Ana sayfa D Vitamini Otizm Sağlık

Son çalışmaya göre, vitamin D düşüklüğü beyin hasarı yapıyor.

d vit 3Kentucky University araştırmacıları liderliğinde yapılan yeni çalışma;

Düşük D vitamininin beyin hasarına  neden olduğunu göstermekte. Yeni kanıtlar, D vitamininin, Kemik sağlığını korumak için gerekli olmasının yanısıra, beyin ,diğer organ ve dokularda da önemli görevlere sahip olduğunu gösteriyor.

İngiltere’de Free Radical Biology and Medicine’de yayınlanan çalışmada:

Birkaç ay boyunca düşük D vitamini ile beslenen orta yaşlı farelerin beyinlerinde, serbest radikal hasarı gelişmiş ve pek çok farklı beyin proteinlerinin de hasar gördüğü tesbit edilmiş. Ayrıca bu farelerin düşük D vitamini aldıkları süreçte,  öğrenme ve hafıza testlerindeki başarıları önemli oranda düşmüş, bilişsel performans bakımından  oldukça zayıf kalmışlar. 

Profesör Allan Butterfield,

“D vitamininin beynin oksidatif durumunu nasıl etkilediğini araştırdık. D vitamini eksikliğinin, yaşlılar arasında yaygın olduğunu göz önüne alarak, özellikle orta ve ileri yaştaki etkisini inceledik. İncelemelerimiz sonucunda, beyindeki serbest radikal hasarı ve sonraki oluşacak zararlı sonuçları önlemek için kanda yeterli oranda D vitamini bulunmasının önemli ve gerekli olduğunu gördük.” diyor.

Butterfield,

“Düşük vitamin D seviyelerinin, Alzheimer hastalığı, kanser ve kalp hastalığı gelişimi üzerinde etkili olduğu da daha önce tesbit edilmişti. Bu nedenle hem doktorların hem de halkın bu açıdan bilgilendirilmesi gereklidir. Günde en az 10-15 dk. güneşe çıkılması ve/veya Vitamin D takviyeleri alınması beyni ve vücudu koruyacaktır.” diye ekliyor.

Burada küçük bir ekleme yapmak isterim:  Genetik araştırmaları yapılan otizmli pek çok çocukun vitamin D reseptör genlerinde mutasyon olduğu da sık rastlanan bulgular arasında.

Vitamin D üzerine daha geniş bilgiler içeren yazılarımın linklerini arzu edenler takip edebilirler.

Sağlık ve mutlulukla…

Serpilgül Vural

http://ekemis.com/vitamin-d-eksikligi-ile-cocukta-otizm-gelisme-riski-arasinda-bag-varmis/

http://ekemis.com/bagisiklik-ve-akil-sagligi-icin-d-vitamini/

http://ekemis.com/otizm-gcmaf-kanser/

Referans

Jeriel T.R. Keeney, Sarah Förster, Rukhsana Sultana, Lawrence D. Brewer, Caitlin S. Latimer, Jian Cai, Jon B. Klein, Nada M. Porter, D. Allan Butterfield. Dietary vitamin D deficiency in rats from middle to old age leads to elevated tyrosine nitration and proteomics changes in levels of key proteins in brain: Implications for low vitamin D-dependent age-related cognitive declineFree Radical Biology and Medicine, 2013; 65: 324 DOI:10.1016/j.freeradbiomed.2013.07.019

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131202121101.htm

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!