Ana sayfa Genel Hamilelik Otizm Sağlık

Otizmli Çocukların Anne Karnındayken Hormon Düzeyleri Diğerlerinden Çok Farklı

 

newborn-baby-DONOTREUSEv2İngiltere ve Danimarka’nın ortak yürüttüğü çalışmada otizmli çocukların daha anne karnında farklı hormon seviyelerine sahip oldukları saptandı.

Daha sonra otizm tanısı konulmuş 128 erkek çocuğun amniyo sıvısı örneklerinde hormonal ölçümler yapılmış ve doğumdan sonra doğal gelişim gösteren çocuklarla otizmliler arasında bazı hormonların farklı seviyelerde olduğu tespit edilmiştir.. Özellikle Otizmli erkek bebeklerin Testesteron ve Kortisol seviyeleri doğal gelişim gösteren erkeklere kıyasla anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur.

Bildiğimiz üzere otizme rastlanma sıklığı kızlara kıyasla erkek çocuklarda  4-5 kat daha fazladır ve bahse konu çalışmada anlamlı farklılıklar tespit edilen hormonlardan biri de erkeklik hormonu olan  testesterondur.

Tespit edilen hormonların, çocukların beyin gelişimini etkileyen ve otizme yol açan sebeplerden biri olabileceği düşünülmekte ve bu sonuçların bilim adamlarının konuyu aydınlatmalarına yardımcı olacağına inanılmaktadır. Ancak amniyo sıvısında bu testin yaygınlaştırılıp bir ön test olarak kullanılmasının hem zor hem de etik olmadığı da düşünülmektedir.

Sevgi ve sağlıkla…

Serpilgül Vural

Kaynak: http://www.theguardian.com/society/2014/jun/03/boys-with-autism-likely-exposed-to-more-hormones-in-the-womb

 

 

About the author

admin

Add Comment

Click here to post a comment

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!