Ana sayfa Bilim Genel Genel Sağlık Sağlık Zihin Sağlığı

Beyin Nöronlarımızın Genetiğini Değiştirip Düzeltmenin Yolu Bulundu.

Beyin nöronlarımızın genetiğini tam olarak düzeltip değiştirebilmenin yolu bulundu.

Max Planc Florida Nörobilim Enstitüsü’ndeki (MPFI) araştırmacılar, nöronlardaki genleri düzenlemeyi mümkün kılan bir teknik buldular. Geçmişte imkansız olduğu düşünülen bu sistemle sinir bilim araştırmalarında yepyeni fırsatların ortaya çıkması bekleniyor.

Daha önce, olgunlaşmış nöronlar gibi artık bölünmeyen hücrelerin, tam olarak düzenlenmesi mümkün değildi. Bu sebeple de nörolojik araştırmalarda gen düzenlenmesinin çok sınırlı olduğu düşünülüyordu. Fakat, artık insan genomunu düzenlemek üzere tasarlanan teknolojiler tıp bilimini de geliştirmekte ve daha basit yöntemler sunmaya devam etmekte.

 

Nöro Genom Düzenlenebilir mi ?

CRISPR aracı bakteri içinde keşfedilmiş bu yeni araç, CRISPR-Cas9 gen düzenleme teknolojisine dayanıyor. Vücudun virütik saldırılara karşı bir savunma mekanizması olan CRISPR, genomları düzenlemeye yaramakta, bir kez içeriye girdi mi hedef alandaki DNA’yı bozup hasar vermekte ve ardından da 2 yoldan biriyle onu onarmakta. Bu yollardan HDR denilen homolojiye dönük onarımda hata olma olasılığı daha az olduğundan, çok daha net ve özel bazı genlerin eklenmesini de mümkün kıldığından bilim insanlarınca tercih edilmektedir. Yani uzmanların amaçlarına yönelik olarak istedikleri geni eklemelerine, silmelerine ve değiştirmelerine olanak sağlamaktadır.

Nöronlar, olgun beyin hücreleridir ve proliferasyon (çoğalma )aşamasını geçmiş durumda olduklarından HDR yöntemi kullanılamamaktaydı ancak “vSLENDR” denilen teknikle artık bu mümkün oldu ve salgı bezleriyle alakalı virüs (AAV) ile CRISPR-Cas9’u birleştirilerek çalışılmakta.

Makaleye göre; AAV çeşitli gen türlerinin dağılımını yapmak için kullanılmakta ve toksik de değil. HDR tekniğini daha verimli yapan donör şablon görevi görmektedir.

Araştırmacılar vSLENDER’ın, genetik bilgi düzenlemesini eksiksiz olarak her türlü hücrede ve vücudun herhangi bir yerinde yapabildiğini gösterdiler. Bu gelişme nöropatolojik hastalıklar hakkındaki bilgimizi artırmaktadır. Yeni tedaviler bulmak ve geliştirmek konusunda da muhtemelen çok faydalı olacaktır.

SVK

kaynak: https://futurism.com/scientists-developed-a-way-to-precisely-edit-genes-in-the-human-brain/

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!