Ana sayfa Depresyon Otizm Ruh Sağlığı Sağlık

Anti-enflamatuar ilaçlar ruhsal hastalıkların ilacı olabilir…

beyin 7 İngiliz üniversitesinden oluşan Konsorsiyumda; Cambridge, Cardiff, Glasgow, Oxford, Southampton, Sussex ve King College London gibi değerli üniversiteleri bir araya gelerek bağışıklık bozuklukları ve ruhsal hastalıklar arasındaki bağlantıları araştırdılar.

Yaptıkları araştırmanın sonuçlarına göre;  Anti-enflamatuar ilaçların, depresyon ya da senil demans hastalarını tedavi etmek için kullanılabilme ihtimali mümkün.

 

Konsorsiyumda yer alan Cambridge Üniversitesi’nden nörolog Profesör Ed Bullmore,

“Son kanıtlar depresyon ile vücudun bağışıklık sorunları sonucu tetiklenen enflamasyon arasında bir bağlantı olduğunu, ezici bir çoğunlukla, göstermiştir.Hangi mekanizma ile bağışıklık sisteminin ruh hali değişikliklerini tetiklediği tam olarak anlaşılmış değilse de işaretler oldukça açık” diye ekliyor.

 

Oxford Üniversitesi’nden konsorsiyum üyesi, Profesör Simon LoveStone da;

“Enflamasyonun aynı zamanda, Alzheimer hastalığının ilerlemesini etkilediğini göstermektedir. Artrit gibi durumlar için, anti-enflamatuar ilaçlar alıyorsanız Alzheimer’a yakalanma riskinizi azaltır . Aynı zamanda, Alzheimerın seyrini kontrol eden genlerin bazı vücut enflamatuar tepkileri ile doğrudan ilgilisi var ancak, kesin süreçler henüz net değil. Enflamasyonun Alzheimerın seyrini nasıl etkilediğini anlamamız gerekiyor. Bundan sonra da anti-enflamatuar ilaçların senil demans ile ilgili olarak kullanıma adapte edilebilir olup olmadığını görmemiz gerekir. ” diyor.

Bullmore;
“Şiddetli depresyondan etkilenenlere enflamasyonla mücadele eden güncel ilaçlarla yardımcı olmak mümkün” diyor.

 

Profesör Ed Bullmore,

“Romatoid artrit gibi iltihaba neden olan bir hastalıkta depresif olmak olasıysa da araştırmalar bağlantıların nedensel olduğunu gösteriyor. Genellikle interferon ile tedavi edilen hastalar ilacın enflamatuar yanıtı tetiklemesiyle %30-40 kadarı depresif oluyor. Ancak, yapılan çalışmada depresif olmayan hepatit hastalarına kısa süreli interferon verildiğinde enflamasyonun tetiklendiğini ve hastaların depresif olduğunu fark etmişler. Beyinin bir şekilde bağışıklık sistemince etkilendiğini görüyoruz. Ancak bu bağlantının daha fazla araştırılması gerekli “ diyor.

 

http://www.cam.ac.uk/research/news/mind-and-body-scientists-identify-immune-system-link-to-mental-illness

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!