Ana sayfa Eğitim Genel Otizm Özel Eğitim Ruh Sağlığı Sağlık

Davranışçı Terapiler, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Daha Az Psikiatrik İlaç Kullanmayı Sağlayabilir.

ADHDDEHB için hem ilaç tedavisi hem de davranış terapileri etkili tedaviler olarak genel kabul görmüş olmakla birlikte beslenme rejiminde şeker ve benzeri abur cuburların kesilmesi ile de büyük yararlar sağlandığı yönünde çok çalışma bulunmaktadır.

Özellikle, psikiyatrik ilaçların çocukların bedensel gelişimi ve iştahı üzerindeki olumsuz olabilecek etkileri aileleri endişeye sevk ettiğinden bilim adamları son günlerde bu çalışmalara ek olarak farklı araştırmalar üzerine de eğilmekteler.

Kombine tedavileri inceleyerek, davranış terapisinin artan yararları ve optimize edilmiş ilaç dozunun bulunması amacıyla yapılan çalışmanın verileri geçenlerde ‘The Journal of Abnormal Child Psychology’ de yayınlandı.

Çalışmaya 5-12 yaşları arasında DEHB’ li 48 çocuk katılmış. Katılımcı çocuklar için 9 hafta süren bir yaz programı oluşturulmuş. Programda, günde 2 saat akademik çalışmaya yer verilmiş gün içinde kalan 7 saatte ise günlük kamp aktiviteleri (spor, eğlence vb ) yapmaları sağlanmış. 48 çocuk 3 gruba ayrılarak psikiyatrik ilaç (Ritalin türevleri) kullananlar, plasebo ilaç kullananlar ve daha az ilaç kullananlar şeklinde gruplara ayırmışlar ve tüm tedavi kombinasyonları üzerinden tedavilerin etkinliği ve davranış terapilerinin etkisi ölçülmeye çalışılmış.

Sonuç olarak davranışçı terapiler sayesinde daha düşük dozlarda ilaç kullanımının mümkün olduğu sonucuna varılmış. Yapılan çalışmanın verileri aslında bu kadar basit değil. Bu alanda çalışan profesyonellerin daha ayrıntılı okumalarında fayda olduğunu düşünüyorum.

Serpilgül Vural

Kaynak:

Online in the Journal of Abnormal Child Psychology [Pelham et al., (2014). A dose-ranging study of behavioral and pharmacological treatment in social settings for children with ADHD, DOI 10,1007/s10802-013‑9843-8 ]

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!