Ana sayfa Genel Otizm Sağlık

Diüretikler Otizme Çare Olabilir mi?

newborn-baby-DONOTREUSEv2Popüler bir tansiyon ilacının, otizmli farelerin beynindeki hipokampus bölgesi hiperaktif nöronlarını susturduğu tespit edilmiş.Aman heyecan yapmayınız rica ederim. Otizm ile ilgili o kadar çok bulgu var ki… Sanırım mühim olan eldeki un, şeker ve sütten bir helva yapmayı başarabilmek. Dilerim o günlere çok uzak değilizdir.

Günümüzde yeni doğanların yaklaşık yüzde birinden daha fazlasını etkileyen ve erken çocukluk çağında başlayıp yaşam boyu sürdüğüne inanılan bir gelişim bozukluğu olan Otizmin kökenleri tam olarak anlaşılmış değilse de son yıllarda pek çok bilimsel araştırma neden olabilecek birçok etmen tespit etmiştir. Genetik zayıflıklar, çevresel kirlilik ve bazı kimyasalların tetiklemesi ile geliştiği yönünde de çok sayıda araştırma verisi elde edilmiş durumda.

Ancak, bazı araştırmacılar, fareler üzerinde çığır açan bir dizi deneyden sonra, otizme neden olabileceğine inandıkları bir delil daha bulduklarını iddia ediyorlar.

Sinir hücrelerinin içinde doğal olarak bulunan negatif yüklü tuz iyonunun fazla olması, yeni doğmuş bir çocuğun beyninde otizm gelişme sorunundan sorumlu olabilir. Bahsedilen tuz iyonu, hepimizin aşina olduğu bir madde olan ‘Klorür ‘. Bilim adamları, yüksek klorür konsantrasyonunun otizme yol açabileceğine inanıyorlar.

Araştırmaya göre, yeni doğan bebeklerin sinir hücrelerindeki yüksek tuz seviyeleri beynin gelişimsel bozukluğunun temel nedenlerinden biri olabilir. Çocukluk döneminde otizmle sonuçlanan önemli ilk tetikleyici olma ihtimali de hayli yüksek denilmekte.

Fetüs anne karnında gelişmekte iken doğal olarak Klorür iyonları fetüsun nöronlarında kasten yüksek tutulur. Ancak, normal doğum koşulları altında, doğum sırasında anne tarafından hızla salgılanan oksitosin doğum hormonu tarafından klor düzeyleri kontrol altına alınarak indirilir.

Oksitosin, nöronların içindeki klorür düzeylerini azaltarak, bir diüretik gibi davranır . Ancak, Fransız araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından yapılan bir çalışmada oksitosin yeterli salınmadığında, klorür iyonlarının doğumdan sonra da beyinde yüksek kalmaya devam ettiğini ve otizm gelişimsel bozukluğuna yol açtığı tespit edilmiş.

Laboratuar fareleri üzerinde yapılan deneylerde, bebeklere doğumdan sonra idrardan klorür atılmasını sağlayan bir idrar söktürücü ilaç ( bumetanide ) verilerek daha sonraki yaşlarında beyin bozukluğu geliştirmeleri engellenmeye çalışılmış.

Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü’nden Yehezkel Ben- Ari, Science dergisinde yayınlanan çalışmada;

” Doğum sırasında oksitosin salınımı ile tetiklenen klorür seviyesi düşer. Ama bu mekanizma engelliyse, yüksek klorür seviyesi, otizm gelişmesine neden olur. Doğum sırasındaki klorür seviyeleri otizm spektrum bozukluğu oluşumunun belirleyicisidir.”  diyor ve şu sözleri ekliyor:

2012 yılında yaşları 3 ile 11 yaşları arasında değişen 50 çocuğa diüretik ilaç olan bumetanide verildi. Araştırmanın verilerine göre; çocukların idrar yoluyla klorür iyonlarını attıkları ve otizm belirtilerinde de azalma olduğunu tespit ettik. Bizim bu çalışmamızın kanıtları şimdiye kadar zayıf ve eksikti ama fareler üzerinde yaptığımız çalışmanın verileri tedavimizin haklılığını kanıtlıyor. Çalışmamız, şayet annede oksitosin blok varsa doğum öncesi veya sırasında anneye diüretik vererek, çocukta otizm gelişmesini engelleyebiliriz. dedi.

Bazı bilim adamları ise konuya daha temkinli yaklaşıyorlar.

New Jersey Rutgers University’s Robert Wood Johnson Medical School’dan nörolog Emanuel DiCicco-Bloom;

“İnsan beyninin gelişme süresi ile kemirgenlerin beyin gelişim süreleri çok farklı o nedenle insanlarla farelerdeki etkisini aynı tutamayız.” diyor.

Atlanta Emory Üniversitesi’nde nörolog Larry Young da

“Yeni çalışmanın yazarlarının insanlarla kemirgen modelleri eşit tutmak için hızlı davrandıklarını düşünmekte olsam da doğum sırasında anne ile bebeğin arasındaki hormonal sinyali ve bununla beyin evrelerine etkisini değiştirebileceğimizin kanıtlarını görmek açıkçası beni çok heyecanladırdı.” diyor.

Yazar notu: Hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda yapılan bir bilimsel çalışma verilerinde de karşımıza oksitosin hormonu çıkmıştı. O çalışmada bahsedilen oksitosin sprey vasıtası ile beyindeki klor metabolizması arasında bir bağ olması akla yakın gibi görünmekte.

Ancak bunların hepsi birer bilimsel çalışma verileridir. Bu nedenle, konunun uzmanı bir hekimin onayını almadan çocuklarınıza uygulamanız tıbbi sakıncalar doğurabilir.Kesinlikle hiç bir uygulamayı doktor reçetesi olmadan uygulamalarda bulunmayınız.

Sevgi, umut ve sağlıkla…

Serpilgül Vural

http://www.independent.co.uk/news/science/new-insights-into-the-mystery-of-autism-could-it-be-caused-at-birth-by-salt-in-the-nerves-9112720.html

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz