Ana sayfa Genel Genel Sağlık Güzellik

Aktif Kömürle DETOKS, Eye Liner ve Maskara Yapmak Mümkün mü?

Aktif Kömür Nedir

Aktif karbon, yüksek gözenekli yapısı nedeniyle, absorbe özelliği oldukça iyi olan bir maddedir. Ticari olarak aktif karbon; odun, linyit, mangal kömürü, kemik, Hindistan Cevizi, pirinç kabuğu, fındık kabuğu, turba vs. gibi maddelerden üretilir.

Aktif karbon ( aktif kömür ) üretimi için kullanılacak organik malzeme yaklaşık 1100 santigrat dereceye kadar ısıtılır ve bu esnada maddeye büyük bir basınç uygulanır. Bu aşamada karbon molekülleri gözenekli bir yapıya bürünerek yüzeyi artar. Bu özellik ona kendi miktarının çok çok üstünde bir miktarı absorbe etme imkanı verir.

Gaz, şişkinlik, detoksifikasyon  için popüler kullanımı olan bir üründür. Aynı zamanda zehirlenmeler için bir ilk yardım tedavisi olarak da hayat kurtarıcı olabilmektedir. Acil tıbbi tedavinin yerini tam olarak alamaz ama zehirlenmelerde ambulansı beklerken aktif kömür almak zehrin etkisini kesinlikle azaltacaktır.

Barsaklarda yoğun bakteri ve mantar birikimi olan kişilerin diğer yöntemlerle tedavisi esnasında barsaklarda oluşan atıkların yaptığı yan etkilerden kurtulmak için de Aktif Kömür Kullanımı yaygındır. Örneğin HBOT uygulamalarında rastlanan şişkinlik,, gaz, hiper aktivite ve benzer yan etkiler oluştuğunda genellikle vücuttan barsaklara atılan yoğun toksik atım mevcuttur. Bu durumda Aktif Kömür kullanımı kişiye rahatlama sağlayacaktır.

Aktif Kömür Nasıl Çalışır

Besin maddelerine bağlandığı için; herhangi bir takviyeden önceki ya da sonraki bir saat herhangi bir besin takviyesi almamak yerinde bir davranış olacaktır. Her dozda en az 3-4 su bardağı su içmek ve gün boyu su içmek iyi olur. Su, toksinleri gidermek için gereklidir. Çok fazla su içilmediği takdirde kabızlık görülme riski artmaktadır. Aktif kömür kullanımından 8 saat sonra barsakların boşalmış olmasına dikkat etmek yerinde bir davranış olur. Zira aktif kömürün  absorbe ettiği toksinlerin barsaklarda beklemesi doğru değildir. Bol su içimine rağmen boşaltım sorunu varsa magnezi kalsine gibi bir laksatifle barsakların boşaltımına yardım edilmesi doktorlarca önerilmektedir. (Tüm bunları doktorunuza danışmadan yapmamanız tavsiye olunur)

Aktif kömür kullanılarak gaz ve şişkinlik önlenebilmektedir. Bir yemekten önce ve sonra alınınca midede gaz üreten maddeler emilebilir.  Amerikan Gastroenteroloji Derneği’nde yayınlanan bir çalışmada, Aktif Kömür kullanımı ile kolonda üretilen gaz miktarına bağlı  şişkinliğin ve mide kramplarının azaldığı tespit edilmiştir.

Aktif kömürün özellikleri say say bitmiyor gördüğümüz üzere. Bir kullanımı daha var ki yazmadan geçemeyeceğim. Günümüzde kozmetik yapımında kullanılan kimyasalların zararlarından korunmak gün geçtikçe zorlaşmaktadır. İçeriğinde ne olduğunu bilmediğimiz ürünler cazip sunumlarla raflarda yerini almaktadır.Oysa  Aktif Kömür hanımların makyaj malzemelerinin yapımında da kullanılabilmekte. Bu tariflere rastlayıp da paylaşmamak olmaz diyerek aşağıya tarifleri ekledim.

Aktif Kömürle Eye Liner Yapımı

 

Aktif Karbon,Tarihsel olarak, eye liner ilk olarak Antik Mısır’da ve Mezopotamya’da M.Ö. 10.000’de kullanılmış !

MAZLEMELER:

  • 2 çay kaşığı carbomix aktif kömür
  • 1 çay kaşığı organik hindistancevizi yağı
  • 1 çay kaşığı saf su (çeşme suyu kullanılmayacak)
  • 1 çay kaşığı rendelenmiş doğal balmumu
  • Küçük bir kap
  • Eski bir maskara kutusu
  • Eyeliner Fırçası

 

YAPILIŞI :

* Minik bir kapta balmumu ve katı hindistancevizi yağı benmari usulü eritilecek
* 2 çay kaşığı carbomix’i minik bir kaba boşaltıyoruz
* Benmaride erittiğimiz yağları üzerine ekliyoruz.
*Üzerine ( sıvı veya daha yoğun olmasını istediğimiz miktarda) 1 çay kaşıgı suyu ekliyoruz.
* Karışımı kürdan yardımı ile karıştırıp sertleşmesini bekliyoruz.
* Eski ve sterilize ettiğimiz bir eyeliner fırçası ile istediğimiz şekilde kullanıyoruz.

Aktif Kömürle Maskara Yapımı

MAZLEMELER :

1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
1 çay kaşığı shea yağı
1/2 çay kaşığı balmumu
4 çay kaşığı aloe vera jeli
1 çay kaşığı Carbomix aktif kömür

YAPILIŞI :

* Mini sos kabında ilk dört malzemeyi benmari usülü tamamen eriyene kadar ısıtın.
* Ocaktan alınca Carbomix’i ekleyin..
* Bu karışımı minik bir torbaya yerleştirin, biraz soğumaya bırakın ve içeriği torbanın bir köşesine getirin.
* Köşede küçük bir delik açın, boş sterilize (!) maskara tüpünün içine hafifçe sıkın.

Not :

* Bu maskara tamamen doğaldır ve hiçbir koruyucu içermez
* 3-4 ay kullanabilirsiniz . Bundan sonra atıp ve yenisini yapın. Dilerseniz birkaç damla E vitamini yağı koyabilir ve korumaya yardımcı olması için biraz daha az hindistan cevizi yağı koyabilirsiniz.
( Siz yine de bir sağlık uzmanına danışmadan denemeyin )

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!