Ana sayfa İz Bırakanlar Otizm Sağlık

Otizm İle Epilepsi Arasında Bağ Olduğu Kesinleşti Diyebiliriz…

otizm  epilepsiDr. Wakeford ve Bath Üniversitesi araştırmacıları, otizm ile epilepsi arasında bulunan bir bağlantıyı keşfettiler.

Gerçi daha önce otizm ve epilepsi üzerine yazdığım makalemde de belirttiğim üzere bu bağ zaten az çok bilinmekteydi. http://ekemis.com/2013/02/17/otizm-spektrum-bozuklugu-ve-nobetler/

Dr. Wakeford ve ekibinin  araştırma sonuçları, otizm tedavileri için ihtiyaç duyulan bilimsel çalışmalara bir tuğla daha koymuş oldu diyebiliriz.

Dailymail.co.uk haberinde de  bahsedildiği üzere; Otizm ve Epilepsi arasında bağlantı vardır.

Araştırma verilerine göre; epileptik bir nöbet geçirildiğinde, bu nöbet beynin sosyal işlevlerini etkiler ve zaten  bu otizmin bilinen etkenlerinden de biridir.
Önceki araştırmalar otizm ve epilepsi arasında bir ilişki olma ihtimalini destekliyorladı ancak Dr. Wakeford ve araştırma arkadaşları ilk defa otizm ile epilepsi arasında bulunan bağlantıyı ispat ettiler denilmektedir.

Dr. Wakeford, bu çalışmanın özellikle Tempoaral Lob Epilepsisi olan yetişkinler için doğru olduğunu söylüyor.templobe11

“Temparal Lob Epilepsisi olan birinde anti-epileptik ilaçlar daha az etkili olduğundan, diğer epilepsilere göre daha fazla otistik özellikler gösteriyorlar.Temporal lob  epilepsili kişilerin otistik özelliklerinin yakın bir zamana kadar bilinmediğinden otizmli oldukları düşünülmüştür. “ diye ekliyor.

Bu yeni araştırma, epilepsili yetişkinlerdeki karakteristik sosyal zorluk özelliklerini açıklıyor. Bu yetişkinlerin çocuklukları boyunca tipik bir gelişim sürecine mi sahip oldukları yoksa epilepsi atakları öncesinde de mi otistik özelliklere sahip oldukları ise bilinmiyor

Bu bulguları destekleyecek ileri araştırmalara gerek var. Ancak önünde sonunda epilepsili ve otizmliler için önemli ölçüde bir  tedavi geliştirilebilir.

Ayrıca araştırmanın bulguları, Epilepsi Araştırma yönetiminde araştırmalarda bulunan Margaret Rawnsley tarafından da umut verici gelişmeler olarak değerlendirilmektedir.

Serpilgül Vural

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/health/article-2325088/Scientists-discover-link-epilepsy-autism-time.html#ixzz2cmnE3ny9

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz