Alzehimer Ana sayfa Bağışıklık Beyin Genel Genel Sağlık İz Bırakanlar Otizm Toksisite Zihin Sağlığı

İnsan Beyninde Vücudun Atık Sisteminin İlk Kanıtı Keşfedildi

 

 

 

 

Beynin Atık Sistemi mi Var?

Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacılarını yaklaşık 2 yıl önce yaptığı çalışma ile santral sinir sistemi ve beyinin bağışıklık sistemi ile doğrudan bağlantılı olduğu tespit edilmişti. Bu çalışmada Beyinin bağışıklık sistemine lenfatik yolla bağlı olduğu görsel olarak da gözlenebilmişti.Ulusal Sağlık Enstitülerindeki araştırmacılar 2017 yılında bu sonuçları önemli bir noktaya taşıdılar .

Gönüllü bireylerin beyinlerini tarayarak ilk kez beynimizdeki atıkların vücudun kanalizasyon sistemi olan lenf damarlarından atılabileceğininin kanıtlarına  ulaştılar. 

 

Gönüllü bireylerin beyinlerini tarayan araştırmacılar, beynimizdeki enflamasyona neden olan toksik birikimlerin vücudun kanalizasyon sistemi olan lenf damarları yoluyla atılabildiğinin kanıtlarını nihayet gösterdiler. Uzun yıllardır bu konuda çalışmalar yapan Dr Cem Kınacı ve batılı meslektaşlarının öngörüsünün ispatlanması kuşkusuz, önerilen tedavilere bakışı da değiştirecektir. Sonuçlar ayrıca, damarların beyin ve bağışıklık sistemi arasında bir boru hattı görevi görebileceğini de önermekte.

NIH Ulusal Nörolojik Bozukluklar Enstitüsü’nün (NINDS) kıdemli araştırmacısı Daniel S. Reich; “İnsanların beyinlerinin bu damarlara sıvı boşalttığını gördük. Sonuçlarımızın çeşitli nörolojik bozukluklara yeni anlayışlar getirmesini umuyoruz.”

Ulusal Kanser Enstitüsü’nden araştırmacılarla birlikte çalışan Reich, beyin zarlarının dış kaplaması olan bölümde lenf damarları keşfetti.

Lenf damarları vücudun dolaşım sisteminin bir parçasıdır. Vücudun çoğunda kan damarlarının yanında yer alırlar. Bağışıklık hücreleri ve atık içeren renksiz bir sıvı olan lenf, lenf düğümlerine taşınır. Kan damarları bir organa beyaz kan hücreleri gönderip lenfatik sistem hücreleri çıkarır ve vücuda geri döndürür. Süreç, bağışıklık sisteminin, bir organın bakteri veya virüslerden etkilenip etkilenmediğinin veya yaralandığının tespit edilmesine yardımcı olur.

1816’da bir İtalyan anatomist, beyin yüzeyindeki lenf damarlarını bulmuştu ancak bu keşif iki yüz yıl boyunca unutuldu. Daha sonra  2015’te fare deneyleri ile gerçekleştirilen çalışmalar, beynin de lenfatik sistemi olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştı

Dr. Reich,  bu fare araştırmasının yazarı Virginia Üniversitesi profesörlerinden Jonathan Kipnis ‘in sunumundan ilham alarak  çalışmalarına başladığını belirtti. Lenf damarlarını aramak için Dr. Reich’in ekibi, multipl skleroz veya kanser gibi hastalıklarla hasar gören beyin kan damarlarını görselleştirmek için kullanılan, manyetik bir boya olan gadobutrol ile enjekte edilen beş sağlıklı gönüllü beynini taramak için MR görüntüleme sistemini kullandı.

Araştırmalara Göre Beyin Sıvısı Lenfatik Sistem Aracılığıyla Boşaltılabilir

Araştırmacılar, beyin otopsi çalışması yaptıkları insan beyin dokusunda  lenf damarları için kanıt bulduktan sonra primatlardan alınan beyinlerin otopsi çalışmaları ile  insanlarda görülen sonuçların doğruluğunu da teyit ettiler. Artık bu süreç, lenfatik sistemin memeli beyinlerinin ortak bir özelliği olduğunu da düşündürmekte.

Walter J. Koroshetz konuya ilişkin olarak; “Bu sonuçlar, temelde beyin ve bağışıklık sisteminin birbiriyle nasıl bağlantılı olduğu konusundaki düşüncelerimizi değiştirebilir” dedi.

Reich’in ekibi, multipl skleroz veya diğer nöroinflamatuar bozuklukları olan (otizm gibi) hastalarda lenfatik sistemin farklı şekilde çalıştığını araştırmayı planlıyor.

Dr. Reich; “Yıllardır sıvının beynin içine nasıl girdiğini biliyorduk, nihayetinde vücudumuzdaki diğer organlar gibi beynin sıvısı da lenfatik sistem aracılığıyla boşaltılabilir” diyor.

Çeviren: Serpilgül Vural

 

kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2017/10/171003111111.htm

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!