Sağlıklı Beslenme Sağlıklı İçecekler Tarifler

Şeker İlavesiz Limonata Tarifi

IMG_4361İşlenmiş rafine şekerin ne kadar zararlı olduğunu artık bilmeyenimiz kalmadı görüşündeyim. Ama pek çoğumuz limonata ,dondurma vb lezzetlerden uzak durmak istemiyoruz. Gerek çocuklarımız gerekse formunu ve sağlığını korumak isteyenlerimiz yiyen içenlere cezalı gibi uzaktan izlemek de istemiyoruz.

FullSizeRender (27)

 

Bu nedenle kendimce bazı tarifler deniyorum. Ben bu deneysel mutfağı pek sevdim.Bugün ki denemem şeker ilavesiz doğal limonata yapmak oldu.

 

 

Geçelim limonatamızın yapımına:

Malum şeker yerine doğal bitkisel talandırıcı stevia kullandım. Ancak pimpirikli yapım gereği satılan tozlarından kullanmadım. İçinde ne ekli emin olmadığım şeylerden uzak durmaya çalışıyorum. Bu sebeple kurutulmuş stevia yaprakları kullanarak yapmayı denedim. Sonuç çok başarılı oldu.

IMG_4364

IMG_4376

 

Malzemeler 

3 adet limon,

3 adet limonun rendelenmiş kabukları

4 tutam kurutulmuş stevia yaprakları

Bir miktar su

Hazırlanışı:

Bir su bardağı sıcak su dolu kaba kuru stevia yaprakları konulup beklertilirken bir yandan da limonların kabukları rendeleniyor.Renk ve lezzet versin diye limon kabukları da sıcak su içine ekleniyor. Kabukları soyulmuş limonları sıkıp hazır ediyoruz. Ardından stevia ve limon kabuklarını sıcak su dolu bir kabın içinde kaşık yardımı ile  yaprakların tadı çıkacak şekilde bastırarak özlendirmeye çalışıyoruz. Ardından bu karışımın tadına bakıp isteğimize uygun hale geldiğine karar verdiğimiz noktada limon suyu ile karıştırıyoruz. Burada dikkat edilecek püf nokta stevia yaprağınınsuyu aşırı derecede yeşertmemesi olmalı. Gerçi limon kabukları ve limon suyuyla karışınca zaten sarımsı güzel bir renk alıyor. İlk denememde gayet başarılı olduğu için sizin de bu oranı yakalayabileceğinize inancım sonsuz.

Son olarak elimizdeki karışımın tadı ve görünümüne uygun olacak şekilde soğuk su ekleyerek limonatamızı içime hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun.

Serpilgül Kınacı

 

 

 

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!