Ana sayfa Bipolar Bozukluk Otizm Ruh Sağlığı Sağlık Şizofreni

Otizm ve Şizofreni ile Beyin Proteinlerinin, Antikorlara Olan Reaksiyonu

illustration-of-brainBilim adamları 100 yılı aşkın süredir bağışıklık anormallikleri ve psikoz arasında bir bağlantı olduğunun farkındaydılarsa da  ancak son 10 içerisinde bağışıklık sisteminin çalışmasını anlayabildiler..

The Journal Biological Psychiatry ‘de yayınlanan araştırma ile psikiatrik ve nörolojik hastalıkların biyolojisini anlamak daha kolaylaşacak.

Antikorların bakterilere ve virüslere karşı vücudu savunma görevi olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bazen kişilerde bu antikorlar sağlıklı hücrelere de saldırır ve otoümmin hastalık dediğimiz durumların oluşmasına sebep olabilir.

Yeni çalışmanın yazarları, psikoz yaşayan bir grup çocukla sağlıklı çocuklar arasında farklılık tespit ettiklerini duyurdular. Çalışmaya göre psikoz yaşayan çocukların alt grubunda, Dopamin D2 reseptörü ya da N-metil-D-aspartat (NMDA) glutamat reseptöründe bir antikor tepkisi mevcut.

Bu reseptörlerin her ikisi de, psikoz ile ilişkilendirilmiştir. Aslında, psikiyatristler genellikle Dopamin D2 reseptörlerini uyararak veya NMDA reseptörlerini bloke ederek, algı değişiklikleri, sanrılar ve dağınık düşünce süreçlerini yönetmeyi tercih etmişlerdir.

Sidney, Avustralya Westmead Hastanesi, Çocuk Nöroimmünoloji Grubu başkanı Dr Fabienne Brilot,
“Akut psikoz olan çocukların bir grubunda otoimmünite tespit ettik.”
Dr Brilot ;
“Bu çalışmada elde edilen veriler, akut psikoz karşılaşan çocukların alt kümesi için daha iyi müdahalelerin mümkün olabileceğini gösteriyor ve umut veriyor “.

Son on yıl içinde, benzer araştırmalar, antikorların NMDA reseptörlerine saldırılarından kaynaklandığı ve tedavi edilebileceği düşüncesini oluşturmaya başlamıştır. Antikorların anti-NMDA reseptörüne tepkisi, ensefalit , psikoz da dahil olmak üzere şizofreni veya bipolar bozukluk olarak bazen yanlış tanılanan akut psikiyatrik belirtilerden sorumlu olduğu kabul edilmeye başlanmıştır.

Dr John Krystal gibi bilim adamları da
“Bazı çocukların neden otoimmünite geliştirdiklerinin tespitinin de araştırılması gereklidir. Otoimmün cevapta genetik alt yapının etkisi de mümkün demektedir.”

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!