Ana sayfa Bağırsak Sağlığı Genel Otizm Sağlık

Otizmlilere Özgü Zararlı Bağırsak Bakterisi De Varmış

bağırsakYurt dışında yayınlanmış bilimsel yayınlardan derlediğim yazılarımı takip edenlerin de bildiği üzere; Otizmli çocukların çoğunun bağırsaklarında faydalı bakteri oranı düşük, zararlı bakteri ve mantar oranları ise fazla.

Zararlı bakteri ve mantarların çıkardığı toksinler mental fonksiyon ve davranışlarda bozukluklara yol açtığı da son yıllardaki yayınlarla tesbit edilmiştir. Buradan okuyabilirsiniz.

Ancak ilginç olan bir bakteri var ki sadece Otizme özgü görünüyor. 

 

Sutterella ve  Otizm

• Otistik çocukların yarısından fazlasının bağırsaklarında Sutterella isimli bir ​​bakteri saptanmıştır.

 

• Otizmi olmayan, fakat bağırsak sorunları olan çocuklarda Sutterella adlı  bakteri saptanmamıştır.stturr

 

• Yani Sutterella SADECE otizme özgü diyebilirz.

 

• Bu bakterinin varlığı Otizmli çocuklarda saptanan DAVRANIŞ bozukluklarını izah edebilir.
Buradan takip edebilirsiniz

 

Kaynak:

www.beslenmebulteni.com

Williams BL, Hornig M, Parekh T, Lipkin WI. Tespiti, miktar ve otizm ve gastrointestinal bozuklukları olan çocuklarda bağırsak biyopsi örneklerinde Sutterella türlerin filogenetik karakterizasyonu için yeni PCR-temelli yöntemlerin uygulanması. MBio. 2012, 3 (1). PII: e00261-11. doi: 10.1128/mBio.00261-11..

Application of Novel PCR-Based Methods for Detection, Quantitation, and Phylogenetic Characterization of Sutterella Species in Intestinal Biopsy Samples from Children with Autism and Gastrointestinal Disturbanceshttp://mbio.asm.org/content/3/1/e00261-11Brent L. Williams, Mady Hornig, Tanmay Parekh, and W. Ian Lipkin Author AffiliationsCenter for Infection and Immunity, Mailman School of Public Health, Columbia University, New York, New York, USA Address correspondence to Brent L. Williams, bw2101@columbia.edu. Editor Christine Biron, Brown University

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22334515

About the author

admin

2 Comments

Click here to post a comment

    • Her ne kadar karşıt görüş içeren bir makale sunmuş olsanız da yukarda sunulan makale hem yöntem olarak (biyopsi çalışması) hem de yayınlayan kurum olarak güven telkin etmesi nedeniyle sunmuştum. Sizin açıklamanızdan da anladığım bu konuda daha çok çalışma gerekiyor. Sizin paylaştığınız makleden ve daha önce okuduğum sayısız makalelerden anladığım kadarı ile otizmli çocukların bağırsak patojenlerine yatkınlıkları ve GI sorunları olduğu muhakkak görünüyor.Katkılarınız için teşekkürler.

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!