Ana sayfa Genel Otizm Sağlık

Otizm’de Kendi Kendini Uyarma Davranışı (stim)

Stimler, bazı duyuları uyarmak için tekrarlayıcı olarak yapılan davranışlardır.
Çok görülen stim davranışları; dönen çamaşır makinesine bakmak, el çırpmak, vücudu sallamak ya da dönmek, oyuncaklarıyada eşyaları arka arkaya dizmek ya da çevirmek, ekolali,inatçılık ve belli cümle kalıplarını tekrarlamaktır.
Nörotipik yani sıradan çocukların %10’u da bu davranışları gösterir.Stimlere bakıldığında altta sadece psikolojik nedenlerin yattığı düşünülür.Ama her zaman zannettiğimiz gibi değildir.

Çocuğun vücut kimsayasındaki düzensizlikler nedeni ile oluşur ve önlem alınmazsa devam eder.
Özellikle çocuğun eğitsel terapilerle başedilemeyen stimleri varsa altta biyolojik sorunlar var m diye bakmakta yarar var.

Stimlere neden olmakla suçlanan bazı biyokimyasal problemler vardır;
Aslında bu örnekleri çoğaltmak mümkün.Ama kısaca bu şekilde sınıflamak yeterli olacaktır sanırım.
Bu yazımda özellikle glutamat dan bahsetmek istiyorum. Normal şartlarda hepimizin vücudunda bulunması gereken bir vücut kimyasalıdır ve gereklidir.
Fakat özellikle market ürünlerinde ve büyük yemek üreticilerindeki ürünlerde kullanılan, çin tuzu diye bilinen Mono sodyum glutamat (MSG) yiyecekleri olduğundan daha lezzetli olarak algılamamızı sağlar.Yani beynimiz kandırır.
Aynı zamanda da vücudumuzda gereğinin çok üstünde bir glutamat birikimi meydana getirir.
Kısacası ne kadar az hazır gıda o kadar az glutamat….
Bu sayede fazladan edindiğimiz glutamat elde birken bir de detoks mekanizmamız iyi çalışmıyor ise (Otizm,MS vb problemlerde yaygın sorun) birlikte sinerji yaratarak çok daha zararlı hale gelebilmektedirler.
Örneğin;Cıva glutamat olmadan da sinirlere zarar verir ama glutamat olduğunda daha da zehirli hale gelir.
Metal ve mikropların birlikte hareket ettiği olumsuz döngüye ek olarak glutamat, enfeksiyonlar nedeniyle de yükselebilir. Yani glutamat enfeksiyon varlığında da yükselebilir.
Örneğin kızamık ile savaşmak için oluşturulan antikorlar, glutamat seviyelerini aşağıda tutan enzimi etkisiz hale getirebilirler.
ENFEKSİYON yükselir + GLUTAMAT yükselir+ CIVA

ZEHİRLENMESİyükselir

Bir 2. toksik metal de Aluminyumdur. Alüminyum virüslerden çok bakterilerle
ilişki içindedir. Fazla streptokok ya da diğer zararlı sindirim yolu bakterileri aluminyumun tutulmasına yardım ederler. Belli koşullar altında alüminyum, konuşmanın gelişmesi için çok önemli olan BH4isimli vücut bileşenini baskılar. Alüminyum aynı zamanda asetilkolin sinir taşıyıcısını düzenleyen asetilkolinesteraz’ın aktivitesini baskılar. 
Böylece ya çok uyarılmış, hareketli ya da halsiz olursunuz. Bunun nedeni aynı molekülün yani asetilkolinin alıcının yerine bağlı olarak hem uyarıcı hem de sakinleştirici etki gösterebilmesidir.
Vücuttaki alüminyum birikimleri, vücutta metabolizma ve enerji düzeylerini yöneten
tiroidin fonksiyonlarını etkiler.
Alüminyum aynı zamanda Krebs döngüsünün fonksiyonlarını da engeller ve enerjiye çifte darbe indirir.
pek çok hanımın hem yüksek alüminyumu hem de kronik bakteri iltihabı vardır. Kronik bitkinliğin kadınlar arasında yaygınlık göstermesinin yüksek alüminyum düzeylerine bağlı olması mümkün. Ayrıca kadınlardaki alüminyum bakteri ilişkisinin metilasyon döngüsü mutasyonlarıyla birleşmesinin meme kanserine yatkınlığı arttırması muhtemeldir.Bazı koltuk altı deodorantlar Aluminyum toksisitesi açısından  töhmet altındadır.
Serpilgül Vural

linkteki videodan stim yapan bir çocuğu izleyebilirsiniz.

About the author

admin

5 Comments

Click here to post a comment

 • Dışarıdan gelen olumsuz etkiler olmasa,kimselere bir şey olmayacak demek ki…Allayıp,pullayıp gözümüze soktukları hazır gıdalar(!) kimyamızı bozuyor,aşılar,toksinler….ne olacak insanlığın sonu?

 • ağır metal testi ile özellikle ortaya çıkarmamız gereken maddeler var mıdır ? benim kızım sebze ve meyve yemez. kraker patates kavurma cips ve su. sadece bunları tüketir. ağır metal testi zaten yaptırmak istiyordum.

  • Ağırmetal testinde zaten sık gözlenen toksik metaller ölçülüyor. (Cerrahpaşa Tıp Fak Adli Tıp Enstitüsünde )
   Yemek yeme sorununa gelince sık rastlanan durum , çocuktaki vitamin mineral dengesizlikleri ve bazı metabolik düzensizlikler. Bunlar düzelince oğlum da 2-3 ü geçmeyen gıda çeşitliliğini ciddi derecede artırdı. KOlay gelsin, sevgiler,,,

   • ben İzmir deyim. Ege ün,. mi 9 eylül üni. mi yapıyor, bilginiz var mı? ( ağır metal testi için )

    • İstanbulda Cerrahpaşa tıp fakültesinde adli tıp enstitüsünde yapılıyor. Türkiyede tek yer orası. Zaten birkaç sene öncesine kadar sadece Amerika da yapıabilinen bir testti. Uzaktan idrar göndererek de yaptırabiliyorsunuz. Kurumdan telefonla bilgi alabilirsiniz.

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!