Ana sayfa Otizm Sağlık

Araştırmacılar, Otizmliler ve Aile Üyeleri Arasındaki Genetik Bağı Ortaya Koymuşlar

snpRutgers Universitesi ve Ohio Nationwide Çocuk Hastanesi araştırmacıları,  otizmlilerin aile üyelerini de etkileyen genetik bir bağlantıyı ortaya çıkardıklarını iddia ediyorlar.

Geçtiğimiz günlerde American Journal of Psychiatry dergisinde  yayınlanan çalışmada, bilim adamları,  sosyal beceri ve tekrarlayan davranışları izah eden genetik bağlantının güçlü kanıtlarını bulduklarını belirttiler.

Lorenzo Miodus Santini sadece 13 aylıkken otizm tanısı aldı. Şimdilerde  11 yaşında ve  altıncı sınıf öğrencisi hiç bir zaman iyi bir konuşmacı değildi . Bebekliğinde  babıldama ve konuşma yoktu . Yeni konuşmaya başlayan bir çocuk iken , bir kelime öğrendiğinde bir diğer öğrendiğini unuturdu.

15 yaşındaki lise ikinci sınıf öğrencisi abisi Christian da benzer zorlukları paylaşan biriydi.  Okumada zorluk , kelimeleri prosesetmede güçlük  ve net bir şekilde konuşamama gibi dil bozuklukları vardı ama doktorlara göre  o Otizmli değildi.

Yapılan araştırmalara göre kardeşlerde sorunlarını izah edebilecek genetik bir bağ saptandı.

Fen Fakültesi araştırma projesi lideri Linda Brzustowicz ve Genetik Bölümü Başkanı profesör Rutgers’a göre; sözlü ve yazılı dil bozukluklarından  sorumlu iki kromozom  tesbit edilmiş durumda.

( 15q23 – 26)  ve  (16p12 ) olarak adlandırılan bu genler nedeniyle, aynı ailenin üyelerinin birinde otizm izlenirken diğer aile üyesinde sadece benzer davranış problemleri ve  sözlü / yazılı dil bozuklukları gözlenebilmektedir.

Serpilgül Vural

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz