Ana sayfa İz Bırakanlar Otizm Sağlık

Otizm Tedavisi Üzerine Yapılan Son İlaç Çalışması (Suramin)

suramin New York, NY (14 Mart 2013) – Otizm Speaks örgütü yapılan bir çalışmanın ön bulgularını duyurdu.

California Üniversitesinden araştırmacı ve mitokondriyal tıp uzmanı MD, Ph.D. Robert Naviaux, tarafından yürütülen bu çalışma, San Diego dergisinde PLOS ONE- otizm nedeni ve potansiyel tedavisi hakkında bir teori yayınladı.

Teoriye göre  ” kronik tehlikeli hücre yanıtı beyin gelişimini ve işlevini bozabilir”.

Araştırmacılar Otizmli bir fare modelinde kimyasal bir bileşik kullanarak tehlikeli anormal hücre sinyallerini bloke etmeyi başarmış görünüyorlar. Deney faresinin  beynini ve davranışlarını kullandıkları bileşik ile etkileyerek otizm semptomlarından arındırdıklarını açıklıyorlar.

Öncelikle mitokondri, hücre canlılığı ve fonksiyonlarının ne anlama geldiğine kısaca değinmekte fayda var:

Mitokondri hücreler için iyi bir enerji sağlayıcısıdır.

Pek çok otizmli çocukta bazen bir çevresel faktör,enfeksiyon vb, bazen de genetik (DNA) mutasyonları neticesinde hücre içi enerji üretim kaynağı mitokondriler görevlerini layıkı ile yerine getiremezler.

Amerika da yapılan bazı araştırmalarda otizmli çocukların önemli bir kısmında mitokondriyal sorunlar olduğu tesbit edilmiştir. Zaten Beyin Spect çalışmaları da beyin hücrelerinin nasıl çalıştığını tesbit için hücre içi mitokondriyi kimyasal bir madde ile işaretleyerek görüntülemesini yapar ve beynin hangi alanlarında hücrelerin çalışmadığını ya da yeterince faaliyet gösteremediğini tesbit eder. Zaten HBOT ile yapılan tedaviler de hücrenin kendi mitokondrisi ile yapamadığı işlemin desteklenmesi ve hücrelerin aktive edilmesi prensibine dayalıdır.suramin 1

Birkaç yıl önce, Dr Naviaux ve ekibi hücre yapılarında bulunan mitokondri denilen  yapının otizmin gelişiminde geniş bir rolü olduğunu öne sürmüşlerdir. Dr Naviaux e göre; bir hücre hasar gördüğünde veya hastalıklı olduğunda mitokondrinin enerji üretimi ötesindeki rolünü araştırdı.

Normalde hücrelerin hücre içinde kalan mitokondriyal veya “purinerjik,” kimyasal salgıları stres altında, serbest kalıyorlar ve hücre dışına sızıyorlar. Bu durumda bahsettiğimiz kimyasallar çevredeki hücreler için tehlike sinyali anlamına geliyor.

Naviaux ‘’Bu  sinyaller  hücrelerin kendini savunmaya geçmesine neden oluyorlar ve hücreler sertleşiyorlar.Böylece kendini savunmak için sertleşen hücreler, diğer hücreleri uyarmış oluyorlar. Aslında enfeksiyona karşı korunmaya yardımcı olan bu olay; hücreler arası  iletişimi engelleyebilir.” diyor.

Aslında sağlıklı hücreler bu tehlike sinyallerine karşı bahsettiğimiz kimyasalları   serbest bırakır (bir enfeksiyon veya stresi gidermek için).

“Hücre tehlike yanıtı” teorisine göre, erken beyin gelişimi sırasında bir stres kronik bir tehlike yanıtını tetikler ve bu durum otizme neden olabilir. Bu olaylar zinciri beyin gelişim döneminde başlarsa, stres ve çevresel bir etki, ayrıca genetik bir sorun ya da her birinin  kombinasyonu sonucu Otizm gelişebilir. Sonuç olarak kronik beyin iltihabı oluşur ve beyin hücreleri arasındaki bağlantılar yıpranmış olur.

Dr Naviaux ve ekibi gebelik sırasında annelerinin bir viral enfeksiyon geçirmesini taklit ederek otizm belirtileri sergileyen fareler ürettiler. Bu “maternal immün aktivasyon fare modeli” otizm ve şizofreni belirtileri taşıyan  fare yavruları üretmek için iyi bilinmektedir.

Araştırmacılar farelerin sosyal davranışlarını ve motor koordinasyonlarını  test ettiler. Dişi yavrular sadece hafif bozukluklar gösterirken, erkek yavrularda sosyalleşmede yüzde 50 ,motor koordinasyonda yüzde 28 azalma tespit edildi.

Araştırmacılar daha sonra tedavi için erkek yavruların ‘tepkilerini sınadılar. 84 fareye (kabaca ergenler) 6 haftalık olduğunda mitokondride ekstra hücresel sinyalleri bloke eden bir kimyasal madde olan Suraminin enjekte ettiler. Karşılaştırma için, diğer kontrol grubu 84 fareye ise tuzlu su enjekte ettiler.

Sonuç olarak ;Suraminin tedavisi, motor koordinasyonu restore etti ve sosyalleşmeyi normal seviyelere getirdi. Araştırmacılar tuzlu su enjekte edilen farelerde böyle bir gelişme görmedi.

Daha sonra, araştırmacılar otizm ile ilişkili beyin anormalliklerini aramak için  farelerin beyin dokularını incelediler. Suraminin ile tedavi edilmeyen farelerin beyin dokularında  anormal hücre bağlantılarının (sinapsların) ve Purkinje hücreleri denilen nöronların yüksek oranda olduğunu ve  hücre ölümlerinin gerçekleştiğini tesbit ettiler. Ama Suraminin ile tedavi edilen farelerde bu olumsuz durumun mevcut olmadığını da teyit ettiler.

Dr Naviaux ‘’ Suraminin, potansiyel olarak insan vücuduna ciddi yan etkileri vardır. Çünkü insanlarda sadece kısa bir süre için güvenle kullanılabilir.Umudumuz bundan yola çıkarak insanlar için güvenli ve etkin tedaviler geliştirmek, farelerden sonra küçük bir klinik çalışmada bunu test etmek ‘’ diyor.

Dr. Ring de “Otizm tedavisi için şu an için Suramin kullanımı onaylanabilir değildir. Ancak bu çalışma otizmin çekirdek belirtilerini  gidermek için potansiyel tedavi sürecinde ilginç ve önemli bir ilk adımdır.” demiştir.

Serpilgül Vural

About the author

admin

17 Comments

Click here to post a comment

 • Mrb,bu ilac umut yolculugumuzda ilk adim olur insaalah hepimiz icin du ediyorum!! devami geleceginede inaniyorum,cok sevincli ve heyecanliyim,simdiden icimde umutlarim yesermeye basladi sanki inanin :(((((

  • Henüz sevinmek için erken gibi. Ama bilim gelişiyor. Bu tür ilaç çalışmaları epeyce var. Umarım bizleri boşuna beklentiye sokmuyorlardır. Sevgiler Nurgülcüm…

 • bende en son erciyes üniversitesinde fareler üzerinde bir çalışma yapıldığını duymuştum genetik olarak araştırılıyormuş yurt dışındaki 2 üniversitede ve tübitak ta çalışmaları destekliyormuş..İNŞALLAH 1 sene geçmeden bir tedavi bulunur..

  • Bahsettiğiniz çalışmsyı ben de duydum. Bahsedilen genetik ile ilgili bir çalışmaydı. Fakat bu tür araştırmaların sonucu ve sonuçtan ilaç üretimi 1-2 yıl içinde olacak şeyler değil. Maalesef daha uzun sürecektir.

 • Sevgili serpilgül hanım,beni size danışmak istediğim kafama takılan bir konu var..gittiğimiz özel eğitim merkezinde bazı ailelerle konuşuyorum. Çocuğunuzun genetik testlerini yaptırdınız mi diye konuştuğum en az 4 çocuğun ailesi GATA da yaptırdıklarını temiz çıktığını söyledi..en az 30 gene bakıldığını herhangi bir mutasyon tespit edilmemiş.. Yani kafamı karıştıran acaba eksik mi bakılıyor.çok daha yönlü gen analizleri mi yapılması gerekiyor yoksa sadece çevresel faktör mü? Teşekkür ederim şimdiden..

  • GATA da baktırdıkları kalıtsal hastalıklar ya da bilinen bazı hastalıkların genetik araştırmasıdır. Ben yurt dışında metilasyon yani detoks mekanizması ile ilgili 30 gene baktırdım ve oğlumun 17 tane mutasyonu var. Bahsettiğim bu genlerdeki mutasyon otizmli çocuklarda çok sık rastlanılan mutasyonlar. Ama bunlara sahip olup da otizmli olmayanlar da var çünkü çevresel faktörler dediğimiz toksik maddelere maruz kalma oranı, yaşı, anne karnındayken olması ile ilişkili olarak değişkenlik gösteriyor. Bunlar bilinenler tabii daha geçenlerde PTENT geninde de sorunlar olduğu yayınlandı mesela. Araştırmalar devam ediyor. Bizler bilinenler üzerinden birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Bu arada benim baktırdığım genlerden sadece 1 tanesine TC de bakılabiliyordu sorduğumda. TC üzerindeki bir lab aracılığı ile de çok pahalıya geliyor. Direkt yurtdışı lab. a numune yollamak hem kolay hem daha ucuz. 500 dolar cıvarında testler. Çümkü binlerce hastaya birden bakan laboratuar olduğu için maliyetleri düşüyor. Sevgiler….

   • yurtdisi derken hangi ulkeden bahsediyorsunuz? Mesela Almanya da böyle bir test yaptirabilirmiyim?

   • Serpilgül hanım merhaba,
    Baktırdığınız o 30 genin hangileri olduğunu bana söylemeniz mümkün olur mu acaba. Raporda özellikle “SNIP” (Single nucleotid polymorphism”) diye “rs” ile başlayan rakamsal kodlar vardır. Önemli olan bunlar. Bunları bana drercument@gmail.com adresine gönderebilirseniz çok sevinirim.
    Selamlar

 • Arkadaşlar, hepinize geçmiş olsun diyorum. Benimde hayatim bir anda harab oldu. Aniden bu illetin küçük oğlumda olabilme korkusu yıktı beni. Biz Baküde yaşıyoruz ve Türkiyede olan tıbb burda yok. 1 saat bile kaybetmeden çözüm aramaya başladım. Bir hafta sonra 1 sene tamam olacak. Biz bu işin ilacini sadece ve sadece psikolog la çözüleceğine inandık. 1200 saat özel ders aldık ve artık oğlumuzla dialog kura biliyoruz. Bütün belirtiler gitmiş hamd olsun. Çok mutlu bir çoçuğa dönüşmüş. İsteklerini bildiriyor. hayvanları taniyor, meyveleri sebzelerden ayırıyor. Çok güzel resimler yapıyor. Ne olur ilaç ararken rehbilitasyonu ön planda tutunuz. Zaman kaybetmeyiniz. Otizimi tedavi edebilecek bir ilaç bence bir hayal olarak hep kalacak. Hiç kimsenin hayallerine asla dokunmak ve ya onları tartışmak bile istemiyorum, ilaç olursa çok iyi olur ama, zaman daralıyor. Rehabilitasyonları ihmal etmeyiniz, bol bol çocuğunuzla zaman geçirin. Yeni yeni belirtiler kazanmasını engellemek lazım. Ben o illete oğlumu kaptırmam, kaptıramam. O illet beni aldı, çok yıprattı, ama ben alsa yılmam ve oğlumu ona vermem. Darısı sizlerin başına. Alah yar ve yardımciniz olsun…

  • Değerli ELŞAD GASİMOV merhaba,
   Tabiki rehabilitasyon ( özel eğitim ) şart. Türkiye de bu gerçeğin herkes farkında. Zaten ekemiş’i ve diğer yazılarımı takip ediyorsanız ne kadar önem verdiğimi de görmüşsünüzdür. Bu sayfanın amacı dünyada neler oluyor, bilimsel gelişmelerde neler var takip edebilmek. Yoksa ömrümüz ilaç beklemekle geçecek değil elbette. Biz olabilen en yoğun ve en doğru eğitimi sağlayacağız, ilaç gelmesini beklemenin kimseye faydası olmaz. Ancak şunu da unutmamak lazım. Bazı bireylerde metabolik sorunlar öğrenmeyi etkiliyor ve zorlaştırıyor.Varsa sorun bunları da çözerek eğitime devam etmek çocuğun potansiyelini artırır. Değil 1200 saat eğitim 12.00 saat eğitim alsa da o sorunları aşamayan yeterli gelişimi göstermeyebiliyor. Dilerim tüm yavrularımız tez zamanda çok daha iyi noktaya gelsinler. Allah sizin ve tüm otizm ailesinin yardımcısı olsun.

 • Serpil Gül hanım merhabalar şimdi bu ilaç insanlarda denenmiş mi bunun takibini yapıyormusunuz bu ilacın bende iyi olabileceği kanaatindeyim yeni gelişmeleri güncel sizden rica ediyoruz ayrıca bu araştırmayı yapan hoca ile iletişime geçebilirmiyiz hızlı bir süreci yakalamak için paylaşımda bulunursanız sevinirim saygılar

  • İrfan bey ben de takipteyim. İnsan deneylerine bu yıl içşnde başlanılacakmış. Ben de sizler gibi heyecanla bekliyorum ve takipteyim. Şu aşamada denemek riskli o nedenle bekleyip göreceğiz. Uzun süreli kullanımı mümkün olmayan bir ilaç olduğu içşn muhtemelen bir takım ek tedbirlerle denenecektir. Bekleyip göreceğiz. Ben olumlu olumsuz bir haber duyar duymaz paylaşacağım inşallah. Otizm semptomlarını enşnde sonunda bir grup bilim adamı çözmek zorunda. Zira hızlı bir artış var. Sağlık ve umut hep yanımızda olsun inşallah…

 • Ilaclarin gelistirilmesi guzel fakat sizin dediginiz gibi cocuklarin cogundaki metabolic problemler asilmadan bir basari elde edilmesi zor. Sizin sayfanizdaki makaleler sayesinde kizima agir metal testi yaptirdim sonuc korkunc. Kursun seviyemiz ve birkac agir metal degerleri oldukca yuksekti. Sonra Cem beye gittik kizima tahliler yapildi. Yurt disinda organic asit tahlilimiz yapildi. Sonuclar alarm niteligindeydi. Bircok deger bakimidan sinirda kizim. Suan birbucuk aydir ilac kullaniyoruz. Kizimda oldukca guzel gelismeler var. Kresindeki ogretmenleri bile degisimin farkinda. Yogunlasmamiz var, goz temasimiz artti, arkadaslariyla iletisime gecmeye basladi.. Yil sonu gosterisine katildi ogretmeninin yaptiklarini sahnede yapti .Hepimiz soktaydik .Bukadar degisim olabilirmi ve ilaclarimizi sadece birbucuk aydir kullaniyoruz. Insallah size burden daha guzel haberler de vericem. Yaptiginiz calismalarinda yakindan takip ediyoruz. Basarilarinizin devamini diliyorum..

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz