Ana sayfa Genel Otizm Sağlık

Yapılan bir çalışmaya göre, otizmli gençlerdeki uykusuzluk ağrıdan…

uyksuzuStony Brook University Psychology Department’dan  Megan E Tudor ve ekibinin 4. Şubat 2014 de online yayınlanan çalışmalarının sonuçları, gelişimsel engelli gençlerin uykusuzluk sebebinin ağrı olduğunu göstermekte.

62 otizmli gencin baz alındığı bu çalışmada ağrı ve uyku sorunları arasındaki ilişki incelenmiş. Ağrı gözlenen gençlerde yüksek düzeyde uyku problemleri raporlanmış. Çalışmada ağrının, uyku bozukluğuna 3 spesifik etkisi olduğu tespit edilmiş.

*Uyku süresinde azlık,

*Parasomnia  (uyku sırasında aniden ortaya çıkan veya uyku uyanıklılık eşiğinde oluşan, beyindekı algı yanılmaları sonucu olusan uyku sırasındakı bilincsiz hareketler)

*Uykuda solunum bozukluğu

Bulgular, otizm spektrum bozukluğu olan gençlerin ağrı ve uyku sorunlarının kapsamlı bir değerlendirme yapılması ihtiyacını göstermekte ve gerekli tıbbi-davranışsal tedaviler planlayarak önemli yararlar sağlanabileceğini de düşündürtmekte.

Yayının sadece abstract’ına ulaştığım için çalışmanın ne kadar ayrıntılı olduğu konusunda açıkçası pek bilgi sahibi değilim. Fakat uykusuzluk sorunu çeken çocukların ailelerinin pek çoğu, uykusuzluğun altında bir sağlık sorunu yatabileceği endişesi taşımaktaydılar. Hatta bundan emin olan aile de çok diyebilirim.

Gördüğüm dosyalardan ve daha önce okuduğum yayınlardan yola çıkarak uykusuzluğun tek sebebini ağrıya bağlamanın çok da doğru bir yaklaşım olmadığı kanaatindeyim. Ağrı olmasa da farklı metabolik dengesizlikler olabilir ve bunlar da uykusuzluğa yol açabilirler. Her çocuğun kendi içinde kapsamlı değerlendirilmesi gerçeğini artık kabul etmemiz gerekiyor.

Basit gibi görünse de bu bilgiyi paylaşmadan geçmek istemedim.

Uyku bozukluğu ile ilgili diğer yazılarımıza buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

Sevgi, sağlık ve umutla…

Serpilgül  Vural

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz