Ana sayfa Otizm

Otizm ve Ateizm Sorunsalı…

163174_10150144454047729_3320240_nBiliyor musunuz bugün ben ençok neye kafa yordum ?

Kendini ya da ilmini bilmez bir sosyolog, yanlı ya da yansız, hesaplı ya da hesapsızca kuyuya bir taş attı.

Etkisi sanki göle atılan taş misali dalga dalga yayıldı…

Konu Otizm ve Ateizm arasında ilişki kurma çabası ya da başka birşeydi…
Nereden bakarsanız oradan göreceğiniz ,tamamen subjektif ve bilimsellikten uzak bir konu… Ama nasıl oldu da Otizm farkındalık ayının bile önüne geçebildi?

Otizmlilerin eğitim,yaşam ve insan hakları konusunda  söylenenlere kulaklar tıkanırken din deyince neden bu kadar hassasız?

Dünki saçma olaydan sonra gördümki ; daha önce Otizimlinin sorunlarını duymazdan gelen, onlar için parmak kımıldatmayanlar bile Otizmlinin yanında ve arkasındaydı…

Sadece çocuklarımıza ateist yakıştırmasında bulunulmasına  ailelerin isyanı değildi mesele…

Toplum ateistinden dindarına, müslümanından hristiyanına inanç ve siyasi görüşlere takılmaksızın tek vücut olup otizmlinin yanında durdu.

Dine dokununca herkes önemsedi de neden daha önce aynı duyarlılık gösterilemedi? Çocuklarımız okullarda, parklarda ya da restoranlarda istenilmediğinde ya da eğitim haklarına kavuşamamışken  neredeydi bunca duyarlı insan?

Eğer ben yanılıyorsam ve  önemsenen Otizmlilerdi ise  neden daha önce bu kadar duyarlı değildik?

Hani yaradılanı yaradandan ötürü severdik?


Doğrusu ilginçti… Benim için oldukça ilginç bir deneyim oldu…

Toplumumuzun tepkisi, neye, ne zaman, nasıl tepki vereceği meselesi bence  Üniversitelerde tez konusu olabilecek kadar önemli görünüyor…

Sanırım bazı sosyologlar Otizm ile ateizm arasında ilişki bulmaya kafa yoracaklarına toplumumuzun tepkisellik eşiği ve davranışları konusunda kafa yorsalar daha doğru olacak …

İnşallah, reklamın iyisi kötüsü olmaz misali yaşadığımız bu travmadan bir güzellik çıkar da insanımız; otizmlilerin ve ailelerinin gerçek sorunlarıyla da ilgilenmeye başlar.

Umarım arkamıza aldığımız bu destek ve rüzgar hiç kesilmez …

Serpilgül Vural

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

  • Çok güzel bir yazıydı sanki çocuklarımızın tüm hakları verilmiş gibi sanki çok larmış ve çalnan eğitim hakları verilmiş gibi eğitim alabilecekleri bir sürü mesleki iş okulları varmış çoğalmış gibi siz nasıl olurda otizmi anlıyormuş farkındalığın farkındaymış gibi farkında bile olmadığımız çocuklarımız için bu laf bence size yakışıyor.

    sizinde dediğiniz gibi din denilince neden bu kadar hassasız . bence saçmallıyorlar dinin ve imanı sizler sorgulayamazsınız siz önce bize bizim çocuklarımıza lan borcunuzu ödeyin sorgulaması gereken sorgulasın fikirsiz engelli beyinler…!

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz