Ana sayfa Genel Otizm

Gözler ve Bakışlar Bizi Bize Anlatır…

gözGöz var göz var…

‘’Hayatın bizim için ne anlam ifade ettiği, hayatın karşımıza neler çıkarttığı ile değil, bizim hayatın karşısına çıktığımız tavırla belirlenir; başımıza gelenlerden çok, bizim olanlara verdiğimiz tepkiler ile gelişir demiş’’  Lewis Dunnington.

Doğru demiş güzel demiş ama öyle insanlar varki ne tavır koyar ne de bir söz söyler. Onları anlamak için sadece gözlerine bakmak gerek. Hayır hayır bakmak yetmez görmek, hissetmek, anlamak gerek…

İnsanın gözleri öyle kelimelerle konuşur ki bazen dil bile beceremez…

Hepimiz biliriz gözlerle ilgili çokca ata sözümüz vardır.

Ama kaç kez bakarız karşımızdakinin gözlerine? Ya da gerçekten bakınca anlar mıyız karşımızdakinin ruh halini, dileğini, amacını, derdini ?..

Hadi itiraf edin….Ancak başımız sıkışınca, karşıdan bir işaret bir tepki beklediğimizde bakmaz mıyız başkasının gözlerine?….

Göz var; hayatı sorgulamış kendince anlamını bulmuş. Tevekkül eden insanların bakışları gerçekleri saklamaz, saklamaya çalışmaz. Onlar olduğu gibidir. Sebep aramaz, insanları fazla sorgulamaz, bakışlarında bir teslimiyet ve derinlik vardır. Bilgedir bilmiş değil.

———————————-

———————————-

Evet böyle öğreniriz gözlerden durum okumayı. Ama ben en çok ne zaman izlemeye başladım bakışları biliyor musunuz ?

Oğlumu rehabilitasyon kurumuna götürmeye başladıktan sonra. O vakit farkettim ki  başka tür bakışlar da varmış hayatta…. Birkaç istisna dışında tüm anne babalarda gördüm ben bu gözleri….

Gülerken ağlayan, hüzünlü ama mutlu olmayı bilen, dileyen, kıymet bilen, karşılıksız seven,endişeli, en çok da umut eden gözler….

Biliyorum ‘’bir bakışta tüm bunlar görülebilir mi?’ diyeceksiniz. Tavsiye ederim bakın gözlerine.. Göreceksiniz…..

Serpilgül Vural

Yazının tamamı için tıklayınız

http://alternatifanne.com/gozler-ve-hayata-bakis/

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz