Ana sayfa Bağırsak Sağlığı Bağışıklık Beslenme/Tarifler Otoimmün Hastalıklar Sağlık Sindirim Sistemi

Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu (Leaky Gut)

leaky gut 3Bağırsak problemi yaşayan kişiler ve çocuğunun sindirim problemleri olan aileler‘’Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu’’ deyimini çok duymuştur. Ancak kaçımız tam olarak anlamını biliyoruz?Her bağırsak problemi yaşayan (Leaky Gut / Sızıntılı Barsak) Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromundan mı muzdarip?

 Bunu anlayabilmek için  öncelikle Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu nedir ondan bahsedelim:

Yediğimiz her gıda maddesi  bildiğimiz gibi ağız ve mide yolu ile ince barsaklarımıza ulaşırlar.Bu arada birçok enzim ve diğer vücut salğılarımızla  karışırlar. Sonuç olarak da yediklerimiz farklı kimyasal yapılara ulaşırlar ve  ince barsaklarımızdan emilerek kan yolu ile vücudumuzda gereken yerlere dağılırlar.

İnce barsaklarımızın iç dokusu bir halıya benzer.Nasıl halıların uzun tüyleri varsa bizim bağırsaklarımızın iç yüzeyide milyonlarca tüycüklerle kaplıdır. Fakat bizim tüycüklerimizin sindirilmiş gıda maddelerini emmek ve kana karıştırmak gibi bir görevleri vardır. Aşağıda anlatacağım nedenlerle bu tüycüklü yapı bozulur. Nasıl eskiyen halıların tüyleri dökülürse bizim tüycüklerimizde yıpranır veya yok olur. Halının zemini eskiyince elek gibi delik delik olur. Bizim barsak duvarlarımızda benzer şekilde bozulur.

Gıdaları emen tüycükler olmadığı için gıdalar düzgün emilemez ya da genişleyip açılan yerlerden daha büyük moleküllü istemediğimiz maddeler kanımıza karışır. Bu istemediğimiz oluşuma Aşırı Geçirgen Bağırsak Sendromu deriz.Dolayısı ile beynimiz dahil tüm organlarımıza gereken maddeler farklı maddeler şeklinde ulaşır. Bu da vücut sistemlerimizin düzgün çalışmasını engeller.

Aşırı Geçirgen Bağırsağın İçinde Neler Oluyor?                                leaky gut

Gördüğünüz gibi, bağırsak içini kaplayan hücreler, yan yana dizilmiş, aralarında boşluk olmayan tuğlalar gibi de düşünülebilir. Bu hücreler ya da tuğlalar, yakın ve birbirine sıkı sıkıya bağlı durduklarından,sistem dışına doğru ilerleyen materyalin hepsini bağırsak içinde tutar.

Ancak boşluklar geliştiğinde, materyal, bağırsak dışına çıkıp kan akışına karışabilir ve yabancı maddelere karşı bağışıklık tepkisini tetikleyen antikorları uyarabilir.

Organizmalar, dışarı kaçtığında, büyük bir iltihabi süreci başlatırlar. TNF-alfa ve IL-6 gibi iltihap belirteçlerinin salgılanması ile vücudu olumsuz etkileyebilen diğer kimyasal reaksiyonlar oluşur. Bunlar; eksitotoksin hasar riskini artırdığı gibi ,ruh hali ve idrak üzerinde de istenmeyen etkilere neden olur.

Bu durum vücudumuzun sistemlerini olumsuz etkilemenin yanı sıra, kronik bakteriyel ve yanı sıra viral enfeksiyonlarla , TH1 ve TH2 hücreleri ve tiroid hormonlarında dengesizlikler üretebilirler. Bunun gibi daha birçok farklı örnek verebiliriz….

Geçirgen Barsak İçinde Neler Olur?               

Ruh halini etkiler, eksitotoksin hasar riskini artırır.

TNF- Alfa ve IL-6 gibi inflamasyon markırları artar ve vücutdaki diğer biyokimyasal reaksiyonları etkiler.

Kronik viral ve bakteriyel enfeksiyonlar tiroid hormonları dengesini bozar.(Th1-Th2)

Sindirim dengesizlikleri fazla aside neden olabilir. Asidik barsak mikroorganizmaları çoğaltır. Fazla glutamat da durumu daha da şiddetlendirir.

MSG da reflüyü şiddetlendirir.

Fazla asidik ürünler Vit-K eksikliğine yol açar. (Vitamin K normal koşullarda yeşil renkli bitkilerden barsaklarda üretilir) Vitamin-K Kalsiyum metabolizması için önemlidir. Kalsiyumun patolojik birikimini önlemeye yardımcı olur, eksikliğinde kanamaya meyilli olunabilir. Vitamin K kanamayı durdurmaya da yardımcıdır.

Ayrıca Şeker metabolizması için de Vitamin-K kritiktir. Vitamin- K’nın fazlası pankreasda depolanır bu şeker dengelenmesi için kritiktir. Hemen hemen bütün Otizmli çocuklarda şeker seviyesini dengeleme sorunları görülür. Dolayısıyle buna bağlı  (hipoglisemiye) anksiyeteyi  önlemede de yardımcıdır   .

Bağırsak dengesizliğinde bir başka anahtar faktör de aşırı asittir. Aşırı asit genellikle sindirim fonksiyon bozukluğunun diğer alanları ile bir araya gelerek olumsuz giden  sarmalı oluştururlar.

Örneğin hem mide asidi fazlası hem de yetersiz safra (azalmış karaciğer fonksiyonuna bağlı olarak) varsa, sonuç olarak bağırsak sisteminde asit fazlası görülür(asit pH’ının düşmesi).

Asidik bağırsak; anaerobik (oksijensiz yaşayabilen) bakteri çeşitleri, Klostridyum türü dahil olmak üzere bir dizi mikroorganizmanın büyümesine daha elverişli bir ortam sunar.

Ayrıca maya, Eschericia Coli (E. Coli) ve Streptococcus yaygındır ve bunlar normal bağırsak florasını bastırır.

Normal floradaki bu dengesizlik, eksitotoksin olan glutamat tarafından daha da artırılır. Fazla glütamatın enterohemorajik E. colinin özellikle asidik koşullar altında yaşam şansını artırdığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir.

Glütamat alımının, MSG’nin kendisi gibi fazla aside ve mide yanmasına neden olduğu bildirilmiştir.

Mikropların, aşırı geçirgen bağırsak ve irritabl bağırsak sendromunda (IBS) doğrudan payı vardır. Bu gıda entoleransının temel nedenidir. Ne yazık ki, ağır metaller fırsatı kaçırmaz ve mikroplarla iş birliği yaparlar.

Bağırsak sağlığımız zaten tehlikede ise vücudumuzun doğal detoksunu daha da zorlaştırır. Bildiğiniz gibi vücut doğal detoksunu yapamaz ise kendimizi alerjilerden tutunda kansere kadar gidebilecek bir sürecin içinde bulabiliriz. Bu yüzden bağırsak sağlığımızı yeniden kazanmak yönünde çalışmak en temel görevimiz olmalıdır.

Bütün bu nedenlerle, fazla asiditeye karşı ve sağlıklı bağırsak mikroplarını korumak (ve dost olmayan maya, bakteri, parazitleri, helikobakteri ve diğer problematik florayı elimine etmek) sindirim sistemini iyileştirir, vücuttaki bulaşıcı ajanların yükünü hafifletir ve bağışıklık sistemini canlandırmaya yardım eder.

Öyleyse buna karşı en iyi strateji ;

Bağırsak Dengesizliklerinin Üzerine Gitmek ,doğru ve sağlıklı beslenmektir.

Mikroplara karşı koymanın bir yolu reçeteli antibiyotiklerdir. İlaçlarla sorun yaşayan kişilere bunu önermek çok akılcı olmaz. Örneğin bazıları glütatyon düzeylerini etkiler. Ayrıca metilasyon döngüsündeki (detoks mekanizmasının ) BH2-BH4 çevrimine yardım eden bir anahtar enzimi de engeller ve yeterli BH4 üretilemez.

BH4 ile Amonyak detoksu yapılarak vücut hem kansere karşı korunur hem de vücudumuzdaki zararlı bakterilerin detoksuna yardım edilir.

Bu açıdan baktığımızda bağırsak sağlığımızı korumak ve idame ettirebilmek için yararlı bakterilerden yararlanmak, kefir, probiyotik ve prebiotik  karışımları kullanmak çok yerinde olacaktır.

Burada özellikle dikkat edilecek nokta; probiyotikleri farklı içeriklerden seçip dönüşümlü olarak kullanmaktır. Bu planı izleyerek bağırsaklarımızın doğal  normal florasını geliştirebilir ve sorun yaratan organizmaların eliminasyonuna yardım edebileceğimiz  bir ortam yaratabiliriz.

Ben bir doktor değilim.Ama sürecin içinde yaşayan bir anne olarak bildiklerimin bir kısmını kısaca size özetlemeye çalıştım. Umarım faydalı olur.

Serpilgül Vural

About the author

admin

14 Comments

Click here to post a comment

  • Fazla tıbbi olsun istemediğim için yüzeysel bahsettim. Kısaca ip uçları vermeye çalıştım. Ama konu ilgi çekti. Daha ayrıntılı 2. Bir yazı hazırlasam iyi olacak. İlginiz için çok teşekkür ederim. Devamı yakında diyelim… Sevgiler…

   • serpilgül hanim ben sizintili bagirsak sendromu yasayanlardanim.hayat kalitesini cok etkileyen bir durum malesef.ne yaptiysam olmadi.bu konuyla alakali yardimci olabilecekbir hekime yönlendirebilirmisiniz bilginiz varda.inanin cok caresiz kaldim yillardir.tesekkurler.

   • serpil hanim oncelikle tesekkur ederim mailme donus yaptiginiz icin.ben 28 yasindayim.4 yildir cok sikintili zamanlar geciriyorum sagligimla alakali.sizintili bagirsak sendromunun butin belirtileri bende mevcut kisaca.yillatdir doktorlar endoskopi kolonospi yaptilar bisey bulamadilar tabi sadece gastrolojiye degil daha bir cok bolume gittim.en son bir prof buldu sende sizintili bagirsak sendromu var dedi bana.bemen arastirdim yurt disi makallelerden,hastaligin belirtileri resmen benim sikayetlerim.doktor sorunu buldu fakat dogru durust bi tedavi vermedi.ben kendi arastialarim dogrultusunda diyetler yaptim.sekerden undan mayali gidalardan fakir diyetler probiyotik tozlari icigorum uzun zamandir.ama hala ayniyim.resmen kendimi toksik zehirli hissediyorum.diş etlerime kadar cekildi istahima tagmen iyice zayifladim saclarimi beyazlatti daha neler neler eritti beni resmen devamli yorgunum halsizim hnutkanim sinirliyim.cok caresizim inanin.lutfen bana yardimci olun.tesekkur ederim .

    • Adli Tıp enstitüsü adli toksikoloji laboratuarında ağır metal analizi yaptırabilirsiniz. Ben sorununuzun sadece bağırsaktan kaynaklanmadığını düşünüyorum.Sizdeki Leaky gut sebep değil sonuç olmalı. Sonucunuzdan sonra yazışalım. Eğer altta yatan bir toksik metal birikimi varsa sorunuzun kaynağını bulmuş ve ona göre önlem alınmasını sağlamış olursunuz.Zaten ağırmetallar ile ilgilenen benim bildiğim sadece 2 tane doktorumuz var (Türkiyede) Dr. Ahmet aydın ve Dr. cem Kınacı.
     Geçmiş olsun. Umarım size yararlı olmuşumdur. Bu akşam bağırsaklarla ilgili bir yazı daha yayınlayacağım. Onu da okumanızı öneririm.

 • serpil hanim bana zaman ayirdiginiz icin tesekkur ederim.peki ben bu testi ankarada yaptirabilirmiyim acaba.cunku bu bahsettiginiz labratuar istanbulda sanirim.ayrica doktor istek kagidi olmadanda kisiye bagli yaparlarmi acaba.serpil hanim o kadar caresiz kaldimki artik daha once hastanye yattim orada bile derdime care bulwmadilar.bu bendeki nasil bir illet anlamadim.yillardir yedi bitirdi beni.lutfen sizinle iletisimi koparmayalim.doktorlardan yana hicbir umudum kalmadi.sizin deneyimlerinizin bana faydali olacagina inaniyorum.tesekkur ederim tekrar.

  • bahsettiğim adli tıp’ı ararsanız size yol gösterirler. Ankaradan da yapma şansınız var, parasını ödeyip makbuz ile idrar numunenizi kargo ile adreslerine yolluyorsunuz.sadece idrar numunenizi pazartesi gönderinki sonuç için çok beklemeyin. Sonuç çıkınca haberleşelim, bakalım sonuç ne? Dr işini duruma göre karar verirsiniz. Geçmiş olsun, sevgiler…

 • serpil hanim merhaba daha once sizinle sizintili bagirsak hakkinda gorustuk ve bana agir metal analizini onermistiniz ben yonlendirdiginiz labratuari aradim fakat dogru durust kimse yardimci olmadi tahlilden once ilac kullanmam gerekiyomus ilac nedir dedim adini vermediler doktorunuzla gorusun dediler bana yardimci olun lutfen.hatta keske sizinle telefonda gorusebilsek danismak istedigim bazi konular var.cevabinizi bekliyorum serpil hanim carelerim tukenmek uzere artik.

 • Merhabalar.yaklaşık bir yıldır yoğun uykusuzluk,endişe tansiyon yüksekliği cinsel isteksizlik yaşıyorum.en son mantardan olabileceğini duydum.benim gibi şikayetleri olanların dili paslı ve dilde acılık varmış.bende de mevcut.leaky gut da olabilir.yemek yedikten sonra endişe depresyon ve tansiyon yüksekliği oluyor.diyet yapıyorum ama bozuyorum hemen.dün ekşi yeni dünya yedim.birden gene aynı oldu.endişe ve panik.sadece yeşillik diyeti önerenler var.karaciğer tarafında şişlik ve dolgunluk vardı.ultrasonda yoğun gaz olduğu söylendi.aynı safa çayıyla şişliğim azaldı gibi bayağı.bu mantarın sexle bulaştığı da söyleniyor buna katılıyorum.doktorların ne dediği malum.acaba heliko paketi de bu tür şikayetlere yol açar mı yada başka tür bakteri ve virüsler?bir sürü test yapıldı hepsi normal.gaita idrar hepsi normal.bu leaky gut vücutta iltihap yapıyorsa bunu test edebilir miyiz ve hangi isimle.

  • Helikobakter plori için ağızdan üfleyerek yapılan bir test var. Geçmiş olsun.

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz