Ana sayfa Eğitim Otizm Özel Eğitim

Sadece 12 Dakikalık Egzersiz Bile Dikkati Artırıyor

ekzersiz ve dikkatOtizmli çocuklarımızı direkt etkileyen bir unsur değilse de tali bir faydası olabilir düşüncesi ile yeni yapılan bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmak isterim.

Kısa süreli fiziksel aktivitenin ardından öğrencilerin dikkatinin daha iyi olduğunu gösteren Dartmouth College Öğrenme ve yoksulluk Labortuarının çalışmasının verileri oldukça ilginç.

Sadece 12 dakikalık egzersiz bile, gençlerin odaklanmasına ve okuduğunu anlama yetisini geliştirmeye yardımcı oluyor.

Frontiers Psychology’nin Haziran sayısında yayınlanan çalışmanın bir diğer sonucu da hayli ilginç ve asıl araştırma sebepleri olan sosyoekonomik uçurumun çocukların başarı düzeylerine yasıması ve sporun bu sorunu çözebileceğine olan inanç:

Okulda fiziksel aktiviteye katılan öğrenciler arasında yüksek gelir grubundan akranları ile düşük gelirli ergenler karşılaştırıldığında, düşük sosyoekonomik alt yapıdan gelen öğrencilerin dikkat ve okuduğunu anlama alanında daha fazla gelişme kaydettikleri ortaya konmuş. Bunun sebebinin stres faktörü olabileceğini düşünmekteler.

Eğitimci yazar Michele Tine, bu araştırmanın, 2012 yılında yayınlanan bir çalışmanın devamı olduğunu söylüyor ve yüksek ve düşük sosyoekonomik durumlu öğrenciler arasındaki başarı açığını kapatmaya yardımcı olmak için okullarda sık fiziksel aktivite uygulanabileceğini belirtiyor.

Çocuklar size bol paralı, kültürel ortam sunamıyoruz. Alın size bol spor imkanı, hem koşun hem makus talihinizi yenin diyorlar anlaşılan.

Ancak ülkemizde bu araştırmalar hiç örnek alınmıyor olsa gerek bildiğim kadarı ile MEB orta öğrenimde beden eğitimi derslerini kaldırma telaşındaydı. Son durum ne tam olarak bilemiyorum.  Son hatırladığım bilgiye göre Türk Eğitim Sen Danıştay’da MEB’a dava açmıştı. Sonuçlandı mı hiç bir fikrim yok…

El gider Mersin’e biz gideriz tersine…

Serpilgül Vural

References:

Michele Tine. Acute aerobic exercise: an intervention for the selective visual attention and reading comprehension of low-income adolescents. Frontiers in Psychology, 2014; 5 DOI: 10.3389/fpsyg.2014.00575

Michele T. Tine, Allison G. Butler. Acute aerobic exercise impacts selective attention: an exceptional boost in lower-income children. Educational Psychology, 2012; 32 (7): 821 DOI: 10.1080/01443410.2012.723612

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!