Dondurmalar Glutensiz Tatlılar Sağlıklı Beslenme Tarifler

Un,Süt ve Şeker İlavesiz Kolay Dondurma

Un Süt Şeker İlavesiz Kolay Dondurma

IMG_3346

Benim gibi glutensiz ve  şekerden fakir beslenmeye geçenler için sağlıklı tatlılar ya da dondurmalar bulmak hayli güç.Fakat tamamen de imkansız değil.

Amacım kendim için geliştirdiğim ya da bulduğum sağlıklı gıdaların tariflerini sizlerle paylaşmak.

 

Bunlardan biri de hem kazein / gluten hem de rafine şekerden uzak durmak isteyenler için gayet sağlıklı DONDURMA tarifi.

IMG_3314

O kadar kolay ki daha önce  içinde süt olduğu şüpheli, bir sürü sağlıksız eklenti içeren dondurmacıkları, dondurma diye satın aldığınız  için pişman olacaksınız. Hazırlaması kolay ve bir o kadar da sağlıklı.

IMG_3333

 

İçindekiler:

2 büyük muz

Bir çorba kaşığı fıstık ezmesi

bir tutam toz vanilya

1 ya da 2 kaşık kakao tozu

malzemeleri 2 katına ya da 3 katına çıkararak çoğaltabilirsiniz.

Hazırlanışı: Önceden dilim dilim kestiğiniz muzları derin dondurucu da poşet içine koyarak donduruyorsunuz. Donmuş muz parçalarını blendır ya da rondoda parçalıyorsunuz.

Parçalanmış muzların üzerine fıstık ezmesini , kakao ve vanilyayı ekleyip macunumsu kıvama varıncaya kadar makinenizde parçalıyorsunuz. Sonuca inanamayacaksınız. Çok sert dondurma sevmiyorsanız dondurmanız sunuma hazır.

IMG_3336

IMG_3337

 

 

 

 

 

Daha Katı severim  ben diyorsanız da buzdolabı kabınıza yerleştirip daha sonra kullanılmak üzere dondurucunuza kaldırabilirsiniz. Benim rondom çok küçük olduğu için az bir miktar yaptım.

IMG_3339Siz isterseniz çoğaltın ya da içine bol bol donduurulmuş başka meyve parçaçıkları ekleyin. Paşa gönlünüz nasıl seviyorsa öyle yapıp yiyin. Hatta tane olarak da ekleyip rondoda ezmeden ilave meyve parçacıkları, ceviz,fındık ekleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Serpilgül Vural Kınacı

 

 

Kategoriler

Ekemiş Posta Kutunuzda

Arşivimiz

error: Content is protected !!