Ana sayfa Hamilelik İz Bırakanlar Otizm Sağlık

Yenidoğanda Plasenta İncelenerek Otizm’in Erken Teşhisi Mümkün Oldu…

 

plasentaYale Tıp fakültesi araştırmacıları otizm gelişimsel bozukluğunun erken tanı ve tedavisi için yenidoğan bir bebeğin otizm riskini nasıl ölçeceklerine dair araştırmalar yapmışlar ve bulgular Biyolojik Psikiyatri 25 Nisan sayısında yayınlanmıştır.

Hastalık Kontrol ve Önleme dairesine  göre (CDC) ABD’de her 50 çocuktan biri otizm spektrum bozukluğu tanısı almaktadır. Ancak bu çocukların  genellikle 3 ile 4 yaş veya daha büyük olduklarında tanısı yapılmaktadır. Böylece en kıymetli yıllar da erken müdahale imkanı kaybolmuş olmaktadır.Oysa yaşamın ilk yılı beynin tedaviye en duyarlı olduğu dönemdir..

Dr Harvey Kliman, otizm için risk taşıyan yenidoğanları belirlemek adına yaptıkları araştırmalarda anormal plasental kıvrımlar, anormal hücre büyümeleri ve trofoblast kapanımın Otizmin önemli göstergeleri olduğunu saptadıklarını duyurdu.

Kliman ve ekibi daha önce otizmli çocuk sahibi  olan  risk altındaki ailelerin sonraki bebeklerine ait  117 plasentayı  incelediklerini ve  yenidoğan bebekte otizm riskini ölçmek için geliştirilen kriterle %97,6 olasılıkla otizmi tesbit edebildiklerini açıkladı.

Kliman ‘’Otizmli çocuk sahibi çiftlerin  yeni bir otizmli çocuk doğurma olasılıklarının diğerlerinden dokuz kat daha fazla olduğunu bu ve testin rutin hale getirilmesi için  çalıştıklarını ekledi.

Online yayın Biyolojik Psikiyatri, (25 Nisan 2013)

Serpilgül Vural

http://news.yale.edu/2013/04/25/autism-risk-spotted-birth-abnormal-placentas

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!