Alzehimer Ana sayfa Ruh Sağlığı Sağlık

Alzheimer Hastalarının Beyninde Bakteri Enfeksiyonu ve Enflamasyon

Alzheimer hastalığında bakteri enfeksiyonu ve enflamasyon

Yayınlanan yeni bir araştırma, Alzheimer hastalığına bakteri enfeksiyonu ve enflamasyonun etkisinin olabileceğine dair yeni kanıtlar ortaya koyuyor.

Frontiers in Aging Neuroscience’da yayınlanan çalışma

Alzheimer hastalığı, bilişsel kayıplarla seyreden ve ölümle sonuçlanan bir nörodejeneratif hastalıktır. Beyinde görülen hastalık, nöronların ölmesine ve parçalanmasına neden olur ve yüksek seviyelerde amiloid adı verilen bir peptit ve tau adı verilen bir proteinin birleşimlerini içerir. Bununla birlikte, bilim adamları, iltihaplanmanın da rol oynayabileceğini kabul etmeye başladılar.

Araştırma ekibi, Alzheimer  hastalarından ve sağlıklı beyinlerden beyindeki mevcut bakteri türlerinde herhangi bir farklılık olup olmadığını keşfetmek için yola çıktı.

Bu iltihaba ne sebep oluyor?

Alzheimer hastalığı için bazı genetik risk faktörleri enflamatuar yanıt üzerinde etkili olabilir, ancak enfeksiyon da rol oynayabilir.

Emery, “Beyindeki nöroinflamasyon, bakterilerin varlığına  reaksiyon olarak gelişmiş olabilir” diyor.

Alzheimer hastalarının beyinleri sağlıklı bireylere kıyasla bakteri popülasyonlarında farklılıklar gösteriyor. Araştırmacılar, hastalığı olmayanlara kıyasla Alzheimer hastalarının beyinlerinde Proteobacteria’nın Actinobacteria’lara oranla on kat daha yüksek  olduğunu gösterdiler.

İngiltere’deki araştırmacılar, hayatını kaybetmiş  Alzheimer hastalarının beyinlerine yaptıkları otopsi çalışmalarında  DNA sıralaması tekniğini  kullandılar.  Tesbit ettikleri bulgular, sağlıklı beyinlere kıyasla bakteri popülasyonlarının arttığını ve  Alzheimer’de farklı bakteri oranlarının olduğunu ortaya koyuyor.

Bristol Üniversitesi’nden araştırmacı  David Emery , “Alzheimerlı  beyinler genellikle nöroinflamasyon kanıtı içeriyor ve araştırmacılar bunun beyindeki nöronların bozulmasına neden olarak bunun hastalığın muhtemel bir tetikleyicisi olabileceğini düşünüyor.” diyor.

Beyin normalde kandaki bakteri gibi şeylerin girmesini zorlaştıran özel kan beyin bariyerine sahiptir.. Bununla birlikte, Alzheimer hastalığının genetik risk faktörlerinden en az biri, bu kan damarlarının bakterilerin beynin içine girmesine ve kolonileşmesine izin vererek bütünlüğünün bir kısmını kaybetmesine neden oluyor olabilir.

Araştırmaya katılan bir başka araştırmacı Shelley Allen, “Alzheimer beynindeki bakterilere bakılan önceki çalışmalar öncelikle belirli bakteri türlerini araştırdı. Alzheimer beynindeki tüm bakteri popülasyonunun mümkün olan en iyi genel görünümünü elde etmek için tarafsız bir yöntem kullanmak istedik ve bu sonuçları sağlıklı yaşlı bireylerin beyni ile  karşılaştırdık” dedi.

Araştırmacılar, insanların ölümünden sonra beyinlerini bağışladığı beyin bankasından sekiz Alzheimerlı ve altı sağlıklı beyin örneğini analiz ettiklerinde spesifik bakteri genlerini tespit etmek için yeni nesil sıralama (NGS) adlı bir teknik kullandılar.

Alzehimer ile ilgili diğer yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Not: NGS teknolojisi, DNA moleküllerinin milyonlarca eş zamanlı olarak sıralanmasına olanak tanıyor ve karmaşık bir bakteri popülasyonunu tarafsız bir şekilde inceliyor.

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!