Alzehimer Ana sayfa Evren ve İnsan Genel Parkinson Teknoloji

Evrenin Ressamı İçimizde…

Bu bir ressamın eseri deseler yadırgamazdık…

Sinir bilimi gelişen teknoloji ile birlikte insan sağlığı için yeni yeni araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Henüz Otizmin, Alzehimer ya da Parkinson gibi problemlerin çözümlerini bulamasalar da yeni bilgiler edinmekte çok yol katettiler. Araştırmacılar bulgularını pop art hareketine paralel olarak erişilebilir hale getirmeye çalışıyorlar ve insan beyninin MR görüntülerini yayınlıyorlar.

Özellikle beyindeki nöronlar arasındaki iletişimi sağlayan moleküllerin nano ölçekteki hareketlerinin imajı, nöronlar arası iletişimi temsil eden imajın kalp şeklinde çıkması çok ilginç ve çarpıcı. İçimizde gerçekten farklı bir dünya var.Kalp severdi Nöronlar da kalp kalp atıyor demek…

Yunus Emre’nin deyimiyle

bir ben var bende

benden içerü

 

 

Beyindeki Nöronal İletişimi Sağlayan Moleküllerin İmajı

 

Özellikle beyindeki nöronlar arasındaki iletişimi sağlayan moleküllerin nano ölçekteki hareketlerinin imajı, nöronlar arası iletişimi temsil eden imajın kalp şeklinde çıkması çok ilginç ve çarpıcı.

 

 

 

Melek Kanadı Gibi Hareketler Kemirgen Korpus Kallozumundan

Bu görüntü,bir  kemirgen  beyinindeki korpus kallozum boyunca lif yollarını gösteren, difüzyon tensörü görüntülemeyi göstermektedir. Korpus kallozum, beynin sol ve sağ hemisferlerini birbirine bağlar. Renkler, yolların beyinde dolaştığı farklı yönleri temsil eder

 

 

Fare Spinal Kord Hareketleri tıpkı Kelebek gibi

Fare spinal kordunun bu kısmı, nöron çeşitlerinin çeşitliliğini gösterir. Pembe küçük nöronlar ağrı ile ilgilidir ve büyük yeşil nöronlar hareketle ilgilenmektedir.

 

 

Alzehimer Hastalığına Ait Bir Görüntü

Alzheimer hastalığında Tau proteini (altın) oluştuğunda hücre zehirlenir. Bu büyüleyici, gem benzeri kümelerin güzelliklerine bakınca çok yıkıcı olabileceklerine inanmak zor.

 

 

 

Göz ve Kara Delik Benzerliği

 

Bu da hemen hepimizin daha önce gördüğü görsel; Gözümüz ve Evrendeki Kara Delik’in benzerliği… Kendi gözlerinizin içine bakmadıysanız hemen bakın, şaşırtıcı benzerliği göreceksiniz.

Kosmos’un bileşenleri; bilinen en gizemli sonsuzluk içinde kendini, mikro ve makro kosmotik varlıklarda yeniden var ediyor gibi. DNA, bunun mikrokosmosdaki örneklerinden biri.  DNA’mız kendi başına bir Kozmos!
Bu da hepimizi aynı evren içinde farklı  evrenler haline getiriyor. Bir başka bakış açısı ile Bir’i oluşturan evrenler içinde evreniz….

2018 yılına bunun bilincinde olarak, sevgi, barış ve farklılıklara saygıyla girmemizi dilerim….

Serpil Gül

Orjinal görüntüler: https://theconversation.com/neuroscience-in-pictures-the-best-images-of-the-year-89077

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!