir. Örneğin Cıva gibi toksik bir metale maruz kaldınız diyelim. Vücudun kendi normal detoks sürecinde bunu temizlemesi en az 15 yıldır.O da vücudunuzun detoks mekanizması düzgün işliyorsa…
Bu durumda ek olarak dışardan detoksunuzu artıracak takviyeler yapmak elzemdir. Ancak bunu yaparken de doktor yardımı almak gereklidir.Çünki detoks yaptığınız ajan vücüdunuzdaki yararlı mineralleri de atmanıza neden olabilir. Bunları da bir düzen dahilinde yerine koymanız gerekir. 3 gün detoks ajanı kullanıyorsanız 10 günde takviye vitamin mineral almanız gerekebilir.
Tabii tüm bunlara başlamadan önce bu konulardan anlayan bir  doktor nezaretinde bazı kan ve idrar testleri ile vitamin,mineral ve amino asit seviyelerinizin,özellikle de Karaciğer ve böbrek fonksyonlarınızın öncesi ve sonrası takibi de şarttır.
Üstelik bazen kişilerin genetik mutasyonları nedeni ile bazı değişkenler oluyor. Vücudumuz bir kaç yolla detoks yapabiliyor. Onları burada anlatmak imkansıza yakın. Fazlası ile tıbbi içerik barındırıyor ve sıkıcı olur.
Kendi oğlumdan örnek vererek durumu daha iyi anlatabilirm diye düşünüyorum.
Detoks işinin tıbbi takipçileri bilirler bazı şelasyon ajanları ile de detoks yapabilirsiniz.(doktor kontrolünde) Oğlum küçükken ilaç içmiyordu bu nedenle DMPS’nin krem formunu kullandım. Ağızdan DMSA da kullansan sonuç çok değişmezdi.İkisi de sülfür temelli detoks ajanı. İlk aylarda çok katkısı oldu. Bunu çok yakından gözlediğim için bu konuda netim.Ancak bir süre sonra yolunda gitmeyen şeyler olduğunu farkedip ara verdim. Başka yöntemlere döndüm. Sonraki yıllarda detoks mekanizması ile ilgili genetik araştırmalar netleşmeye başlayınca farkettim ki oğlum sülfür detoksuna uygun bir çocuk değil.Vücudunda amonyak artışına neden olabiliyor ve bu uzun süreli kullanımlarda iyi birşey değil.
Bunun için öncelikle bu genetik  mutasyonlarını buy-pas etmeli ondan sonra detoks işine tekrar eğilmeliydim. Üstelik mutasyonlarını buy-pas ettiğimde vücudun doğal detoks süreci de normale dönüyor ve hızlanıyordu. Sonuç itibariyle aldığım neticelere de çok katkısı oldu.
Şimdi böyle bir mutasyonunuz olduğunu ve faydalı diye sürekli soğan sarmısak ,turp ve benzerlerini tükettiğinizi düşünün.Yıllar içinde ne olacak? Kanser  ya da benzeri sorunlarda suçlanan amonyak miktarınız da artışa davetiye çıkarmış olacaksınız.
Sonuç olarak durumunuz doktor gerektirecek düzeydeyse bilgili bir doktora gitmenizde fayda var.
Yok ben doktora gidemem ama önlem de almak istiyorum diyorsanız hızlı bir düzelme beklemek biraz hayaldir.Ama hiç yoktan da iyidir.
Bu durumda ne yapmalısınız?
Herşeyden dengeli tüketeceksiniz. Hiç bir üründe aşırı tüketime kaçmayacaksınız.Toksik maddelerden uzak duracak,olabildiğince doğal besleneceksiniz.Ayrıca şeker tüketiminizi sınırlayacaksınız.
Bilip bilmeden detoks yapmayacaksınız.
 
Hepiniz sağlıkla kalın….
 
Serpilgül Vural
Daha ayrıntılı bilgiler okumak isteyenler için:
biyomedikal tedaviler

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!