Ana sayfa Bağırsak Sağlığı İz Bırakanlar Otizm Sağlık

Bilim Adamları”Yararlı Bağırsak Bakterileri Eksikliği İle Otizmin Bağlantısı Var” Diyor…

 

imagesÖnde gelen uluslararası psikiyatri dergisi Moleküler Psikiyatri de  dün bir araştırma yayınlandı.

(UCC) University College Cork’un  bilim adamlarına göre yararlı bağırsak bakterilerindeki eksiklik ile otizm arasında  bağlantı var.

Bağırsağında yeterince yararlı  bakteri olmayan Fareler diğer farelere göre nesnelerle etkileşimi daha fazla  tercih ediyor, belirgin otistik  davranış kalıpları gösteriyorlar.

Bilim adamları, bulgunun önemli olduğunu, bağırsak bakterilerinin normal sosyal davranış gelişiminde rol oynadığını gösterdiğini söylediler.  Bağırsak sorunlarının sosyal davranış değişiklikleri ile karakterize bir hastalık olan otizmli kişilerde yaygın olarak izlendiğini de eklediler.

UCC de psikiyatri profesörü ve Sindirim Pharmabiotik Merkezinde (APC) baş araştırmacı olan Prof.Ted Dinan ‘’ yıllardır bağırsak bakterilerinin beyne etkisini araştırdıklarını ve ruh düzenlenmesinde rol oynayan serotonin sisteminin eğer bağırsakta yeterli iyi bakteri yoksa düzgün gelişmediğini zaten bildiklerini söyledi.

Prof Dinan yetişkin bir bağırsakta yaklaşık bir kilo bakteri olduğunu ve bu Mikrobiyotanın (bakteri ekosisteminin)  beyin gelişimi ve işlevini etkileyebileceğini söyledi.  Normal sosyal gelişim için hayvanların bağırsaktaki bakterilere ihtiyaçlarının olduğunu da ekledi..

Fareler üzerindeki çalışmalarında, mikropsuz bir ortamda (kendi bağırsak Mikrobiyotası olmadan) yetiştirilen hayvanların diğer hayvanlara göre nesnelerle etkileşimde daha fazla zaman geçirdiğini ve belirgin otistik davranışlar gösterdiklerini söyledi.

Bilim adamları nörogelişimsel bozukluğu olan hastalarda gözlenen sosyal biliş sorunlarına benzer olduğunu,ilginç bir şekilde bakterilerin sosyal kaçınma, tekrarlayıcı davranışlar ve sosyal biliş bozuklukları üzerinde bir etkisi olduğunu eklediler.

UCC de Anatomi ve Nörolojik bilimler Profesörü John F Cryan da  ‘’ deneysel modellerden kaynaklanan  bulgular, yaşamın ilk yıllarında yeterli bakteriye sahip olunmamasının kritik olduğunu ve dolayısıyla otizm ile ilgili davranışları etkileyebildiğini vurguluyor.Ancak bakteri eko sisteminin, beynin kablolama sistemini nasıl etkilediğini gelecekte daha fazla araştırmalıyız ‘’ dedi.

Serpilgül Vural

About the author

admin

1 Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!