Ana sayfa Beslenme/Tarifler Glutensiz Tatlılar Sağlıklı Beslenme Sağlıklı İçecekler Tarifler

Glutensiz Erik Pestili

IMG_0856Malum yaklaşık bir yıldır bahçeli bir evde ikamet ediyor ve nimetlerinden de elimden geldiğince yararlanmaya gayret ediyorum.

Bahçede 3 adet erik ağacı var ve biri bitince diğer ağaçtaki erikler olgunlaşıyor. Geçen yaz bir gaflete düşüp bol bol tüketerek epeyce kilo almıştım. Doğal olarak onca eriği saklamak  hayli güç olmuş, dağıtsam da yiyecek epey erik kalmıştı.

 

 

IMG_0861Bu sene biraz akıllı davrandım bir kısmını marmelat yaptım. Eşe dosta dağıtmama rağmen elimde hala çok miktarda erik kalınca  pestil yapmaya karar verdim. Belki  Ata ve bizim için her mevsim yenebilecek bir atıştırmalık elde etmeyi başarırım dedim. Böylece hayatımda ilk kez pestil yapmış oldum.

 

IMG_0822İçindekiler

6 kg Mor Erik (cinsi ne bilmiyorum. Mürdüm desem değil demesem diğer erik cinsi de değil. Cinsi muamma benim için :)) En olgun hali bile mayhoş tat da. Aslında daha tatlı erikle yapılırsa  şeker ilave etmeye pek gerek kalmaz bence.

1 Su Bardağı Şeker

1 Su Bardağı Su

3 Kaşık Glutensiz Un (nişasta yerine glutensiz un kullandım )

IMG_0841Hazırlanışı

Eriklerin çöplerini ayıklayıp, yıkadım ve tencerede kaynamaya bıraktım. Eriklerimiz aşırı sulu olduğu için az su ekledim. Kaynadıktan sonra biraz ılınmasını bekledim.

 

 

IMG_0857Ardından Makarna Süzgecimden süzerek püre kısmını ayırdım. Elde ettiğimiz  püreyi istersek blendırla hafifçe ezebiliriz.  Pürenin üzerine glutensiz un ve şekeri ekleyerek bir taşım kaynattım.

 

Hazırladığım karışımı biraz  soğuttuktan sonra masanın üstüne bir sofra örtüsü serdim. Ardından yapışma ihtimalini ortadan kaldırmak amacıyla örtünün üzerine  yağlı kağıt yaydım ve hazırladığım karışımı spatula yardımı ile kağıdın üzerine çok kalın olmamak kaydıyla yaydım ve kurumaya bıraktım.( aşağı yukarı 1/2 cm kalınlığında )

 

IMG_0856

 

İki gün içinde pestilimiz kurudu. Denedim ve gördüm ki yağlı kağıttan çok da rahat soyularak alınabiliyor. Fakat soymaktan vazgeçip dilimler halinde makasla kestim ve kestiğim parçaları rulolar yaparak saklama kabımın içine dizdim.

 

 

 

IMG_0824Bu arada süzdüğüm eriğin özlü suyunu da harika meyve suyu konsantresi olarak şişeleyip buzdolabına kaldırdım.Ata pek sevdi sulandırıp sulandırıp içiyor.

 

Afiyet olsun

Serpilgül Kınacı

 

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!