Ana sayfa Bağırsak Sağlığı Ruh Sağlığı Sağlık

Beden ve Ruh Sağlığı İçin Küçük Yaşlarda Bağırsak Bakterilerinize Egzersiz Yaptırabilirsiniz.

 

egzersiz ve dikkat

Başlığa bakınca dikkate almayacak çok insan tanıyorsam da vaktiyle gözümden kaçmış önemli bir makale okudum. Oldukça ilginç bir çalışma…

İnsan bağırsağı 100 trilyondan fazla mikroorganizma barındırıyor.Bunu biliyorduk ama University of Colorado Boulder araştırmacıları, erken yaşlarda yapılan egzersizlerin bağırsaklardaki mikrobiyal topluluğun daha iyi ve sağlıklı bir beyin ve ömür boyu metabolik aktivite sağlayabilecek şekilde değiştirebildiğini keşfetti.

Immunology and Cell Biology Dergisinde yayımlanan araştırmaya göre; insanın erken gelişimi dönemince var olan bu fırsat döneminin daha iyi bir ömür boyu sağlık şansını optimize edilebilir.

University of Colorado Boulder’da profesör ve aynı zamanda çalışmanın kıdemli yazarı olan Monika Fleshner : ” Egzersiz hem metabolik hem de mental (zihinsel) sağlığı birçok açıdan etkilemekte.” diyor.

Mikroplar insan vücudundaki yerini doğumdan çok kısa bir süre sonra almakta ve bağışıklık sistemi ve birçok sinirsel yapının gelişimi için kritik öneme sahip. Bu mikroplar, insanların tüm genetik profiline 5 milyon kadar gen ekleyerek insan fizyolojisini de etkileyebilecek çok büyük bir güce sahip.

Bu çeşitli mikrobiyal topluluk; yetişkinlik hayatı boyunca şekillendirilebilir ve beslenme tarzı veya uyku düzeni gibi çevresel faktörlerden etkilenebilirken, araştırmacılar bağırsaklardaki mikroorganizmaların genç yaşlarda “şekil verilebilir halde ” olduğunu buldular.

Araştırmacılar henüz bağırsak mikroplarının değişime en açık olduğu yaş aralığını tespit edebilmiş değil; ancak ön çalışmalar “ne kadar erken o kadar iyi” diyor.

Araştırmacı Fleshner aynı zamanda, zinde ve sağlıklı bir bağırsak mikrobu topluluğunun sağlıklı beyin fonksiyonlarını teşvik ettiğini ve anti depresan etkiler sağladığını ekliyor. Önceki araştırmalar insan beyninin bağırsaktan gelen mikrobiyal sinyallere yanıt verdiğini göstermekteydi, ancak bu iletişimin nasıl bir yöntemle sağlandığı halen araştırılmakta.

Bu mikrobiyal ekosistem üzerine ileride yapılacak araştırmaların, mikropların uzun süreli dönemde beyin fonksiyonlarını nasıl etkilediğine odaklanacağı belirtilmekte. Araştırmacılar ileriye dönük olarak da, mikrobiyal komüniteleri daha stabil ve değişime kapalı olan yetişkinlerde pozitif bağırsak mikrobu plastisitesini teşvik edecek yeni yollar da araştırmayı planlamakta.

Referans:Agnieszka Mika, Monika Fleshner. Early life exercise may promote lasting brain and metabolic health through gut bacterial metabolites. Immunology and Cell Biology, 2015; DOI:10.1038/icb.2015.113

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!