Genel Otoimmün Hastalıklar Sağlık Sağlıklı Beslenme Sindirim Sistemi

Obezite İnflamatuar Bir Hastalık Olabilirmiş ?

obeziteBilim adamları, şeker ve yağdan zengin beslenmenin etkisini bloke edebilecek Obezite ilacına bir adım daha yaklaştılar.

 FASEB Dergisi Aralık 2013 sayısında yayınlanan yeni bir araştırma raporunda, bilim adamları aşırı kilolu ve obez insan ile farelerin karın yağ dokusunda yüksek oranda inflamatuvar bir protein (PAR2) tesbit ettiler.

Bu inflamatuvar proteinin, beslenme yolu ile aldığımız yağ asitleri tarafından insan bağışıklık hücrelerinin yüzeylerinde de arttığı bildirilmekte.

Şeker ve yağdan zengin beslenen aşırı şişman farelere, PAR2 proteinini bağlayan yeni bir oral ilaç verilerek bu proteinin iltihap yapıcı özelliklerinin bloke edildiği de gözlenmiş . Ayrıca, hem obezitenin kendisini hem de fazla yağlı ve şekerli diyetin diğer etkilerini bloke ettiği de tesbit edilmiş.

Serpilgül Vural

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/12/131202112156.htm?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+sciencedaily%2Fhealth_medicine%2Fnutrition+%28ScienceDaily%3A+Health+%26+Medicine+News+–+Nutrition%29

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!