Ana sayfa Anne-Çocuk Hamilelik İz Bırakanlar Otizm Sağlık

Kısırlık Tedavisi Otizm Riskini Arttırıyor mu ?

kısırlık 1

Oğlumuzun otizm tanısı ve bu uğurda verdiğimiz mücadele nedeni ile çok sayıda bilimsel makale takip etmek durumunda kalıyorum. Ayrıca eşimin doktor olması sebebi ile de bu konulara yoğun bir mesai harcadığımı belirtmeliyim.

Yaklaşık 8 yılda oluşan 6.000’in üzerinde hastanın verilerinden yola çıktığımızda, kısırlık tedavileri ve  tüp bebek uygulamaları ile  Otizm arasında  ilişki olabileceği yönünde kuşkulara sahip olduk diyebilirim.

İstatistiksel bir çalışma yapma  fırsatımız olmasa da eşime tedavi amacı ile getirilen  ikiz teklerinde otizm’e daha sık rastlandığı yönünde bir  kaygı taşıyorduk uzun zamandır.

Geçtiğimiz ay Karolinska Üniversitesinden bir grup araştırmacı, kısırlık tedavisi ve tüp bebek tedavilerinin, Otizm ve benzer nörogelişimsel sorunlara rastlanma olasılığını artırdığına dair bir açıklama yaptı. Böylece kuşkularımızın pek de yersiz olmadığını görmüş olduk.

Hal böyle olunca elimizdeki verilerden istatiksel bir çalışma yapmamız da farz oldu diyebilirim.

Konu ile ilgilenen aileler olabileceğini düşünerek bazı araştırma sonuçlarından küçük bir derleme yaptım umarım yaararlı olabilirim.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada  verimsiz spermli erkeklere uygulanan kısırlık tedavisinden doğan çocukların  mental retardasyon ve otizm riski olasılığının  daha yüksek olduğu belirtildi.

İsveçli bilim insanlarının belirttiğine göre de ; verimsiz spermli erkekler için başvurulan kısırlık tedavisi; çocukların düşük IQ’lu veya otizmli doğma riskini  yüksek oranda olmasa da artırıyor.

Ayrıca yine bu tedavi sonucunda doğan  ikiz ve üçüz doğumların otizmin ağır bir türü ile bağlantılı olabileceği de belirtiliyor .

Bahsi geçen çalışmada özellikle mikroenjeksiyon (ICSI) tedavisinden doğan bebeklerde büyük risk olduğunun ortaya çıktığı da  açıklanıyor.

İsveç ulusal kayıtlarından alınan  1982 ile 2007 yıllarına ait veriler kullanılarak yapılmış bir çalışmada;  araştırmacıların 2.5 milyondan fazla doğum kaydının inceleme  ve takipi  sonucu IVF ile doğan 30.959 çocuk tespit edildiğini ve  bunların 6.959’unun otizm tanısı almış olduğu belirtildi. 

Uzmanlar bu yöntemle doğan çocuklarda zeka bozukluğu ve IQ’nun 70′in altında çıkma olasılığının yüzde 51 arttığını kaydetti. Yani oran 100 bin çocukta 62′den, 100 bin çocukta 92′ye yükseliyor.

Psikiyatri Kral College Londra Enstitüsünden Sven Sandin de “Tüp bebek tedavileri kendi karmaşıklığı açısından çok farklı,” dedi.  ” kombine tüp bebek tedavilerine  bakınca, otizm için genel bir risk artışı var. Ancak bu çok yüksek bir oran değil” dedi.

Bunun yanısıra bilim adamları  farklı tüp bebek tedavilerinin bulunduğunu ve  geleneksel “tüp bebek” tedavisinin güvenli olduğunu belirtmekle beraber; babanın kısırlığı sözkonusu olduğunda önerilen sitoplazmik sperm enjeksiyonunun (ICSI) çocuklarda zihinsel engellilik ve otizm riski ile ilişkili bulunduğunu da belirtiyorlar.

Ancak bu riskin tetiklenme sebebi henüz tam olarak net değilse de bu tedavi yöntemi ile doğan çocukta ağır otizm vakasının rastlanma riskinin dört kat daha fazla olduğu da  bir gerçek deniyor. 

Otör Sven Sandin,  tüp bebek tedavilerinin çeşitleri  göz önüne alındığında, IVF’nin zihinsel gelişim üzerindeki gerçek etkilerini belirlemek ve incelemek amacıyla bir alt grup kurmak zorunda kaldıklarını söylüyor.

Kral College Londra Psikiyatri Enstitüsü ve Medical Mount Sinai School dan araştırmayı yöneten Dr Avi Reichenberg de şöyle diyor :

” Araştırmamız, erkek infertilitesini yönetmek için geliştirilen tedavilerin gelişimsel bozukluklara neden olma mekanizmasını tam olarak çözemese de bir risk içerdiğini ortaya koymuştur. “

Amacım aileleri korkutmak değil. Ancak otizm ve benzer problemlerin günümüz dünyasındaki hızlı artışı teknolojik gelişmeler ve çevresel kirliliğin artması ile doğru orantılı diye düşünüyorum.

 

Ben bir uzman değilim. Dolayısıyle bu benim kişisel kanaatim de değil. Yayınlanan sayısız makale ve araştırma sonucu bunu söylüyor. Doğa ile oynamak bazen tahmin edemediğimiz sonuçlar doğurabiliyor.

Amacım Otizm sorununa bu kez de farklı açıdan bakmamızı sağlamaktı. Korkuttuysam affola…

 

Hepimize sağlıklı evlatlar

Temiz bir dünya

Ve mutlu bir gelecek diliyorum…

 

Serpilgül Vural KInacı

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!