Ana sayfa Anne-Çocuk

SUSTUK !

SUSTUK!

Taciz tecavüz vakalarında toplumun hiç suçu yok ve tek suçlu zanlı mı?

İnsanlığın şirazesi kaydı!
Çoluğa çocuğa, kediye, köpeğe işkence, taciz, tecavüz derken kanımız donar oldu. Bu konularda tek kelime yazasım gelmiyor kaç gündür. Yazdıkça acı katlanarak büyümeye devam ediyor,okudukça öfkemiz büyüyor, bu gidişe dur demek de mümkün olmuyor. Yazıp çizdiğimizle kalıyor, kanıksıyor ve öyle oturmuş seyrediyoruz. Tek söylenen İdam gelsin. Sanki tek çözüm buymuş gibi önerenlere, bu konuyu gündeme taşıyanların değirmenine su taşınıyor. Önce haklıyı, haksızı ayırt etmeyi beceren bir toplum yarat sonra cezası ne olmalı tartış. O zaman anlarım yapmak istediğini. Bir gün haksız yere yargılanıp asılanın senin evladın olup olmayacağını bilmeden, bilemeden konuşmak bu kadar kolay olmamalı.
Otizmli bir evladım var ve otizmli evlatlarımızın hayatları biraz daha sağlıklı, rahat ve güvenli olsun diye uzun yıllardır çabalıyorum. Bu günlerde biraz mola vermiş olsam da gerek kendi web sayfalarımda, gerekse STK larda çalışarak çabaladım/çabalıyorum. Ne yazık ki tüm evlatlarımız gibi Engelli evlatlarımız da bu acımasızlıklardan nasiplerine düşeni almaya adaylar. Hatta istismara daha da açık durumdalar. Ve hatta zaten bir kısmı istismar edilmekte ve herkes susup izlemekte.

Bir örnek vermek isterim:
Bir kaç yıl önce engelli küçük kızlarını sistematik bir şekilde istismar eden babaya katlanan iki çocuk ve bir anne vardı. Anne susuyordu. Soruldu neden susuyorsun?
Cevabı yüzümüzde tokat gibi patlayacak cinsten olmuştu;
ÇOCUKLARIMI ALIP BAKIM EVİNE KOYARLAR VE BU KEZ DE BAŞKA BİR SÜRÜ ”İNSANIN” TECAVÜZÜNE UĞRARLAR. BABALARI EN AZINDAN CANLARINI YAKMIYOR VE İYİ BAKILIYORLAR.
Acılardan acı beğenmekten başka şansı olmayan çocuklar ve Analar…

Toplum olarak potansiyel tecavüzcü algısı olan ERKEKLER şapkayı elinize alıp düşünme vakti çoktan geçti. Sıradaki kurbanın yakını siz olabilirsiniz…
Ya siz ANALAR kendi oğlunuz bir başka kadını/ erkeği ya da hayvanı istismar ederken neden sustunuz ya da susmaya / susturulmaya göz yumdunuz?
İşte biz insanlığımızı önce böyle zamanlarda bıraktık ve bugünlere geldik…
Şimdi KARMAyı ödeme vakti geldi çattı. Ancak halının altına süpürülenler o kadar çok ki bunu KISA VADEDE hangi SÜPÜRGE TEMİZLER BEN DE BİLMİYORUM.

Eğitimdir bunu çaresi, insanların cinselliğini bastırmalarına neden olan toplumsal dayatmaların hafifletilmesidir, DİN derken AHLAKI unutmayan bir yapıdır . Daha pek çok çözüm sunulabilir ama bunların sonuçlarını almak ne yazık ki birkaç yıllık mevzu değildir en az iki nesil bu şekilde eğitilmelidir. Bu süreçte yapabileceğimiz  şey nesiller eğitilirken evlatlarımızı korumanın tüm yollarını öğrenmek ve öğretmek olmalı; onlara kendini korumayı öğretmek, yalnız bırakmamak, başkalarına emanet etmemek ve gözümüzün önünden ayırmamak… vb…

ÇOĞUMUZ KADAR ÜZGÜNÜM…

Serpilgül Vural Kınacı

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!