Ana sayfa Genel Otizm Sağlık

Oksitosin Sprey Otizmli Çocukların Beyin Fonksiyonlarını Geliştiriyormuş.

OTİZM TEŞHİSİNİN ARDINDAN YAPILACAKLARYaklaşık 3-4  yıldır duyarım Oksitosin’i. Hatta büyük oğlum sosyal anksiyete bozukluğundan muzdaripken, kendi isteğiyle onda denemişliğimiz de vardır. (Bu arada belirtmeden geçmek istemem; oğlum bir yetişkin. )

O vakitler sprey formu ABD de  yeni yeni deneniyordu. Biz de içeriğinde oksitosin bulunan muadili bir bitkiseli kullandık. Oğlum fazla empatik ve duygusal yapmasından hazetmedi ve daha duygusuz bir dünyayı tercih ederim diyerek kullanımını kesti.

Oksitosin doğal olarak beyinde ve vücutta üretilen bir hormondur ve bir teoriye göre sosyalliği de etkilemektedir.

Yayınlanan çalışmanın sonuçları, ilginizi çekiyorsa okumaya devam edebilirsiniz.

2 Aralık 2013 tarihinde  National Academy of Sciences’da yayınlanan  Yale Tıp Fakültesi araştırmacılarının çalışmasına göre;

Oksitosin sprey, Otizmli çocukların beyin fonksiyonlarını geliştiriyormuş. Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar, sosyal alandaki bilgileri işlemlerken burunlarına sıkılan tek doz Oksitosin sprey, çocukların beyinsel aktivitelerini artırmaktaymış.

Yale Tıp okulundan Kevin Pelphrey ile  Yale Üniversitesi Gelişimsel Nörobilim Merkezi direktörü, Eğitim Merkezi Profesörü Harris ve yapılan  çalışmanın otörlerinden İlanit Gordon ;

“Çalışmamız, otizm spektrum bozukluğu olan çocukların beyin fonksiyonu üzerinde oksitosinin etkisini değerlendiren ilk araştırmadır ” diyorlar.

Gordon, Pelphrey ve çalışma arkadaşları, otizm spektrum bozukluğu olan 17 çocuk ve ergeni, çift – kör , plasebo – kontrollü bir çalışma ile incelemeye tabi tutmuşlar.

Katılımcılar , 8 ve 16.5 yaşları arasından rastgele seçilmiş.

Sosyal durumlarda karar vermeyi içeren bir görev esnasında katılımcıların bir kısmına oksitosin spreyi , diğerlerine de plasebo amaçlı herhangi bir burun spreyi uygulanmış.

Gordon;

 ” Sosyal görevler sırasında Oksitosin alan katılımcıların, ödül ve duygu ile ilişkili beyin merkezleri daha iyi cevap oluşturuyor.

Oksitosin, Otizmli çocukların sosyal açıklarını, beyin bölgelerini geçici olarak etkileyerek davranışı normalize ediyor .

Oksitosin, sosyal uyum, sosyal davranış ve sosyal biliş alanında beyin bölgelerini  sosyal uyaranlara (örneğin yüzler gibi) karşı daha ilgili  kılıp, sosyal olmayan (araba gibi ) uyaranlara karşı da daha ilgisiz kılmaktadır.  “ diyor .

Ayrıca,Gordon,

” Özellikle otizm spektrum bozukluğu sosyal disfonksiyonu tedavisinde, acil ihtiyaç dikkate alındığında, çalışmamızın sonuçları, oldukça önemlidir .” diye de ekliyor.

Uzun vadede etkisi nedir bilemem. Ben sadece elçiyim. Elçiye zeval olmaz…

Serpilgül Vural

Referans:

Ilanit Gordon, Brent C. Vander Wyk, Randi H. Bennett, Cara Cordeaux, Molly V. Lucas, Jeffrey A. Eilbott, Orna Zagoory-Sharon, James F. Leckman, Ruth Feldman, and Kevin A. Pelphrey. Oxytocin enhances brain function in children with autismPNAS, December 2, 2013 DOI:10.1073/pnas.1312857110

About the author

admin

2 Comments

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz